Sekrety włoskiej kuchni | Elena Kostioukovitch

1
Sekrety włoskiej kuchni | Elena Kostioukovitch

Kiedy dostaję propozycję recenzji “Sekretów włoskiej kuchni”, od razu zachwyca mnie okładka. Jest utrzymana w stylistyce, którą bardzo lubię. Niemałą zachętę stanowi również wstęp do książki napisany przez Umberto Eco. Jeśli taki erudyta wprowadza nas w świat jedzenia, oznacza to, że najprawdopodobniej mam przed sobą prawdziwą perełkę.

Elena Kostioukovitch jest urodzoną w Kijowie eseistką i tłumaczką. Przełożyła na język rosyjski 12 książek Umberto Eco, w tym “Imię Róży”. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku przeprowadziła się do Włoch. Mieszkała w Trydencie i w Trieście, obecnie żyje w Mediolanie. W 2006 roku wydała gastronomiczny przewodnik po Italii. Książka równocześnie ukazała się we Włoszech (“Perché agli italiani piace parlare del cibo“) i w Rosji (“Еда. Итальянское счастье“). Pierwszy polski przekład pojawił się na rynku w 2010 roku. Publikacja właśnie została wznowiona.

Jeśli spodziewasz się, że autorka na blisko sześciuset stronach pisze o makaronach, pizzy i oliwie z oliwek, a także serwuje nam włoskie przepisy, jesteś w błędzie. Owszem, w “Sekretach włoskiej kuchni” znajdują się rozdziały poświęcone wymienionym wyżej produktom, jednak książka traktuje przede wszystkim o podróżach po Włoszech, o wielokulturowości tego kraju, o ludziach i o włoskim kodeksie kulturalnym, odznaczającym się godnością, erudycją, demokracją i niezniszczeniem przez konsumpcjonizm.

Elena Kostioukovitch posiada ogromną wiedzą na temat Włoch. Sprawnie wplata w swoją opowieść fragmenty tekstów literackich poświęcone jedzeniu, powstałe w najrozmaitszych epokach: od starożytności po czasy współczesne. Do kwestii jedzenia podchodzi tak samo, jak ja z mężem. Kulinaria są nieodłącznym czynnikiem naszych podróży. Zawsze szukamy lokalnych smaków. Nie robimy tego jednak dla samego najedzenia się. Kuchnię traktujemy jako jeden z istotnych czynników, pozwalających lepiej poznać odwiedzane miejsce.

Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu? Z wielkim zaangażowaniem rozprawiają na jego temat intelektualiści, politycy, artyści, rzemieślnicy, uczniowie i ludzie prości. W słonecznej Italii jedzenie buduje tożsamość narodu, który zjednoczył się dopiero niecałe dwa wieki temu. Mieszkaniec Palermo nie zrozumie języka, którym posługują się ludzie w odległym Bergamo i vice versa. Co więcej, istnieją różnice w dialekcie używanym w obrębie miast i wiosek leżących na terenie tego samego regionu. Ludzie wywodzący się z kompletnie innych światów, właśnie w kuchni znajdują nić porozumienia.

Mam przed sobą wciągającą opowieść o jedzeniu, niebędącą w żadnym razie książką kucharską. Dzieło Kostioukovitch może i powinno zostać potraktowane przez czytelnika jako pasjonujący przewodnik po Italii. Poza świetnym wstępem, całą masą cytatów, poza opowieściami o lokalnych smakołykach i zwyczajach, a także odniesieniami do włoskiej historii, do silnych powiązań kraju z religią, w książce znalazło się pełno ciekawostek. Chcesz wiedzieć jakie danie jadano w Rzymie zawsze w czwartki, dlaczego Livorno można porównać do Nowego Jorku, w jaki sposób Amerykanie sprzymierzyli włoskich komunistów, faszystów i chadeków, albo w którym miejscu zachowała się etruska tradycja przyrządzania karczochów, sięgnij po “Sekrety włoskiej kuchni”.

Ze wstępu Umberto Eco:

„Być może we Włoszech bardziej niż gdzie indziej poznanie kuchni oznacza poznanie duszy mieszkańców kraju”.

Elena Kostioukovitch, “Sekrety włoskiej kuchni”, Wydawnictwo Albatros 2020

Alla prossima!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

1 KOMENTARZ

 1. cześć

  Aniu co sądzisz o loterii- wygraj dom we Włoszech https://www.winhousesinitaly.com/ ? Czy to nie ściema ? Wpłacasz tylko 25 GBT i …..wygrywasz i dom jest twój. Może znasz odpowiedź na to pytanie :
  Który włoski przywódca nadaje swoje imię płaskiemu biszkoptowi z porzeczkami? *

  Mussolini
  Garibaldi
  Badoglio
  Salandra
  jest w tej loterii ? Może ty lub ja wygramy ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here