- Pizza została wymyślona przez Włochów, nie Amerykanów.
- Prawdziwa ma niewiele składników i broń Boże nie je się jej z dodatkiem sosów ⛔️
- W żadnym przypadku składnikiem włoskiej pizzy nie są kiełbasa pepperoni, czy ananas.
- Pizzę Margheritę (pomidory, mozzarella i bazylia) stworzyli neapolitańczycy na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej
Zakładam, że to już wiesz. Jest jednak kilka rzeczy, dotyczących włoskiej pizzy, które mogą dla Ciebie okazać się nowością. Właśnie o nich dzisiaj piszę. W samych tylko Włoszech placek przybiera różne kształty, ciasto wyrabia się z dodatkiem nie zawsze tych samych składników i wreszcie przyrządza się ją na wiele sposobów.
Gdzie i kiedy powstała nie jest do końca jasne. Po raz pierwszy zapisano słowo “pizza” w mieście Gaeta w 997 roku. Kolejny raz pojawia się ono w dokumentach pochodzących z 1201 roku. Mimo wszystko wiadomo, że drożdżowe i niedrożdżowe placki jadali starożytni Rzymianie i Egipcjanie, nie wspominając o popularnej na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce picie.
PIZZA NAPOLETANA/PIZZA VERACE
Normy przyrządzania pizzy neapolitańskiej określa Il Disciplinare Internazionale dell’Associazione Verace Pizza Napoletana. Jest to spis reguł obowiązujących wszystkich “pizzaioli napoletani”. Ciasto robi się z mąki, wody, drożdży i soli, kategorycznie bez dodatku tłuszczu. Dzięki temu jest puszyste, a pizzę okalają wysokie brzegi. Pizzę piecze się w piecu opiekanym drewnem, w wysokiej temperaturze przez 50 do 90 sekund. Tradycyjna ma tylko dwa warianty:
- Marinara – pomidory San Marzano, czosnek, oregano i oliwa z oliwek extra vergine
- Margherita – pomidory San Marzano, mozzarella STG pokrojona w paski, mozzarella di bufala Campana DOC albo fior di latte pokrojona w plasterki, bazylia i oliwa z oliwek extra vergine
W 2010 roku pizza neapolitańska otrzymała unijne oznaczenie STG, które oznacza, że wyróżniają ją niepowtarzalne składniki i jest przygotowywana tradycyjnymi metodami, które muszą być znane przynajmniej od 30 lat. Figuruje również na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
PIZZA ROMANA
Pizza romana ma cienkie chrupiące ciasto, a do tego płaskie i kruche brzegi. Ciasto robi się z mąki, wody, drożdży, soli i oliwy z oliwek albo innego oleju, który sprawia, że staje się ono jeszcze bardziej chrupiące. Rozwałkowuje się je przy pomocy wałka (akrobacje z ciastem wykonują tylko “pizzaioli napoletani”). Czas pieczenia jest dłuższy od pizzy neapolitańskiej. Tradycyjna pizza romana ma jeden wariant:
- Napoli – pomidory, mozzarella, anchois (sardele), bazylia, ser pecorino i pieprz
Przyjmuje się, że pizza romana to również pizza bianca, czyli rodzaj focacci polanej oliwą z oliwek i przyprawionej solą z różnymi dodatkami, ale bez sosu pomidorowego.
PIZZA W PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI WŁOCH
Na północy kraju placek nie był znany aż do lat 50. ubiegłego wieku. Pierwszą pizzerię otwarto dopiero w 1953 roku w Novarze. A’ Marechiaro – bo tak została nazwana – istnieje do dzisiaj. Pizza na północy kraju jest zupełnie inna od neapolitańskiej, o czym świadczy sam wygląd.
CALZONE
Włoskie słówko “calzone” oznacza nogawkę spodni. Calzone alla napoletana to złożona na pół, zaklejona pizza z dużą ilością farszu.
PIZZA AL TAGLIO/PIZZA AL TRANCIO
Ten rodzaj pizzy jest szczególnie popularny w północnej części Włoch. Wyrośnięte ciasto wykłada się do wielkich, metalowych i okrągłych lub prostokątnych form do pieczenia, a gotowe placki sprzedaje się w postaci trójkątów tudzież prostokątów, oczywiście na wagę. Można je dostać w pizzeriach oraz w piekarniach. Więcej TUTAJ.
PINSA ROMANA
Pinsa to focaccia z Rzymu, Starożytnego Rzymu. Łacińskie czasownik pinso znaczy “uderzam”, “biję”, depczę”. Pinsa ma owalny lub prostokątny kształt, ciasto jest lżejsze, zawiera mniej węglowodanów, powstaje z mąki pszennej, ryżowej i sojowej. Rośnie przez 72 godziny. Na placku układa się najrozmaitsze składniki.
PANZEROTTO
Tak, apulijskie panzerotto to jeden z wariantów zamkniętej pizzy w miniaturze. Faszerowany pierożek może być smażony albo pieczony.
PIZZA DI PASQUA
“Colpo di scena” – niespodzianka! Pizza di Pasqua to babka drożdżowa z serem, formą przypominająca panettone, podawana podczas wielkanocnego śniadania w Umbrii i w Marche.
A presto!
Ania
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.
Super arykul. Ale jednej jeszczy pizzy zabraklo – sfincione – z sycylii na grubym ciescie.
Pozdrawiam
Najlepiej napisany artykuł o pizzy jaki przeczytałam: mieszkając we Włoszech potwierdzę że jest wszystko dokładne ??
Dziękuję! To są rady największego eksperta od włoskiej pizzy.
Trochę brakuje konkretów czym pizza włoska różni się od pizzy w sieciówce w Polsce. I nie mówię tu tylko o rożnych dodatkach.
Z tego co widać bo we włoskiej wszystko pływa w oliwie, ale co jeszcze?