Dlaczego liguryjskie domy są kolorowe?

0
Dlaczego liguryjskie domy są kolorowe?

Myśląc o Ligurii, na pewno przychodzi Wam do głowy błękit morza, targający za włosy wiatr, romantyczne spacery wzdłuż wybrzeża, piękna, śródziemnomorska roślinność, góry, fritto misto, zapach focacci i pesto oraz kolorowa architektura. No właśnie, dlaczego liguryjskie domy są kolorowe?

Tak naprawdę w tym niewielkim regionie Włoch można rozróżnić dwa charakterystyczne rodzaje budownictwa. Domy wzniesione na wzgórzach, wykonane w kamieniu z dachem pokrytym cegłą i łupkami, otoczone gajami oliwnymi i innymi uprawami oraz stojące wzdłuż brzegu barwne kamienice. Te ostatnie zwrócone są w stronę wody. Od zawsze zamieszkiwali je rybacy. Kolor miał im ułatwić zidentyfikowanie własnego domostwa, a co za tym idzie bezpieczny powrót z połowu. Na tym jednak nie kończy się urok tutejszej architektury. Osobliwością są dekoracje z gipsu i tzw. „trompe l’oeil”, czyli iluzjonistyczne malarstwo, które wyobraża cokoły, zasłonięte żaluzje, framugi, balkony i rośliny. Liguryjczykom przypięto łatkę skąpców i chyba jest w tym źdźbło prawdy. Swego czasu ponoć za każde okno, które otwierało się na morze należało zapłacić podatek. Żeby tego uniknąć prawdziwe okna wstawiano zatem od strony dziedzińca, a te zewnętrzne po prostu malowano.

Pewną ciekawostką związaną poniekąd z Ligurią jest miasteczko Bosa, które leży na Sardynii. Tamtejsze domostwa również są bardzo kolorowe. Nie jest to jednak wynik inspiracji Sardyńczyków liguryjską architekturą. W Italii uważa się ich za ludzi bez polotu. Nie mogli zatem dopłynąć do Włoch kontynentalnych, ani szukać nowych bodźców z dala od domu. Pomysł na malowanie domów przywieźli na wyspę Liguryjczycy.

Oczywiście jestem daleka od kierowania się w życiu stereotypami, a te przytoczone w tekście traktujcie z przymrużeniem oka. Podobają Wam się liguryjskie domy?

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie.

Dlaczego liguryjskie domy są kolorowe?

Portofino

Portofino

Camogli

Camogli

Camogli

Santa Margherita Ligure

Dlaczego liguryjskie domy są kolorowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj