Camogli. Wioska żon rybaków.

2
Camogli. Wioska żon rybaków.

Dlaczego lubię Camogli? Bo to liguryjskie miasteczko urzekło mnie swoją prostotą, klimatem rybackiej wioski i – co oczywiste – przepięknym krajobrazem.

Camogli leży na zboczu monte di Portofino i znajduje się w obrębie Regionalnego Parku Naturalnego Portofino (Parco naturale regionale di Portofino), a otaczające miasto wody Morza Liguryjskiego (Golfo Paradiso) stanowią rezerwat przyrody – Area naturale marina protetta Portofino. W najbliższej okolicy mieści się Portofino, Santa Margherita Ligure, Rapallo i Recco. Genua oddalona jest o 20 km na zachód. Charakterystyczna dla tego obszaru, ale i dla całej Ligurii jest kolorowa architektura. Wszystkie kamienice w Camogli zwrócone są w stronę morza. Widnieją na nich poprzeczne jasne paski, oddzielające od siebie kolejne piętra. Swego czasu miały one ułatwiać rybakom odnalezienie własnego domostwa, a co za tym idzie bezpieczny powrót z połowu. Osobliwością są tzw. “trompe l’oeil” – malarstwo iluzjonistyczne, które wyobraża cokoły, zasłonięte żaluzje, framugi, balkony i rośliny.

Na jakie atrakcje możecie liczyć w Camogli?

  • Jeśli zamiast leżenia na plaży wolicie aktywnie spędzać czas, to możecie zdecydować się na trekking po jednym z wielu malowniczych szlaków (m.in. San Rocco, monte di Portofino, Porto Pidocchio, Punta Chiappa).
  • A jeśli lubicie plażowanie, wybierzcie lokalne kąpieliska.
  • Możecie wybrać nurkowanie w morskich grotach. Szczególnie ciekawa jest grotta dei Gamberi, charakteryzująca się obecnością niewielkich krewetek, langust, krabów i koralowców, a także brązowa rzeźba Cristo degli abissi znajdująca się na dnie baia di San Fruttoso.
  • Raz do roku, w drugą niedzielę maja, organizowana jest głośna sagra del pesce (rybny festyn).
  • Pasjonatom morza oraz historii polecam wizytę w miejscowym Mueso Marinaro (Muzeum Morza).
  • Warto zajrzeć do tutejszych kościołów – Basilica Minore di Santa Maria Assunta, Santuario di Nostra Signora del Boschetto, chiesa “Millenaria” (chiesa di Sacro Cuore di Gesù),  Chiesa parrocchiale di San Rocco, Abbazia di San Fruttuoso di Capodimonte, Chiesa di San Nicolò di Capodimonte.
  • Wśród świeckiej architektury godny uwagi jest średniowieczny Castello della Dragonara oraz kompleks obronny Batteria di Punta Chiappa wybudowany w latach 30. i 40. ubiegłego wieku.

Produkty lokalne z Camogli: sardele, pesce pescato sotto tonnara (specjalna metoda łowienia tuńczyka), capponada (danie na bazie tuńczyka, pomidorów, sardeli, mosciamme – suszonej ryby, bottargi – solonej ikry, oregano, gallette di pane – kromek lokalnego pieczywa, kaparów, oliwy, cebuli, octu, oliwy i soli),  camogliesi al rhum (ciasteczka z kremem n bazie likieru).

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku i na Instagramie.

Ania

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

Camogli

2 KOMENTARZE

  1. Cudne miejsce i godne uwagi. Szczerze mówiąc nie słyszałam o takiej miejscowości 🙂 planuje wyjazd do Włoch jesienią i Liguria zostanie wzięta pod uwagę gdyż jeszcze nie wiem na który region się zdecydować 🙂 pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj