City Break we Florencji

0
City Break we Florencji

Florencja to kopalnia zabytków i nawet miesiąc nie wystarczy na dogłębne ich poznanie. Wiem o tym dobrze, bo w odległym 2000 roku spędziłam w mieście okrągłe 4 tygodnie. Byłam na stypendium językowym, jakie przyznał mi Włoski Instytut Kultury w Warszawie. Szlifowałam włoski i zwiedzałam. Zdecydowanie nie jestem zwolenniczką wycieczek z kategorii “jadę na tydzień do Italii po to, żeby każdego dnia odwiedzić inne miasto”. Oglądanie po łebkach nie ma sensu i nie daje satysfakcji. Z drugiej jednak strony rozumiem, że czasem nadarza się niepowtarzalna okazja na jednodniową wycieczkę w jakieś upragnione miejsce. Jeśli zatem wylądujesz we Florencji na na chwilę, podpowiem Ci, co koniecznie należy zobaczyć, gdzie zjeść i jakie pamiątki kupić.

Po pierwsze może Ci się przydać Florence City Pass

? Florence City Pass. Karta pozwoli na ominięcie kolejki do Galerii Uffizi i do Accademia albo do kopuły Duomo. Daje możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki wycieczce autobusem Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na bilety do muzeów i na inne przyjemności (np. Muzeum Bargello, Galeria sztuki współczesnej Palatine, Ogród Boboli, Kaplica Medyceuszów lub wycieczka do Sieny, do Pizy lub zwiedzanie winnic).

? Zabytki

1. Duomo i kampanila (dzwonnica) Giotta

Pierwszym i obowiązkowym punktem jest oczywiście katedra Santa Maria del Fiore z przylegającą do niej dzwonnicą. Niesamowity kontrast tworzą biały marmur, którym wyłożona jest fasada i czerwona kopuła zaprojektowana przez Fililippa Bruneleschiego. Na świątynię można patrzeć godzinami, znacznie trudniej ją sfotografować.

City Break we Florencji

City Break we Florencji

2. Baptysterium

Drugim niesamowitym budynkiem jest Battistero di San Giovanni. Ma ono plan ośmioboku i jest  poświęcone patronowi miasta, św. Janowi. W tym wypadku fasadę pokrywają płyty z białego i zielonego marmuru, a uwagę przykuwają brązowe drzwi, na których przedstawiono sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

3. Kościół San Lorenzo

Bardzo myląca jest surowa fasada kościoła. Wewnątrz znajduje się przepiękna Cappella dei Principi, natomiast w krypcie świątyni spoczywają Medyceusze. Kilka kroków dalej stoją stragany tworzące Mercato di San Lorenzo.

City Break we Florencji

City Break we Florencji

4. Piazza di Santa Croce

Na placu odbywa się jedno z ważniejszych wydarzeń w mieście – Calcio storico fiorentino. W czerwcu rozgrywane są we Florencji zawody wywodzące się od antycznych i dosyć brutalnych form gry w piłkę. Upamiętniają czasy, kiedy w 1530 roku cesarz Karol V Habsburg przepędził z miasta Medyceuszy. W Bazylice, przed którą stoi pomnik Dantego, spoczywają ciała wielu artystów i ludzi kultury takich jak Galileusz, Michał Anioł, Machiavelli, czy Rossini. W okolicy znajduje się sporo ciekawych knajpek i restauracji z lokalną kuchnią.

5. Piazza della Signoria

Plac jest symbolem miasta. Właśnie tutaj stoi Palazzo Vecchio i Fontanna Neptuna, a także Loggia dei Lanzi, gdzie zgromadzone są rozmaite rzeźby – m.in. Perseusz z głową Meduzy.

City Break we Florencji

City Break we Florencji

6. Galleria degli Uffizi

Muzeum posiada jedną z najbogatszych na świecie kolekcji dzieł sztuki i jest jedną z najliczniej odwiedzanych galerii. W zbiorach znajdują się płótna m.in. Botticellego Leonarda, Cimabuego, Giotta, Caravaggia i Tycjana.

7. Ponte Vecchio

Po moście trzeba się przespacerować i popatrzeć na rozpościerające się z niego widoki. Wzdłuż Ponte Vecchio znajdują się historyczne warsztaty złotnicze, a nad konstrukcją przebiega fragment Corridoio Vasariano, czyli korytarza łączącego Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti.

City Break we Florencji

City Break we Florencji

8. Ogrody Boboli

Wytworną rezydencję otacza przepiękny ogród urządzony we włoskim stylu. Są tutaj rzeźby, wyrafinowane budowle i cudowne muzea, np. Galeria Sreber, Galeria Porcelany, a także Muzeum Ubioru.

9. Piazzale Micheangelo

Jeśli umówisz się kiedyś na randkę we Florencji, po kolacji Twój wybranek zabierze Cię w to miejsce. Piazzale Michelangelo to naturalne okno z widokiem na jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast na świecie. Inna piękna panorama na Florencję rozpościera się z górującego nad nią Fiesole (więcej TUTAJ).

10. San Miniato al Monte

Z dala od głównych szlaków turystycznych znajduje się wyjątkowa, a zarazem tajemnicza florencka budowla o charakterze sakralnym. Skrywa wiele nierozwiązanych zagadek. Rozpościera się stamtąd wyjątkowy widok na miasto.

?Jedzenie

Śniadanie

? B-Roof, Piazza del Unità italiana 6

Ten widok wart jest każdych pieniędzy.

info: www.b-roof.it

? Finestrae, Piazza di Santa Croce 12

Ogromny wybór i przystępne ceny.

info: www.finisterraefirenze.com

Lunch i kolacja

? Gucci Osteria da Massimo Bottura, Piazza della Signoria 10

Wyjątkowy lokal, który firmują Dom Mody Gucci i szef kuchni Massimo Bottura.

info: www.gucci.com/it/it/store/osteria-bottura

? All’Antico Vinaio, Via dei Neri 65r

Kultowy Street Food z tradycyjną kuchnią.

info: www.allanticovinaio.com

Zakupy

W lokalne przysmaki najlepiej jest się zaopatrzyć na Mercato Centrale, o którym pisałam TUTAJ.

City Break we Florencji

Z Florencji warto przywieźć wyroby skórzane. Największy wybór oferuje Mercato di San Lorenzo.

Nieprzerwanie od czasów etruskich Toskańczycy trudnią się złotnictwem.  Najekskluzywniejsze  butiki ze złotem znajdują się przy Ponte Vecchio.

Inną piękną tradycją są pudełka, zeszyty, albumy i im podobne przedmioty obklejane dekoracyjnym papierem.

City Break we Florencji

Moda

Interesujesz się modą i kochasz buty? Nie przegap Muzeum Salvatore Ferragamo (więcej TUTAJ).

City Break we Florencji

Alla prossima!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj