Palazzo Mediceo di Seravezza – renesansowa willa u stóp kamieniołomów marmuru

0
Palazzo Mediceo di Seravezza - renesansowa willa u stóp kamieniołomów marmuru

Medycejskie wille i ogrody w Toskanii są świadectwem ogromnych wpływów rodu Medyceuszy na europejską kulturę w okresie od XV do XVII wieku i właśnie z tego powodu zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Dwanaście rezydencji i dwa ornamentalne parki rozsiano po terytoriach należących do najpiękniejszego włoskiego regionu. Idealnie wkomponowano je w wiejski pejzaż. Były miejscem wypoczynku, gdzie nie należało stronić ani od sztuki, ani od nauki. Co więcej, stanowiły absolutnie innowacyjne rozwiązanie wśród rustykalnych siedzib książęcych rodów tak pod względem formy, jak i sposobu użytkowania. Nie funkcjonowały jako rodzaj zaplecza w postaci gospodarstwa rolnego, ani tym bardziej jako wystawne pałace. Po raz pierwszy w dziejach Europy medycejskie wille połączyły w spójną całość budynek mieszkalny z ogrodem i otaczającym je środowiskiem naturalnym. Stały się wyznacznikiem dla estetyki charakteryzującej epokę odrodzenia w architekturze.

Niemal wszystkie rezydencje i ogrody leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Florencji. Tylko jedną wybudowano nieopodal kamieniołomów marmuru w Carrarze, blisko morza i jednocześnie na skraju ziem znajdujących się we władaniu Medyceuszy. I właśnie o Pałacu w Seravezzy będzie dzisiejsza opowieść.

Wycieczka do krainy marmuru: Carrara, Colonnata i Fantiscritti

Chociaż marmur karraryjski znali Etruskowie i Rzymianie, dopiero Medyceusze zapoczątkowali jego wydobycie na skalę przemysłową. Najważniejszą postacią, biorącą udział w procederze był Michał Anioł. Z początkiem XVI wieku panowie florenccy powierzyli mu wybór okazałych bloków kamienia potrzebnych do wykończenia fasady kościoła św. Wawrzyńca (San Lorenzo). W owym czasie istniejące kamieniołomy należały do markiza Malaspiny. Szybko zdecydowano o otwarciu kolejnych kopalni, a Michał Anioł doprowadził do budowy bezpośredniej drogi prowadzącej w kierunku Forte dei Marmi, gdzie surowiec ładowano na statki, po czym odpływał do Florencji. Właśnie wtedy Kosma I Medyceusz, książę Florencji i wielki książę Toskanii zapragnął postawić w okolicy nową rezydencję. Pałac szybko stał się jednym z najbardziej lubianych przez całą familię miejsc letniego wypoczynku.

Flamandzki malarz Justus Utens (Giusto Utens) uwiecznił Palazzo Mediceo di Seravezza. Na zlecenie Wielkiego księcia Ferdynanda I w latach 1599–1602 namalował serię 17 lunet z wyobrażeniami willi medycejskich. Do naszych czasów zachowało się 14. Można je oglądać w innej posiadłości należącej niegdyś do książąt Toskanii i wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO, w willi Petraia. Krajobraz okalający Pałac w Seravezzy na płótnie jest nieco bardziej sielski od współczesnego. Niemniej jednak będąc w okolicach Versilii, czy też kamieniołomów marmuru w Carrarze warto podjechać do Seravezzy, żeby zobaczyć na własne oczy piękny pałac Medyceuszy.

Palazzo Mediceo di Seravezza - renesansowa willa u stóp kamieniołomów marmuru

Info: Palazzo Mediceo di Seravezza
Viale Leonetto Amedei 230, Seravezza (LU)
Otwarte od 3.VI. do 5.VII. od środy do niedzieli w godzinach 10:30-12:30 i 16:00-19:00; od 11.VII. do 13.IX. od wtorku do niedzieli w godzinach 10:30-12:30 i 17:00 -21:00. Wstęp wolny.

La Burlanda – toskańska agroturystyka niedaleko Cinque Terre i Portovenere

Spodobało Ci się? Podaj ten artykuł dalej! A ja jak zawsze czekam na Ciebie na Facebooku i na Instagramie. Znajdziesz tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch!

Alla prossima,

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj