Igor Mitoraj – polski artysta w Italii

0
PompejeIgor Mitoraj to polski rzeźbiarz o międzynarodowej famie, mieszkający na stałe w Italii w Pietrasanta w Toskanii. Brązowe i marmurowe rzeźby artysty stanowią jedyne w swoim rodzaju współczesne ujęcie antycznej sztuki grecko-rzymskiej. Zazwyczaj wyobrażają one wytrenowanych młodzieńców, wzorowanych na mitologicznych herosach. Dzieła rok rocznie są prezentowane na rozlicznych wystawach na całym świecie, a także zdobią największe metropolie. We Włoszech ostatnimi czasy Mitoraj wystawiał swoje  prace w Agrygencie, w Rzymie w Wenecji oraz w Ravello na wybrzeżu Amalfi.

Obecnie prace artysty można podziwiać na Biennale w Wenecji, trwającym do 13. 10.

CASTELLO DI RACCONIGI,

Piazza Alberto Primo, 1.

Ogrody są otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10 – 19.

Stałe instalacje artysty znajdują się m. in. w Mediolanie, w Rzymie, we Florencji (Galeria Uffizi oraz Ogrody Boboli) i w Tivoli (okolice willi Este).

W Mediolanie Mitoraj pojawia się trzy razy. Przed kościołem na Piazza del Carmine w dzielnicy Brera figuruje rzeźba “Petto a metà” postawiona w 1986 roku. Tak jak wszystkie inne dzieła Mitoraja, tak i tym razem monument jawi się niczym znalezisko odkopane podczas wykopalisk. Herosowi brakuje oczu i pozbawiony jest ramion. Co uderza najmocniej, mimo poważnych “ubytków”, nie został on pozbawiony serca.

Mediolan - Petto a metà na Piazza del Carmine

Dwa inne dzieła Mitoraja zdobią Teatr la Scala (“Hommage à De Sabata”) oraz peryferyjną dzielnicę miasta w okolicach Sant’Ambroggio. Ta ostatnia to fontanna na Piazza Enzo Papi postawiona w 1991 roku, a wyobrażająca centaura.

Rzym, wydawałoby się najdoskonalsze miejsce dla ekspozycji prac Mitoraja, również może poszczycić się trzema rzeźbami autorstwa polskiego artysty. W ogrodach przy Piazza Montegrappa postawiono statuę-fontannę przedstawiającą boginię Roma. Jest to proste nawiązanie do wielowiekowej i chwalebnej historii miasta.

Rzym. Fontanna na Placu Montegrappa - CC by Luciano

Inna rzeźba wyobrażająca boginię Roma znajduje się na Piazza Mignanelli. Poza tym artysta w 2006 wykonał nowe wrota kościoła Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, zdobionego swego czasu przez Michała Anioła.

Rzym. Fontanna na Placu Montegrappa - CC by Herb Neufeld

Rzym. Basilica S Maria degli Angeli e dei Martiri, detal - CC by Herb Neufeld

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 w Paryżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here