San Gimignano przypomina średniowieczny Manhattan

5
San Gimignano przypomina średniowieczny Manhattan

San Gimignano jest niesamowitym świadectwem epoki średniowiecza. W obrębie murów miejskich łączy wszystkie konstrukcje typowe dla ówczesnego miasta: ulice, place, domy, kamienice, studnie i fontanny. Najbardziej charakterystycznymi budowlami są bez wątpienia domy w kształcie wież, z powodu których miasto bywa nazywanym średniowiecznym Manhattanem. Kiedyś, a więc w XIV wieku było ich 72, do naszych czasów dotrwało jedynie 14. Można je podziwiać w  wielu zakątkach, wspólnie tworzą jedyną w swoim rodzaju panoramę.

San Gimignano leży w Prowincji Siena, a dokładniej w Val d’Elsa. Oddalone jest od Florencji o jedyne 56 km i i trochę ponad 40 km od Sieny. Zgodnie z tradycją nazwa miasteczka pochodzi od imienia jednego z biskupów Modeny – San Gemignano, który obronił je przed najazdem Atylli. Znajduje się na szlaku Via Francigena, dlatego było miejscem postoju pielgrzymów podróżujących do Rzymu. Wiemy na pewno, że San Gimignano zamieszkiwali już w III w. p.n.e. Etruskowie.

Pod koniec pierwszego tysiąclecia i na początku drugiego San Gimignano znajdowało się pod jurysdykcją biskupów Volterry. Niezależność zdobyło w 1199 roku, kiedy to powołano pierwszego burmistrza. Aż do 1353 roku, w którym miasto dostało się pod dominację Florencji, znane było jako San Gimignano delle Belle Torri. W owym czasie rządy sprawowały dwie rywalizujące ze sobą rodziny – Ardinghelli i Salvucci. Między frakcjami toczyły się liczne walki, które doprowadziły do budowy domów-wież, symbolizujących ich bogactwo oraz posiadaną władzę.

Poza wieżami, San Gimignano słynie ze swojej architektury, z niektórych dzieł sztuki i z białego wina – Vernaccia di San Gimignano.

WARTO ZOBACZYĆ:

PIAZZA DELLA CISTERNA

Jest to najważniejszy plac w mieście. Charakteryzuje go monumentalna architektura romańska i gotycka, wśród której wyróżniają się niektóre wieże: degli Ardinghelli, dei Becci, la Casa Rodolfi, Palazzo Razzi i Palazzo dei Cortesi. Po środku skweru znajduje się sugestywna studnia.

PIAZZA DEL DUOMO

Plac leży na południe od Piazza della Cisterna. Poza Collegiata della Santa Maria Assunta nazywanym również Duomo di San Gimignano, wyróżniającym się ze względu na majestatyczne schody i liczne freski, można tutaj podziwiać Palazzo Comunale Palazzo Podestà – najważniejsze budynki epoki średniowiecza oraz Torre della Rognosa,Torre ChigiTorre Grossa (najwyższa wieża w mieście, z której rozpościera się jedyna i niepowtarzalna panorama), Torri dei Salvucci i Palazzo del Popolo.

WIEŻE

 1. Campanile della Collegiata
 2. Torri degli Ardinghelli
 3. Torre dei Becci
 4. Torre Campatelli
 5. Torre Chigi
 6. Torre dei Cugnanesi
 7. Torre del Diavolo
 8. Torre Ficherelli or Ficarelli
 9. Torre Grossa
 10. Torre di Palazzo Pellari
 11. Casa-torre Pesciolini
 12. Torre Pettini
 13. Torre Rognosa
 14. Torri dei Salvucci

PALAZZO PUBBLICO/PINACOTECA CIVICA

Swego czasu budynek należał do administracji publicznej. Dzisiaj w środku znajduje się pinakoteka posiadająca w swoich zbiorach dzieła najważniejszych artystów pochodzących z Florencji i Sieny: Filippino Lippi, Pinturicchio, Taddeo di Bartolo, Benozzo Gozzoli, Domenico di Michelino, Memmo di Filippuccio, Pier Francesco Fiorentino i wielu innych.

N.B. Pinacoteca Civica, wspólnie z Palazzo Comunale, Torre Grossa, Museo archeologico, Spezieria Santa Fina i Galleria d’arte moderna e contemporanea “Raffaele De Grada”, tworzą Musei Civici di San Gimignano. Obowiązuje jeden bilet wstępu, który kosztuje 6 € lub 5 € w przypadku osób uprawnionych do zniżki i jest ważny przez 2 dni.

SPACER Z WIDOKIEM

Spacerując wzdłuż murów miejskich możecie podziwiać przepiękne widoki rozpościerające się w stronę wzgórza pokrytego winnicami i gajami oliwnymi.

WSAKZÓWKI:

LA VERNACCIA DI SAN GIMIGNANO

Będąc w San Gimignano nie możecie nie spróbować sławnego wina Vernaccia di San Gimignano. Jeśli macie do dyspozycji samochód, najlepiej zrobicie, obierając drogę w kierunku Certaldo i zatrzymując się po drodze u producentów oraz w gospodarstwach agroturystycznych, po to aby skosztować i kupić kilka butelek tego znakomitego wina.

ZWIEDZANIE MIASTA NA NOGACH

San Gimignano jest niewielkim miasteczkiem, dlatego bez problemu podołacie pieszemu zwiedzaniu. Samochód należy zostawić na jednym z okolicznych parkingów. Ewentualnie możecie skorzystać z busika, jaki kursuje między bramami miejskimi (Porta San Giovanni, Porta San Matteo) i Piazza della Cisterna.

COTYGODNIOWY TARG

W każdy czwartek na Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo odbywa się cotygodniowy targ, na którym, wśród wielu dobroci, znajdziecie również lokalne produkty: Vernaccia, szafran (lo zafferano di San Gimignano), oliwę extravergine, prosciutto i salame toscano oraz salame di cinta senese.

UNIKAJCIE LATA

San Gimignano zalicza się do najchętniej odwiedzanych włoskich miasteczek. Żeby je porządnie zwiedzić, najlepiej omijać szczyt sezonu, a jeśli nie będzie to możliwe, to przynajmniej postarajcie się zorganizować wycieczkę wczesnym rankiem.

CIEKAWOSTKI:

W San Gimignano, w 1437 roku, urodził się Filippo Buonaccorsi znany jako Kallimach. Uwikłanym w spisek mający na celu zamordowanie papieża Pawła II, zmuszony został do ucieczki z Rzymu. Trafił do Polski gdzie uczył synów Kazimierza Jagiellończyka łaciny. Był również dyplomatą i osobistym sekretarzem króla. Po śmierci władcy objął funkcję doradcy jego syna Jana Olbrachta. Zmarł w 1496 w Krakowie.

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku i na Instagramie.

San GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan GimignanoSan Gimignano

5 KOMENTARZE

 1. Mieszkałam w tym mieście, zawsze mnie zaskakuje jak widzą je inni 🙂 Pierwszy raz na Twoim blogu i na pewno nie ostatni 😉

 2. Witam Pani Aniu,
  Jestem pełen podziwu dla Pani bloga, pięknych opisówi i bardzo ładnych zdjęć. Gratuluję. Muszę stopniowo przeczytać wszystkie Pani opisy.
  Właśnie za dwa tygodnie lecimy z żoną do Toskanii na tydzień. W programie mamy Pizę, Lukkę, Sienę, no i oczywiście też San Gimignano
  Chciałbym też w trakcie przejazdu pociągiem ze Sieny do Pizy zobaczyć Certaldo Alto i ewentualnie Empoli, ale nie wiem, czy na tych stacjach kolejowych jest przechowalnia bagażu. Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek informację na ten temat.
  Włochy są piękne i jesteśmy zauroczeni tym krajem.
  Serdecznie pozdrawiam – Andrzej z Poznania

  • Miód na moje serce 😉 Bardzo dziękuję!
   Poszperałam trochę tu i tam, ale nigdzie nie ma informacji o przechowalni bagażu, znajdującej się na tych stacjach. Ewentualnie mogę spróbować zadzwonić do onformacji turystycznej. Proszę dać mi znać 🙂

   • Witam Pani Aniu,
    Dziękuję za odpowiedź i za zainteresowanie moim problemem związanym z przechowaniem bagażu na stacjach kolejowych. Nie chciałbym, aby traciła Pani swój czas na taką sprawę. Ja również już przepatrzyłem informacje zawarte na stronie włoskich kolei i wynika, że na tych stacjach nie ma niestety przechowalni bagażu (nie świadczą takich usług). Będę więc musiał poradzić sobie w jakiś inny sposób.
    Serdecznie Panią pozdrawiam – Andrzej z Poznania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj