Livigno – włoska strefa bezcłowa

0
LivignoPołożenie

Livigno znajduje się w samym sercu Alp Retyckich. Jest drugą z kolei najwyżej położoną włoską gminą – leży na wysokości 1809 m n.p.m. Jej część stanowi również frakcja Trepalle, znajdująca się na wysokości 2 250 m n.p.m. Z punktu widzenia geograficznego Val di Livigno jest częścią Szwajcarii i wchodzi w skład tamtejszej sieci dorzeczy. Przez dolinę przepływa strumień Spöl. Wpada on później do rzeki Inn, ta z kolei jest dopływem Dunaju, który kończy swój bieg w Morzu Czarnym. Z punktu widzenia politycznego jest jednak częścią Włoch.

Turystyka w Livigno bazuje na dwóch mocnych filarach. Z jednej strony jest to doskonała miejscówka do uprawy sportów zimowych. Ośrodek posiada 31 wyciągów narciarskich sięgających wysokości 2800 m n.p.m. i 115 km świetnych  tras, a sztuczne naśnieżanie należy do rzadkości. Z drugiej strony ludzie przyjeżdżają tutaj na zakupy, ponieważ Livigno jest strefą wolnocłową. Opłaca się kupować benzynę, alkohol i cukier, czasem również towary luksusowe jak np. perfumy, czy zegarki. Prawo reguluje bardzo dokładnie co i w jakich ilościach można z Livigno wywieść, a na granicy gminy znajduje się urząd celny. Co więcej, jeśli wybierzecie się tam z drogim sprzętem, czyli takim, którego wartość przekracza 300 €, musicie go zadeklarować przy wjeździe i pokazać dowód zakupu.

Dlaczego Livigno jest strefą bezcłową?

W Livigno panuje typowo alpejski klimat. Lata są rześkie i trwają krótko, zimy są srogie i długie. Do połowy ubiegłego wieku Val di Livigno była odcięta od świata przez 9 miesięcy w roku. Naturalnie miało to ogromny wpływ na możliwość rozwoju ekonomicznego i kulturalnego jego mieszkańców, których zawsze bardziej ciągnęło w stronę szwajcarskiej Gryzonii, aniżeli włoskiej Lombardii. Żeby zachęcić ubogą ludność do pozostania w trudno dostępnej miejscowości i żeby mieć podstawę do utrzymania roszczeń terytorialnych do gminy Hrabstwo Bormio, od którego Livigno było zależne, nadało miasteczku pewne przywileje. W kolejnych wiekach każda nowa władza te przywileje potwierdzała, dzisiaj – na mocy prawa sięgającego 1910 roku –  towary sprzedawane w Livigno nie są obciążone podatkiem VAT ani akcyzą, natomiast niewielkie miasteczko pełne jest luksusowych sklepów.

Jak dojechać?

Do Livigno prowadzą trzy drogi. Od strony Włoch można dostać się tylko przez Valtellinę i dalej przez Passo del Foscagno. Mimo, że od Mediolanu dzieli je jedynie 230 km, podróż trwa aż 4 godziny. Drogę otwarto w 1914 roku, ale dopiero od 1952 roku jest ona czynna niemal przez cały rok – sytuacja zależy od opadów śniegu. Od strony Szwajcarii przejeżdża się przez bardzo malowniczą, ale otwartą tylko w lecie przełęcz Forcola di Livigno. Zbawienna dla Livigno stała się budowa tunelu Munt la Schera. Szwajcarzy postawili go przy okazji robót związanych z konstrukcją tamy na jeziorze Gallo, nazywanym również jeziorem Livigno. W 1969 roku tunel udostępniono dla ruchu samochodowego. Jest on przejezdny przez cały rok, co wpłynęło na otwarcie się na świat i  rozwój turystyki w Livigno.

Ciekawostka

Toponim Livigno pochodzi najprawdopodobniej od łacińskiego labineus, czyli zagrożony lawinami. Gmina bywa określana terminem mały Tybet ze względu na geomorfologię przypominającą Himalaje. Jest płaskowyżem otoczonym przez góry i położonym w samym sercu Alp.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w Livigno, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem z tego miejsca. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here