Najlepsze włoskie ośrodki narciarskie

3
Najlepsze włoskie ośrodki narciarskie

Znaczna część Włoch pokryta jest górami. Chociaż jeździć na nartach można wszędzie, bo i na sycylijskiej Etnie i dajmy na to na zboczach kalabryjskich Apeninów, z których rozpościera się widok na morze, to niekwestionowanym numerem jeden dla sportów zimowych pozostają Alpy. Tam właśnie znajdują się najlepsze włoskie ośrodki narciarskie. Do wyboru mamy Trydent-Górną Adygę i Wenecję Euganejską, gdzie królują wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolomity i gdzie 12 ośrodków narciarskich połączyło się w sieć Dolomiti Superski (szczegóły tutaj) objętą wspólnym karnetem narciarskim. Można zdecydować się na Livigno, czyli miasteczko położone w strefie wolnocłowej. Tutaj zima trwa nawet 9 miesięcy, a sztuczne naśnieżanie należy do rzadkości lub na Dolinę Aosty, na której terenie znajdują się czterotysięczniki i lodowce i gdzie istnieje możliwość szusowania również po szwajcarskich stokach. Na uwagę zasługują Monte Rosa, Breulil-Cervinia i położne u stóp Mont Blanc Courmayeur.

VAL GARDENA, TRYDENT-GÓRNA ADYGA, Dolomiti Superski 

Val Gardena

Dolina jest  ważnym ośrodkiem sportowym, który gości puchar świata w narciarstwie alpejskim. Trasy zjazdowe znajdują się w przepięknym kontekście, są szerokie i posiadają wysokiej klasy wyciągi i udogodnienia. Val Gardena oferuje raczej trudne trasy. Długość wszystkich nartostrad wynosi 175 km, co więcej, dzięki Sellaronda (największej karuzeli narciarskiej w Europie) niecka połączona jest ze stacjami znajdującymi się w sąsiednich dolinach. Nad Val Gardena króluje masyw Sassolungo.

info: www.valgardena.it

ALTA BADIA, TRYDENT-GÓRNA ADYGA, Dolomiti Superski 

Sellaronda CC0

Położoną w Południowym TyroluAlta Badia wielu ekspertów uznaje za najpiękniejszy we Włoszech ośrodek narciarski. Szerokie stoki są w zdecydowanej większości średniej trudności. Sellaronda (największa w Europie karuzela narciarska) łączy go ze stacjami położonymi w sąsiednich dolinach, dzięki czemu każdego dnia można jeździć po innych trasach.

info: www.dolomitisuperski.com/it/zona-sciistica/alta-badia

VAL DI FASSA, TRYDENT-GÓRNA ADYGA, Dolomiti Superski 

Inny atrakcyjny region narciarski w Południowym Tyrolu znajduje się w Val di Fassa. Dolina obejmuje aż dziewięć nartostrad, a połączenia z Sellaronda (największa w Europie karuzela narciarska) sprawiają, że jeżdżenie na nartach po okolicy jest bardzo atrakcyjne i pozwala każdego dnia szusować po nowych trasach.

info: www.dolomitisuperski.com/it/zona-sciistica/val-di-fassa

TRE CIME DOLOMITI, TRYDENT-GÓRNA ADYGA, Dolomiti Superski 

Tre Cime CC0

Odwiedzający mają do dyspozycji doskonałe trasy zjazdowe okraszone pięknymi widokami na czele z Trzema Szczytami. Jest to miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolomity. Na chwilę obecną system wyciągów narciarskich łączy ze sobą Monte Elmo i Croda Rossa. W niedalekiej przyszłości sięgnie położonego w Wenecji Euganejskiej Padola. Pod uwagę brane jest również połączenie się z austriackim ośrodkiem Sillian.

info: www.dolomitisuperski.com/it/zona-sciistica/drei-zinnen

MADONNA DI CAMPIGLIO, TRYDENT-GÓRNA ADYGA

To najlepszy ośrodek narciarski, jaki znajduje się w Prowincji Trydent. Dzięki temu, że jest połączony z Pinzolo, Folgarida i Marilleva długość tras zjazdowych wynosi 150 km. Ze stoków można podziwiać majestatyczne Dolomity Brenty i zbudowany głównie ze skał krystalicznych Masyw Adamello. Madonna di Campiglio każdego roku gości zawody w narciarstwie alpejskim.

info: www.funiviecampiglio.it

CORTINA D’AMPEZZO, WENECJA EUGANEJSKA, Dolomiti Superski 

Cortina d'Ampezzo

Ze względu na piękno tutejszych gór Cortina d’Ampezzo jako ekskluzywny ośrodek narciarski znana jest od zawsze. Jedyny minus stanowi brak połączeń systemem wyciągów narciarskich między rozmaitymi nartostradami i sąsiednimi dolinami. Konieczne jest zatem przemieszczanie się samochodem lub ski busem.

info: www.dolomitisuperski.com/it/zona-sciistica/cortina

LIVIGNO, LOMBARDIA

Najlepsze włoskie ośrodki narciarskie

Livigno przez wzgląd na geomorfologię przypominającą Himalaje bywa czasem nazywane “małym Tybetem”. Jest to znajdujący się na wysokości 1809 m n.p.m. płaskowyż otoczonym przez Alpy. Zima trwa tutaj bardzo długo, śnieg jest zawsze doskonałej jakości i utrzymuje się nawet do połowy maja, a sztuczne naśnieżanie prawie nigdy nie jest potrzebne. Dwie przeciwległe trasy narciarskie – niestety nie połączone między sobą – posiadają 115 km świetnych tras. Miasteczko wyróżnia się jeszcze z jednego powodu. Na jego terenie obowiązuje strefa wolnocłowa.

info: www.livigno.eu

MONTEROSA SKI, DOLINA AOSTY 

Glacier di Verra CC0

Jeden z piękniejszych ośrodków narciarskich, jakie znajdują się w Europie leży u podnóża czterotysięczników. 180 km tras połączonych jest systemem wyciągów narciarskich, nie ma zatem konieczności korzystania ze skibusów. Ze stoków można podziwiać położony wyżej wieczny lodowiec.

info: www.visitmonterosa.com

BREUIL-CERVINIA, DOLINA AOSTY

Doskonałe warunki narciarskie gwarantuje zima trwająca w Breuil-Cervinia ponad 6 miesięcy. Wszystkie trasy znajdują się wysoko i zapewniają przepiękne widoki na najwyższe w Europie szczyty górskie. Nartostrady połączone są z włoskim Valtournenche i szwajcarskim Zermatt i mają łączną długość 350 km. Niepowtarzalne widoki gwarantują lago Bleu, w wodach którego odbija się Cervino oraz lodowiec Plateau Rosa. Jedynym minusem jest nie do końca zadbane miasteczko.

info: www.cervinia.it

COURMAYEUR, DOLINA AOSTY

Courmayur CC 2.0 Flickr by Roman Boed

Położony u stóp Mont Blanc ekskluzywny i zarazem najstarszy ośrodek uchodzi za Perłę Alp. Bywa określany terminem “the sunny side”, a to dlatego, że składa się z dwóch areałów narciarskich, z których północno-wschodni oświetlony jest rano, a południowo-zachodni po południu. Ogromną atrakcję stanowi kolej linowa La Palud – Punta Helbronner. W ciągu zaledwie 20 minut pokonuje ona wysokość 2000 m, a rozpościerająca się z góry panorama zapiera dech w piersiach.

info: www.courmayeur-montblanc.com

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w jednym z opisanych miejsc, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

3 KOMENTARZE

  1. Aniu! Punkty 1,2,3 i 4 z Twojej listy sa bliskie mojemu sercu. Jeździłam tam kilka lat z rzędu, ze swej strony polecam wszystkim te ośrodki! No i skipass Dolomiti Superski – świetne rozwiązanie! Jeżeli chodzi o Sellaronda to wiem że opinie co do tego ośrodka są podzielone. Ja uważam, że waro choć raz tam pojechać i sprawdzić wszystko na własnej skórze. Sama byłam tam dwa razy i na pewno jeszcze pojadę 🙂

  2. W tym roku byłem w Livigno. W 2018 w Bormio, w 2019: Marilleva, Folgarida i MdCampiglio. W w planie mam Val Gardenę i – może – Cortinę. W moim prywatnym rankingu stacji narciarskich w EU MdCampiglio ma 2.miejsce a Livigno 3. Będąc w Bormio jeden dzień był przeznaczony na wypad do St.Moritz (to niedaleko :-))). I St.Moritz to u mnie 1.miejsce, ale SUI nie należy do EU….. Takiego oznakowania tras jak w MdCampiglio nie ma nigdzie, a byłem w znanych stacjach w Austrii: Schladming, Flachau, Wagrain, Soelden….
    Polecam Włochy – jeśli chodzi o narty…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj