Peschiera del Garda | Miasto otoczone starożytnymi murami

1
Peschiera del Garda | Miasto otoczone starożytnymi murami

W 2017 roku miasteczko Peschiera del Garda razem z Bergamo i Palmanovą zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnienie zawdzięczają imponującym fortyfikacjom weneckim, sięgającym czasów między XV a XVII wiekiem.

Obwarowana Peschiera pełniła rolę łącznika między Wenecją, a najbardziej wysuniętymi na zachód terytoriami podległymi Republice Weneckiej, rozpościerającymi się za rzeką Mincio. Twierdza ma pięcioramienny plan. W obrębie murów znalazła się część mieszkalna położona na trzech połączonych wyspach, a także Canale di Mezzo. Kanał jest odgałęzieniem rzeki Mincio przystosowanym do żeglugi począwszy od czasów rzymskich.

Mury obronne okalające Peschierę zbudowano na początku XV wieku. Stanowiły część kompleksu wojskowego razem z nasypami ziemnymi i bastionami. Konstrukcja miała zapewnić skuteczną ochronę mieszkańcom miasta. Naprawdę warto wybrać się na spacer wzdłuż imponujących wałów i podziwiać rozciągające się z nich widoki, w tym panoramę jeziora Garda.

Peschiera del Garda obok Desenzano del Garda jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Niedaleko przebiega autostrada A4. W mieście znajduje się dworzec kolejowy, na którym zatrzymują się niektóre pociągi Frecciarossa i ITALO Treno. W pobliżu leżą porty lotnicze w Bergamo i w Weronie. Za miastem rozpościerają się wyłożone żwirkiem plaże. Swój początek ma w okolicach Peschiery kilka atrakcyjnych ścieżek rowerowych, w tym jedna prowadząca do Mantui, inna z Lazise do Bardolino. Na północ od miasta stoi Wodny Park Rozrywki Gardaland.

Na koniec zapraszam Cię nie tylko nad Gardą, ale również do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

A presto!

Ania

Peschiera del Garda

Peschiera del Garda Peschiera del Garda Peschiera del Garda Peschiera del Garda

Peschiera del Garda

Peschiera del Garda

1 KOMENTARZ

  1. Woda w tej miejscowości nie jest przejrzysta, jezioro wygląda podobnie jak Węgierski Balaton. Nie wiem czy to na plus czy minus ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj