Giorgio Armani urodził się w Piacenzy w 1934 roku. Ma włosko-armeńskie korzenie. Jest jednym z najważniejszych projektantów mody, jest też przedsiębiorcą. To piąty z kolei najzamożniejszy Włoch. Na liście najbogatszych ludzi na świecie zajmuje 144 miejsce. Karierę rozpoczynał w luksusowym mediolańskim domu handlowym La Rinascente, gdzie dekorował witryny. W 1965 roku zatrudnił go Nino Cerrutti. Tutaj mistrz stawiał pierwsze kroki jako projektant mody. Po owocnej współpracy z marką Sicons szyjącą ubrania ze skóry, dla której stworzył w 1974 roku linię Armani by Sicons, postawił na samodzielną karierę. W 1975 roku Armani wypuścił na rynek pierwszą kolekcję sygnowaną własnym nazwiskiem. Artysta projektuje modę damską i męską. Jest właścicelem m.in. linii Giorgio Armani, Emporio Armani i Armani Jeans. Kreuje znakomite perfumy. Ubierał i nadal ubiera hollywoodzkie gwiazdy, takie jak np. Richard Gere, Leonardo Di Caprio, czy Penelope Cruz. Projektował stroje galowe dla narodowej drużyny piłkarskiej Wielkiej Brytanii, dla Chelsea i dla włoskiej reprezentacji na Letniej Olimpiadzie, odbywającej się w 2012 roku w Londynie. Jest autorem mundurów żandarmów (wł. carabinieri). Posiada dwa luksusowe hotele i liczne restauracje rozsiane po świecie. Swoim nazwiskiem firmował płyty CD Emporio Armani Caffè.
Mistrz Giorgio czerpie inspirację z biało czarnego kina lat 30. Z tego powodu w jego kolekcjach królują jasne i chłodne odcienie – beż, szary, popielaty, piaskowy, a przede wszystkim tzw. blu-Armani. Innym ważnym bodźcem dla artysty są kultury orientalna i arabska. Wiele jego kolekcji wyróżnia obecność kołnierzyków ze stójką i płaszczy przypominających dżelaby. Znakiem rozpoznawczym artysty jest marynarka. Całkowicie zrewolucjonizował jej wygląd.
Armani Silos, czyli muzeum i miejsce czasowych ekspozycji zostało otwarte 30 kwietnia 2015 roku przy okazji jubileuszu 40 lat pracy artystycznej projektanta. Wcześniej znajdował się tutaj spichlerz należący do jednej z czołowych korporacji. Ponoć ubrania podobnie jak jedzenie są niezbędne do życia – stąd nazwa Armani/Silos. Budynek wyróżnia prostota, minimalizm i symetria, a także nawiązanie do pierwotnej funkcji. Design odzwierciedla filozofię Armaniego i jego styl. Wyeksponowane zostały kreacje i akcesoria, które cechują fasony unisex. Inspiracją dla ich stworzenia były kultury orientalne i Gwiazdy złotej Ery Hollywood.
Na miejscu znajduje się giftshop, bar i multimedialne archiwum.
Bilety 12 € cały, 8,40/6 € ulgowy
Via Bergognone 40, Mediolan
link do oficjalnej strony tutaj
A presto,
Ania
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.