Minturno – miasto leżące na skraju Lacjum, gdzie wszystko przypomina Kampanię

0

Na skraju Lacjum leży niewielkie miasteczko Minturno. Chociaż administracyjnie znajduje się jeszcze w tym regionie, niemal wszystko zdaje się nam mówić, że Kampania jest tuż, tuż. Okolica historycznie była mocno związana z Neapolem, co słychać po akcencie, co widać na przykładzie lokalnej architektury i czego łatwo się domyśleć patrząc na ilość mozzarelli di bufala sprzedawanej na każdym kroku. W starożytności południowe Lacjum upodobali sobie bogaci Rzymianie, którzy chętnie budowali tutaj luksusowe wille. Dzisiaj można oglądać m.in. pozostałości willi konsula Marka Emiliusa Scauri, a w Sperlondze ruiny willi cesarza Tyberiusza.

CO ZOBACZYĆ?

Minturno wybudowano na wzgórzu pod koniec VI wieku. Otaczają je mury z wieżami, natomiast do środka prowadzą trzy bramy. Najpiękniejsze w Minturno są WĄZIUTKIE ULICZKI I ZAUŁKI, na które natkniecie się na każdym kroku i które zobaczycie na zdjęciach poniżej. Podczas spaceru warto zajrzeć do KOŚCIOŁA ANNUNZIATA, gdzie przechowywane są czternastowieczne freski przypisywane Giotto lub jego uczniom (“Madonna con il Bambino” “La Crocifissione). Interesujące wnętrza znajdziecie w KOŚCIELE SAN PIETRO APOSTOLO. W XIX wieku świątynię odwiedził Ferdynand II, władca Królestwa Obojgu Sycylii. Nad miasteczkiem góruje CASTELLO BARONALE, w którym w XIII wieku gościł św. Tomasz z Akwinu.

Obok Minturno leży AREA ARCHEOLOGICA DI MINTURNAE– ruiny dawnej rzymskiej kolonii. Zobaczycie tutaj ruiny świątyń, akwedukt i teatr rzymski, w którym urządzono Antiquarium, czyli muzeum z najważniejszymi zabytkami wydobytymi w Minturnae.

Area archeologica di Minturnae jest zarządzana przez włoskie Ministerstwo Kultury (MiBACT), a to oznacza, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca można tutaj wejść za darmo. W pozostałe dni bilety kosztują 5 € normalny i 2,5 € ulgowy.

Ślady przeszłości sięgają jednak daleko bardziej wstecz. Na terenie Area Protetta di Gianola-Monte, będącego częścią  Parku Regionalnego Riviera di Ulisse, znajdują się ruiny megalitycznych murów, które otaczały Pyrae – osadę portową z czasów przedrzymskich. Fragment murów został w późniejszym czasie włączony do willi konsula Marka Emiliusa Scauri.

IL PONTE DEL FERDINANDO, czyli pierwszy w Italii podwieszany na żelaznych łańcuchach most, skonstruowany w 1832 roku. Ozdabiają go egiptyzujące rzeźby. Znajdziecie go przy Via Appia Nuova (SS7).

PLAŻE:

Długa, piaszczysta plaża jest w Marina di Minturno i w Scauri. Charakteryzuje ją błękitna woda i piękne widoki na Gaetę góry Aurunci.

riviera di Ulisse

CO JEŚĆ?

Ryby, ryby i jeszcze raz ryby! Spaghetti ai frutti di mare, risotto alla pescatora, zuppa di pesce, dorada, labraks, ośmiornica i skorupiaki. Poza tym wędliny, mozzarella di bufala, sezonowe owoce i warzywa. Ze względu na bliskość Neapolu w całej okolicy zjecie doskonałą pizzę.

paccheri

 

WINO:

Pyszne białe wina Falanghina i Moscato, ewentualnie czerwone wino stołowe.

Do usłyszenia,

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj