Polsko-włoskie związki i kwestia obrączki

4
Polsko-włoskie związki i kwestia obrączki

Zauważyliście, że Włosi noszą obrączki na lewych dłoniach, a Polacy noszą je na prawych? Właściwie prawie cały świat nosi obrączki na lewej ręce. Skąd taka niejednolitość? Ja sama nigdy się nad tym nie zastanawiałam do momentu, kiedy mąż podarował mi pierścionek zaręczynowy. Dopiero wtedy zdałam sobie sprawę z różnicy. Ślub braliśmy dokładnie trzy lata temu w Polsce, dlatego ustaliliśmy, że obrączki włożymy sonie na prawe dłonie. Gdyby ceremonia odbywała się we Włoszech, być może postąpilibyśmy odwrotnie. Warto wiedzieć, że w naszych krajach nie istnieją przepisy prawa, które regulowałyby procedurę wymiany obrączek. Polska tradycja to osobliwy relikt historii.

Ze względu na swój kształt obrączka jest symbolem nieskończonej miłości – okrąg nie ma ani początku, ani końca. Pierwsze obrączki pojawiły się w Starożytnym Rzymie. Były one wyrazem złączenia losów dwojga ludzi i integralną częścią ceremonii małżeństwa (“Ubi tu Gaia, ibi ego, caius”“Ubi tu Caius, ubi ego, Caia”). W średniowieczu pogański zwyczaj przejął Kościół. Dopiero w XX wieku obrączki zaczęli zakładać mężczyźni. Wcześniej były one zarezerwowane jedynie dla kobiet. Noszono je na lewej ręce, co miało związek z powszechnym w antyku przekonaniem, że żyła z lewej ręki płynie bezpośrednio do serca. W Polsce przed Powstaniem Styczniowym było identycznie. Po jego upadku, na znak żałoby, niewiasty zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń i tak się utarło.

Specjalne uściski dla wszystkich polsko-włoskich par. Alla prossima!

4 KOMENTARZE

    • Ja nie przyjęłam. Nie zrobiłabym tego również wychodząc za Polaka. Oczywiście możesz przyjąć nazwisko męża Włocha, ale jeśli zdecydujesz się również na przyjęcie włoskiego obywatelstwa, będziesz zmuszona przez prawo do powrotu do nazwiska panieńskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj