Winston Churchill nazwał la strada della Forra “ósmym cudem świata”, Gustav Klimt spędził w 1913 roku wakacje w Tremosine i namalował nad jeziorem Garda dwa piękne obrazy. Twórcy filmów o przygodach Jamesa Bonda wybrali tę niezwykłą drogę do nakręcenia sceny pościgu w “Quantum of Solace”, natomiast organizacja i borghi più belli d’Italia (najpiękniejsze włoskie wioski) przyjęła Tremosine we własne progi.
Chociaż strada della Forra robi wrażenie bardzo starej, drogę zainaugurowano dopiero w 1913 roku. Wcześniej płynął tędy strumień Brasa, który łączył Tremosine z położonym w dole jeziorem Garda i który przez długi czas stanowił źródło energii dla lokalnych młynów, kuźni i garbarni. Do pierwszych lat XX wieku Tremosine, Limone sul Garda, Campione, Tignale i Val di Ledro pozostawały praktycznie odcięte od świata. Mieszkańcy, żeby sprzedać własne produkty lub zaopatrzyć się w dobra pierwszej potrzeby byli zmuszeni do ogromnego wysiłku fizycznego. Dostanie się w okolice jeziora, było nie lada wyzwaniem. Ludzie mogli poruszać się jedynie pieszo, natomiast towary transportowano przy użyciu prymitywnej kolei linowej.
Sugestywna droga jest bardzo wąska, kręta i w znacznej części wykuta w skale. Bez problemu można ją przejechać samochodem, jednak największe wrażenie robi przebyta na motorze. Mniej więcej do połowy ruch odbywa się w dwóch kierunkach. Później jezdnia zwęża się, a przemieszczanie regulują kolejne semafory. Właśnie wtedy najlepiej podziwiać z bliska stromą i surową skałę.
Na górze znajduje się Pieve, osiedle będące częścią Tremosine sul Garda. Leży na wysokości 413 m n.p.m. na szczycie falezy wyrzeźbionej przez lodowiec i zwróconej w stronę jeziora Garda. Czaruje wąskimi, klimatycznymi uliczkami i bajkową panoramą rozpościerającą się w stronę tafli jeziora. Z tarasów widokowych, w tym z najbardziej znanej “la terrazza del Brivido” można oglądać “la strada della Forra” z zupełnie innej perspektywy.
Spacerując po Pieve, trudno nie zatrzymać się przy okrągłych schodkach (“la scala tonda”) i nie sfotografować ich. Znajdują się przed wejściem do domu najsławniejszego mieszkańca wioski, Artura Cozzagliego. Żył na przełomie XIX i XX wieku. Z zawodu był nauczycielem i geometrą. Opracował wiele projektów mających na celu modernizację okolic Tremosine. Pasjonowała go geologia, badał morfologię jeziora Garda. Centralny plac Pieve nosi jego imię.
Pieve ma bardzo długą historię. Badania potwierdzają, że pierwsze osadnictwo w tym miejscu sięga epoki neolitu. Na terenie Tremosine odnaleziono wiele rzymskich steli nagrobnych, a także starożytny słup graniczny wmurowany obecnie w ogrodzenie kościoła parafialnego. Pierwszy kościół chrześcijański wzniesiono tutaj między VIII a IX wiekiem. Stał w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się chiesa San Giovanni Battista.
Alla prossima!
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!