Jezioro Trazymeńskie. Wszystkie atrakcje lago di Trasimeno.

3
Jezioro Trazymeńskie. Wszystkie atrakcje lago di Trasimeno.

JEZIORO TRAZYMEŃSKIE

Jezioro Trazymeńskie jest czwartym z kolei największym włoskim jeziorem, jest też największym z jezior znajdujących się w środkowej części kraju. Będąc w Umbrii, po prostu nie można go pominąć. Okolica słynie z urokliwych miasteczek, z trzech wysepek, z przepięknych gajów oliwnych, z produkcji oliwy z oliwek i wina, z szafranu i z wielowiekowej tradycji tkania koronek. Nad jeziorem znajdują się ważne ośrodki turystyczne, ale też miasteczka o zdecydowanie lokalnym charakterze. W starożytności nad jeziorem rozegrała się okrutna bitwa toczona między wojskami Hannibala, a rzymskimi legionami. W jej wyniku mnóstwo Rzymian poniosło śmierć. Legenda głosi, że w słoneczne dni można dostrzec ich uśmiechnięte twarze odbijające się w błękitnej tafli jeziora, kiedy natomiast woda jest wzburzona, to duchy żołnierzy są bardzo niespokojne bo wydaje im się, że znajdują się na polu walki. W pobliskim Città della Pieve urodził się w połowie XV wieku malarz Perugino. Niektóre z jego płócien znajdują się w tych stronach. Nad jeziorem Trazymeńskim można spacerować, uprawiać trekking, można jeździć na rowerze i na koniach, można żeglować, uprawiać motocross, grać w golfa i w tenisa. Wszystko to sprawia, że muliste dno jeziora schodzi na drugi plan.

jezioro Trazymeńskie

jezioro Trazymeńskie

PARCO NATURALE DEL TRASIMENO

Parco Naturale del Lago di Trasimeno został ustanowiony w 1995 roku w celu ochrony przyrody i dziedzictwa kulturalnego: pięknej historii i interesującej architektury. Park obejmuje rejon całego jeziora Trazymeńskiego.

jezioro Trazymeńskie

jezioro Trazymeńskie

CASTIGLIONE DEL LAGO

Castiglione del Lago jest najbardziej znanym i najciekawszym miasteczkiem w okolicy. Należy do organizacji “I borghi più belli d’Italia“. Ma wczesnośredniowieczne korzenie, a jego obecny wygląd sięga połowy XIII wieku. Cytadelę otaczają mury za którymi znajdują się gaje oliwne. Warto zobaczyć Palazzo della Corgna z późno manierystycznymi freskami przedstawiającymi rzymskich bohaterów i sceny mitologiczne. Innym ważnym budynkiem jest Rocca del Leone, będącą jednym z lepszych przykładów umbryjskiej architektury militarnej. Castglione del Lago pełne jest niewielkich sklepików-restauracji ,w których można dostać lokalne produkty i wino lub zasiąść do wybornej degustacji. Z miasteczka rozpościerają się przepiękne widoki. Po jednej stronie widać jezioro Trazymeńskie i pobliską Cortonę, po drugiej Panicale, Città della Pieve i wzgórza przy Chiusi. Z Castiglione del Lago dopłyniecie w sezonie na Isola Maggiore.

jezioro Trazymeńskie

TUORO DEL TRASIMENO

W tym niewielkim miasteczku odbyła się w 217 roku p.n.e. krwawa bitwa będąca częścią II Wojny Punickiej, w której wojska Hannibala rozgromiły rzymskie legiony. W Tuoro sul Trasimeno jest port, z którego dopłyniecie na Isola Maggiore. Obok portu znajduje się Il Campo da Sole, charakterystyczna ekspozycja kamiennych rzeźb zrealizowanych przez współczesnych artystów. Rzeźby zostały wykonane w kamieniu wydobywanym w okolicy.

jezioro Trazymeńskie

ISOLA MAGGIORE, ISOLA MINORE I ISOLA POLVESE

Isola Maggiore wbrew pozorom nie jest największa wyspą akwenu, jest po prostu większa względem Isola Minore. Największą wyspa nazywa się Polvese. Isola Minore należy do pochodzącego z Perugii rodu Baldeschi, jest własnością prywatną, niedostępną dla turystów. Isola Maggiore jest jedyną zamieszkaną wyspą. W 1211 św. Franciszek z Asyżu spędził na niej okres Wielkiego Postu. Sto lat później, na pamiątkę jego wizyty wybudowano kościół i klasztor Franciszkanów. Budowle w 1887 wykupił markiz Guglielmi, przekształcając je w prywatny zamek. Więcej na temat wyspy przeczytacie na blogu tutaj. Isola Polvese charakteryzuje się przepiękną roślinnością. Do najcenniejszych okazów należą dąbrowy, trzciny i drzewa oliwne, z który wytłacza się oliwę extravergine bio. Mimo, że obecnie wyspa nie jest zamieszkana, znajduję się na niej zabytkowe budynki: kościół San Secondo, klasztor Olivetano, kościół San Giuliano i średniowieczny zamek. Nie można przegapić Piscina dei Porcinai – ogrodu pełnego wodnej roślinności. Na wyspie organizowane są również laboratoria dydaktyczne.

Ceny biletów obowiązujących na statkach znajdziecie tutaj.

Castiglione del Lago —> Isola Maggiore

Passignano sul Trasimeno —> Isola Maggiore

Tuoro sul Trasimeno —> Isola Maggiore

San Feliciano —> Isola Polvese

jezioro Trazymeńskie

jezioro Trazymeńskie

PASSIGNANO SUL TRASIMENO

Passignano jest dobrze skomunikowane z pobliską Perugią i jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Kiedyś było twierdzą obronną, później pośredniczyło w wymianach handlowych między Umbrią a Toskanią, ostatecznie stało się przepięknym miasteczkiem otoczonym murami. Będąc w Passignano, nie można nie zobaczyć Rocca, z której rozpościera się piękny widok na jezioro. Z Passignano dopłyniecie na Isola Maggiore.

MAGIONE

W Magione znajduje się Badia dei Cavalieri di Malta, wielki zamek, który wznieśli w XIII wieku kawalerzy maltańscy dla pielgrzymów zmierzających się do Rzymu. Blisko jeziora Trazymeńskiego przebiegał bowiem szlak Via Francigena. W XIV wieku zakonnicy przekształcili zamek w twierdzę, która pozostaje w ich rękach po dziś dzień. Zamku nie można zwiedzać.

SAN FELICIANO – MIASTECZKO ZACHODÓW SŁOŃCA

Rybacka wioska słynie z zapierających dech w piersiach zachodów słońca i jest idealnym miejscem na kolację na bazie słodkowodnych ryb z przepięknym widokiem na jezioro. Z San Feliciano dopłyniecie na Isola Polvese.

jezioro Trazymeńskie

OASI NATURALISTICA LA VALLE

Prawdziwa gratka dla ornitologów. Oaza jest miejscem, w którym można podziwiać ptaki zamieszkujące terytorium jeziora Trazymeńskiego.

Wstęp: 3 € lub 4 € z audioprzewodnikiem

jezioro Trazymeńskie

jezioro Trazymeńskie

PANICALE

Średniowieczna forteca otoczona fosą słynie z fresku “Męczeństwo św. Sebastiana” autorstwa Perugina przechowywanego w dawnym klasztorze. Dzieło można zobaczyć tylko podczas wizyt grupowych organizowanych w punkcie informacji turystycznej. Drugą atrakcją Panicale jest miniaturowy Teatro Cesari Caporali, wybudowany w XVIII wieku i mieszczący na widowni jedynie 154 miejsca. Swoją drogą najmniejszy teatr świata znajduje się właśnie w Umbrii. Mam na myśli Teatro della Concordia w Monte Castello di Vibio, położonym nieopodal Todi. Panicale należy do klubu „I borghi più belli d’Italia”.

PACIANO

Natura i spokój – słowa te najlepiej opisują niewielkie miasteczko. Paciano należy do klubu „I borghi più belli d’Italia”. Przy wjeździe znajduje się tablica z napisem “città ideale”, czyli miasto doskonałe. Znajdziecie tutaj typową średniowieczną architekturę, a krajobraz rozpościerający się na okolicę przypomina raczej Toskanię, nie Umbrię.

CITTÀ DELLA PIEVE

Città della Pieve leży na terenie Valdichiana. Około 1448 roku urodził się tutaj jeden z ważniejszych malarzy renesansu – Pietro Vannucci, zwany Perugino. Miasto znane jest również z uprawy szafranu, który hoduje się nieprzerwanie od XIII wieku. Przez cały rok organizowane są różne ciekawe wydarzenia. Szczególnie polecam Waszej uwadze sierpniowe Palio dei Terzieri, październikowe Zafferiamo – święto szafrano i bożonarodzeniową Presepe monumentale. Więcej o Città della Pieve przeczytacie na blogu tutaj.

Città della Pieve

Città della Pieve

JEZIORO TRAZYMEŃSKIE NA  ROWERZE:

Droga rowerowa łączy San Feliciano z Castiglione del Lago i jest na pewno ciekawą alternatywą, pozwalającą na poznanie terytorium.

TRASIMENO BLUES FESTIVAL

Festiwal muzyki bluesowej, trwający przez 10 dni, między lipcem a sierpniem. Koncerty odbywają się w miasteczkach położnych w rejonie jeziora Trazymeńskiego.

trasimenoblues.it

LOKALNA KUCHNIA:

Jak każda lokalna kuchnia włoska, tak i kuchnia z okolic jeziora Trazymeńskiego jest oparta na prostocie i sezonowych składnikach. Jej podstawą są słodkowodne ryby, po za tym doskonała oliwa z oliwek, szafran pochodzący z rejonu Città della Pieve (zafferano di Città della Pieve)fasolka trazymeńska (fagiolina del Trasimeno) i wino.

OLIWA Z OLIWEK:

Doskonała oliwa z okolic jeziora Trazymeńskiego posiada oznaczenie DOP Umbria Colli del Trasimeno.

WINO:

Wino w rejonie jeziora Trazymeńskiego produkuje się od czasów Etrusków. Grammy del Trasimeno, Sangiovese, Trebbiano, Grechetto i słodkie Vinsanto, wszystkie one chlubią się oznaczeniem  DOC Colli del Trasimeno, albo l’IGT Umbria.

Do usłyszenia,

Ania

tagliolini al pesce persico

wina umbryjskie

Vinsanto

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobrze napisane, dzięki temu fajnie się czyta. Będziemy tam za kilka dni, wydawało mi się że google’owo przejrzałem
    San Feliciano i okolice, ale dzięki Twojemu wpisowi mam nowe spojrzenie i pozytywny mętlik w głowie. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj