Colomba, młodsza siostra Panettone

0
Colomba, młodsza siostra Panettone

Włoska babka wielkanocna to Colomba, gołębica. Ptak symbolizuje pokój i nadzieję, a w Biblii jest uosobieniem Ducha Świętego. Do zrobienia deseru potrzeba mąki, masła, cukru, jajek, migdałów i skórki otartej z cedru i cytryny. Ciasto rośnie w temperaturze 180 stopni, w formie kształtem przypominającej gołębicę. Wokół historii jej powstania narosło kilka legend. Nie inaczej jak w przypadku Panettone.

Guida Gastronomica del Touring Club Italiano“, Kulinarny Przewodnik Touring Club Italiano z 1931 roku cytuje zajście z odległego VI wieku. Mieszkańcy Pawii obleganej wówczas przez wojska Longobardów podarowały ich królowi ciasto podobne do Colomby. W ten słodki sposób udało się przekonać wroga do odstąpienia od prób zdobycia miasta. Inne źródła powołują się na bitwę stoczoną pod Legnano (Mediolan), jaka miała miejsce w 1176 roku. Wówczas podobno trzy gołębice usiadły na insygniach należących do Fryderyka I Barbarossy, zwiastując zwycięstwo Ligi Lombardzkiej.

Prawdziwa historia związana z powstaniem Colomby jest znacznie bardziej współczesna i dużo mniej liryczna. Pochodzący z Mediolanu cukiernik Angelo Motta zaraz po I Wojnie światowej upiekł pierwszą Panettone. Babka okazała się ogromnym sukcesem i z marszu stała się symbolem Bożego Narodzenia. Od tamtej pory zaczęły ją przygotowywać nie tylko cukiernie, ale także firmy trudniące się cukiernictwem na skalę przemysłową. I właśnie ów fakt doprowadził do stworzenia Colomby. Jak powszechnie wiadomo, w kuchni nie należy niczego marnować. Stąd pomysł na wykorzystanie składników zgromadzonych do wypieku Panettone również wiosną. Recepturę stworzył Angelo, ale już nie Motta. Swoją babkę-gołębicę postanowił udekorować kandyzowanymi owocami i polewą migdałową. Mieliście okazję do spróbowania Colomby? W mojej opinii smakuje lepiej niż jej starsza siostra.

Buona Pasqua!

Ania

Zainteresował Cię ten artykuł? Zajrzyj koniecznie do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj