Gaeta, miasteczko w krainie czarodziejki Kirke

2
Gaeta, miasteczko w krainie czarodziejki Kirke

Gaeta to niewielkie miasteczko portowe położone między Rzymem a Neapolem. Znajduje się u wybrzeży Morza Tyrreńskiego i mieści się na mapie legendarnych podróży Odyseusza (m.in. Promontorio di Circeo, Scauri, Sperlonga wyspy Ischia oraz Ponza). Niegdyś pełniła rolę willowego resortu zamożnych Rzymian. Cechuje ją bogata zabudowa średniowieczna, nie brakuje też fortec z czasów panowania Burbonów. Gaeta była bowiem historycznie mocno związana z Neapolitańczykami, echo czego widać nie tylko w architekturze, ale także w folklorystycznych obyczajach kultywowanych. Dzisiaj znajduje się w mieście morska baza NATO.

Teksty źródłowe wyprowadzają nazwę z dwóch odmiennych teorii. W „Eneidzie” Wergiliusz wspomina Cajetę, która miała być mamką Eneasza i która zmarła w tym miejscu, Strabon natomiast łączy toponim z greckimi słowami “Kaiàdas” albo “Kaiètas“, znaczącymi tyle co jaskinia. Rzeczywiście w Gaecie jest przepiękna nadmorska grota – La Grotta del Turco, położona nieopodal benedyktyńskiego sanktuarium Montagna Spaccata nazywanego czasem sanktuarium della Santissima Trinità. Legenda głosi, że skały przełamały się na pół w chwili śmierci Chrystusa. W jej wnętrzach  znajduje się mano del Turco (odcisk dłoni), który miałby powstać w chwili nawrócenia się pewnego tureckiego marynarza. Miejska katedra zaadoptowała dawne struktury rzymskie. Poza tym warto zwrócić uwagę na dzwonnicę, zamek oraz rzymskie mauzoleum. Ów malowniczy rejon, to doskonały kierunek na klasyczne nadmorskie wakacje spędzone pośród przepięknych krajobrazów, turkusowej wody, piaszczystych plaż i rozmaitych atrakcji turystycznych, w tym możliwości aktywnego wypoczynku.

W Gaecie jadłam najlepsze na świecie oliwki – olive di Gaeta. Nie są one ani czarne, ani zielone, mają kolor czerwonego wina. Pachną obłędnie. Ich fenonem skrywa się za wymogiem ręcznego zbierania i w specjalnej recepturze. Przez kilka tygodni moczy się oliwki w bieżącej wodzie, później zanurza w solance.

Innym specjałem jest tiella, czyli lokalna odmiana focacci. Do środka ciasta nakładany jest farsz, najczęściej ośmiornicami, omułkami, sardynkami, liśćmi szpinaku, sałatą, cukinią, cebulą i orzeszkami piniowymi.

Gaeta, miasteczko w krainie czarodziejki Kirke

Gaeta, miasteczko w krainie czarodziejki Kirke

A presto!

 

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog.


Jeśli planujesz dłuższy pobyt w regionie Lacjum lub w pobliżu Rzymu, możesz skorzystać z Lazio Day Pass. Karta gwarantuje miejsce parkingowe w dogodnej lokalizacji. Pozwoli Ci na ominięcie kolejki do Koloseum, na Forum Romanum i na Palatyn, daje możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki wycieczce autobusem Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na bilety do muzeów i inne przyjemności (Bazylika św. Piotra, Galeria Borghese, czy Muzea Watykańskie).


Gaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki KirkeGaeta, miasteczko w krainie czarodziejki Kirke

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj