Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

0
Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

Lukka słynie z charakterystycznego owalnego placu, na którym stał kiedyś rzymski amfiteatr. Miasto ze wszystkich stron otaczają góry, a wokół niego biegnie gruby i świetnie zachowany mur z szeroką fosą. W pierwszej połowie XIX wieku, kiedy Lukką władali Burbonowie, ponury bastion przekształcono w porośniętą platanami promenadę. Można ją obejść w 1,5 godziny, podziwiając pola, wiejskie kościoły i góry, w tym majestatyczne Alpy Apuańskie. Ów trafiony pomysł zawdzięczamy Marii Luizie z Burbonów. Inną kobietą, która zrobiła dla Lukki wiele dobrego, była stojąca na czele rządu za czasów napoleońskich Elisa Bonaparte Baciocchi.

Jednak najwybitniejszym obywatelem miasta pozostaje jeden z największych kompozytorów operowych wszech czasów. Do dzisiaj Lukka jest miejscem pielgrzymek melomanów i wielbicieli spuścizny Giacomo Pucciniego. Maestro urodził się 22 grudnia 1858 roku w domu stojącym nieopodal kościoła San Michele in Foro. Zakamarków związanych z Puccinim pilnie strzegą Puccini Museum (www.puccinimuseum.org/it/) wspólnie z Fondazione Giacomo Puccini. Istnieje również sprawnie działająca aplikacja dostępna w App Store i Google Play.

Puccini Musem App

W rodzinnym domu Pucciniego, gdzie artysta spędził dzieciństwo i wczesne lata młodości znajdują się oryginalne meble z epoki, a także rozmaite pamiątki. Są wśród nich podpisane partytury i przedmioty osobiste, w tym fortepian, na którym maestro skomponował operę Turandot“. Na placu przed domem stoi zainaugurowany w 1994 roku pomnik artysty. Młody Puccini uczył się w Konserwatorium w Lukce, koncertował w kościele Ss. Paolino e Donato, natomiast na organach w kościele S. Pietro Somaldi widnieje autograf kompozytora. W mieście odbywają się aż trzy festiwale poświęcone twórczości Pucciniego. Latem na Piazza Cittadella ma miejsce widowisko “Cartoline pucciniane“, w okresie między 29 listopada a 22 grudnia (rocznica śmierci i rocznica narodzin) w Teatro del Gilio trwają “I giorni di Puccini“. Co roku od 31 marca do 31 października o godzinie 19:00 w ramach festiwalu “Puccini e la sua Lucca” w kościele Ss. Giovanni e Reparata grane są jego arie. W Torre del Lago (Viareggio) Puccini miał posiadłość, przystań i miejsce inspiracji.

Lukkę założyli Etruskowie. W I w. p.n.e. podbili ją Rzymianie, po których pozostał owalny plac zbudowany na gruzach amfiteatru. W epoce Longobardów przestrzeń podzielono na parcele przeznaczone pod ogrody uprawne. W średniowieczu niszczenie pozostałości po pogańskim świecie było powszechną praktyką. Dopiero w XVIII wieku miejsce wybrukowano i zezwolono na prowadzenie targu. Dzisiaj plac otaczają sklepy i kafejki. Latem, jak na rodzinne miasto Giacoma Pucciniego przystało, Piazza dell’Anfiteatro tętni życiem. Obywają się tutaj rozmaite imprezy kulturalne.

Ania

Zainteresował Cię ten artykuł? Zostań ze mną na dłużej i zajrzyj koniecznie do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

Lukka. Z wizytą w mieście Giacomo Pucciniego

https://www.instagram.com/podsloncemitaliiblog/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj