Via Appia Antica: pierwsza w historii autostrada

2
Via Appia Antica: pierwsza w historii autostrada

Powszechnie wiadomo, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Via Appia była wśród tych rzymskich dróg niezwykle ważna, ponieważ łączyła stolicę Imperium z portem w Brindisi, skąd wypływały statki handlowe w stronę Grecji, Egiptu i Lewantu. Dlatego najpewniej nazwano ją królową dróg (łac. regina viarum). Została wybudowana na przełomie IV i III wieku p.n.e. przy użyciu bardzo innowacyjnych jak na tamtą epokę metod. Początkowo łączyła Rzym z Capuą co miało ogromne znaczenie dla tzw. II wojny samnickiej, w wyniku której Rzym stał się pierwszą potęgą w Italii. Do dzisiaj zachowały się spore odcinki Via Appia w Lacjum, w Kampanii, w Apulii i w Bazylikacie.

Najbardziej znany fragment Via Appia Antica, długi na ok. 13 km, znajduje się w Rzymie. Pierwsze 4 km przykrywa współczesna zabudowa, dlatego zabytki można podziwiać spacerując wzdłuż Via delle Terme di Caracalla i Via di Porta San Sebastiano. Wyjątkowo dobrze zachowana droga rzymska rozpoczyna się na wysokości kościoła “Domine, quo vadis?. Po jej bokach znajdują się setki starożytnych monumentów, które są niezwykle sugestywnym świadectwem tamtej epoki – m.in. Termy Karakalli, Łuk Druzusagrobowiec Cecylii Metelli, grobowiec Scypionów, Katakumby świętego Kaliksta. Prawo XII Tablic zabraniało grzebania zmarłych w mieście, dlatego grzebano ich tuż za murami, na nekropolach usytuowanych właśnie wzdłuż dróg.

W XVII i XVIII wieku Via Appia Antica była obowiązkowym przystankiem na trasie Grand Tour europejskiej arystokracji, w XIX wieku Luigi Canina – włoski architekt i archeolog – z polecenia papieża Piusa IX zaaranżował tutaj Muzeum Pod Otwartym Niebem, a w roku 1988 na terenach należących do Rzymu, Ciampino i Marino ustanowiono park – Parco Regionale del Via Appia Antica. Zdecydowana większość jego terenów znajduje się w rękach rzymskiej arystokracji, część z nich to pola uprawne i jedynie niewielki odsetek należy do Kościoła.

Do rzymskiego odcinka Via Appia Antica najprościej jest się dostać środkami komunikacji miejskiej ATAC (m.in. autobus 118 i metro A). Dla samochodów zarezerwowano jedynie niewielki parking. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Wstęp do najważniejszych zabytków, stojących wzdłuż drogi, jest darmowy w pierwszą niedzielę każdego miesiąca (#domenicalmuseo).

Via Appia Antica

Via Appia Antica by EH101 CC - Wikimedia Commons

Inny nienaruszony odcinek Via Appia Antica zachował się w Lacjum, w prowincji Latina. Znajduje się obok Parco Nazionale del Circeo i biegnie równolegle do współczesnej drogi krajowej Via Appia Nuova (SS7), od miejscowości Fondi do Itri. Jednym z najbardziej interesujących punktów jest twierdza zbudowana na gruzach rzymskiej świątyni Apolla. Pod koniec XVIII wieku okupował ją bardzo znany w tych stronach herszt o imieniu Frà Diavolo. Wysławił się on oporem jaki stawił wojskom francuskim, próbującym podbić Państwo Burbonów. Tym niemniej droga ma wygląd dużo bardziej szorstki w stosunku do rzymskiego odcinka, a przede wszystkim nie brakuje bezprawnie postawionych budynków.

Poruszając się po Via Appia Nuova (SS7), zaraz za Fondi natraficie na drogowskaz i parking. Kontynuując jazdę w kierunku Itri natkniecie się na kolejne dwa parkingi, na których możecie zostawić auto i przespacerować się po Via Appia Antica. Na szlaku znajdują się miejsca przeznaczone na piknik.

W średniowieczu Via Appia Antica była częścią tzw. Via Francigena del Sud, czyli szlaku, którym podążali do Rzymu pielgrzymi.

A presto!

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.


Jeśli planujesz dłuższy pobyt w regionie Lacjum lub w pobliżu Rzymu, możesz skorzystać z Lazio Day Pass. Karta gwarantuje miejsce parkingowe w dogodnej lokalizacji. Pozwoli Ci na ominięcie kolejki do Koloseum, na Forum Romanum i na Palatyn, daje możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki wycieczce autobusem Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na bilety do muzeów i inne przyjemności (Bazylika św. Piotra, Galeria Borghese, czy Muzea Watykańskie).


Via Appia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica

DSC_5989

 

2 KOMENTARZE

  1. W sierpniu, bodaj 2011 r., byłem z rodziną i znajomymi na campingu w Baia Domizia (2/3 drogi między Rzymem i Neapolem). Po zakupy jeździliśmy do centrum handlowego w Formii drogą SS7. W czerwcu następnego roku dostałem zwykłą pocztą w kopercie oblepionej kilkunastoma znaczkami urocze zdjęcie tyłu mojego samochodu z tego wyjazdu i wezwanie do zapłaty 175 euro za przekroczenie prędkości o 17 km. Po niecałych dwóch tygodniach sytuacja się powtórzyła, z tym że zdjęcie kosztowało 75 euro, przy przekroczeniu 11 km. (Widziałem fotoradar i celowo zwalniałem, ale widać za wcześnie przyspieszałem). Okrągła sumka 225 uero bolała, ale zdecydowanie mniej, jak zobaczyłem na kwitach, że wykroczenia popełniłem na Via Appia. Poczułem głębokie tchnienie historii, jakąś ciągłość i więź naszej cywilizacji. Tysiące lat, a nazwa ta sama.
    Szerokiej drogi na Via Appia, tylko bez niechcianej dokumentacji fotograficznej.
    WZ

  2. To się nazywa “pamiątka z podróży”, znacznie droższa i piękniejsza niż te sprzedawana na stoiskach, najczęściej przez lekko śniadych panow…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj