Weneccy tetrarchowie

0
weneccy tetrarchowieWenecka Bazylika św. Marka odzwierciedla dzieje miasta i jego bogactwo kulturowe. Kościół, który powstał między XI a XIII wiekiem ma niewiele wspólnego ze stylem romańskim i gotyckim. Formy i elementy zdobnicze nawiązują przede wszystkim do sztuki bizantyńskiej i w dużo mniejszym stopniu do zachodnioeuropejskiej. Jak na pewno wiecie Najjaśniejsza Republika Wenecka była prawdziwą potęgą morską, bramą do Orientu. Ogromna flota, oprócz handlu, brała czynny udział w wyprawach krzyżowych i łupieżczych. Jedną z pamiątek przywiezionych z tych ostatnich jest wmurowana w narożniku skarbca bazyliki porfirowa rzeźba.

Porfir to skala o czerwonym kolorze, który w starożytności wydobywano jedynie w Egipcie. Był on ekstremalnie drogi, a tym samym zarezerwowany przede wszystkim dla cesarzy i dla bogów. W porfirze wykuwano posągi, sarkofagi i elementy architektoniczne, używano go także do produkcji luksusowych przedmiotów. Pałace Dioklecjana i Konstantyna pokryte były niemal w całości porfirem. W salach przyjęć kamieniem tym zaznaczono koła, gdzie ambasadorowie padali na kolana przed cesarzem. Porfirowa komnata w Wielkim Pałacu w Konstantynopolu, od podłogi aż po sufit wyłożona była porfirem, a następcy tronu “rodzili się w purpurze”.

Rzeźba datowana jest na IV wiek i pochodzi z Azji Mniejszej. Pierwotnie stanowiła najprawdopodobniej podstawę pałacowych kolumn, z których wycięto ją podczas złupienia Konstantynopola w trakcie IV wyprawy krzyżowej z 1204 roku i sprowadzono do Wenecji. Brakującą jednej z figur stopę odnaleźli archeolodzy pracujący w ubiegłym wieku w Halikarnasie. Obecnie znajduje się ona w stambulskim muzeum. Rzeźba przedstawia najprawdopodobniej tetrarchów, którzy rządzili Imperium Rzymskim na przełomie III i IV wieku. Są to zatem wizerunki cesarza Dioklecjana i jego współregentów: Maksymiana, Konstancjusza Chlorusa i Galeriusza, złączonych braterskim uściskiem. Lokalna legenda głosi jednak, że byli to Maurowie, którzy chcieli skraść skarb z kościoła San Marco. W wyniku cudu sprawionego przez patrona bazyliki przemienili się oni w kamień, który ustawiono w narożniku świątyni jako przestrogę dla innych rabusiów.

Grupę tetrarchów znajdziecie po prawej stronie Bazyliki św. Marka, patrząc od strony fasady.

Ania

białe tło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here