Diabelski Most [Lukka]

0
Ponte-del-Diavolo-Wikipedia-CC-by-Myrabella

Toskania to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, a Lukka to jedno z ciekawszych toskańskich miasteczek. W niedalekiej okolicy, nad rzeką Serchio w Borgo a Mozzano, znajduje się malowniczy Diabelski Most – Ponte del Diavolo – nazywany czasem Ponte della Maddalena (od pobliskiego Oratorium usytuowanego na lewym brzegu konstrukcji).

Najprawdopodobniej średniowieczny most (XIV wiek) został wzniesiony z woli księżnej Matyldy z Kanossy, jednak jak to zazwyczaj bywa w przypadku intrygujących monumentów, jawiących się ówczesnym ludziom jako niemożliwe do zrealizowania, z jego powstaniem wiąże się legenda. Co ciekawe, podobne ludowe przekazy odnoszą się także do Ponte Gobbo nad rzeką Trebbia (okolice Piacenzy) oraz do Puente del Diablo w hiszpańskim Martorell (Katalonia). Zasadniczo chodzi o próbę zmylenia czarnych sił natury, a analogii można by szukać w naszej legendzie o Panu Twardowskim.

Według legendy budowniczy mostu, być może architekt, był potwornie zaniepokojony opóźnieniem w pracach. Zaczął wznosić modły do wszystkich możliwych świętych, prosząc o pomoc, te jednak pozostały bez echa. Ostatecznie doszedł do porozumienia z diabłem, który w zamian za duszę pierwszej osoby, jaka miałaby przejść przez most, obiecał ukończenie konstrukcji w przeciągu jednej nocy. Tak też się stało. Następnego dnia naszego budowniczego dopadły wyrzuty sumienia, wyznał wszystko proboszczowi i razem postanowili, że zaraz po poświęceniu nowej konstrukcji, trzeba wpuścić na nią psa. Rozwścieczony diabeł uczepił się jednego z łuków mostu, próbując go wyrwać. Budowla pozostała na swoim miejscu (zasługa wody święconej), choć jeden z łuków znacząco się wyciągnął . Ponoć po dziś dzień w okolicach października, w Borgo a Mozzano, można spotkać białego owczarka. Tak zakamuflowany diabeł poluje na nigdy nie otrzymaną, nieszczęsną duszę.

A presto!

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku i na Instagramie.


Jeśli planujesz dłuższy pobyt Toskanii, najprawdopodobniej będziesz chciał odwiedzić Florencję, Pizę i Sienę. Tuscany Day Pass zawiera bilet kolejowy w dwie strony z miejsca Twojego zakwaterowania do jednego z tych miast, albo dogodne miejsce parkingowe. Pozwoli Ci na ominięcie kolejki do Galerii Uffizi, do Krzywej Wieży w Pizie i do sieneńskiej katedry, daje możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki wycieczce autobusem/rejsowi Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na bilety do muzeów i inne przyjemności.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj