Oblicza Włoch: Portofino

0
Portofino 5Portofino jest jedną z bardziej znanych wśród Polaków liguryjskich miejscowości. Nie wiem czy stało się tak za sprawą gwiazd i celebrytów, którzy od lat chętnie ją odwiedzają, czy raczej na famę miasteczka wpłynęła piosenka “Miłość w Portofino” – rodzima wersja “Love in Portofino” autorstwa Freda Buscaglione? A może przyczyną rozgłosu były kręcone w Portofino sceny do legendarnej soap opery “Moda na sukces”?

Mikroskopijne Portofino – synonim wykwintności i luksusu, w którego niewielkim porcie cumują najbardziej ekskluzywne jachty i gdzie w sezonie odbywają się wystawne koktajle i przyjęcia było kiedyś skromną rybacką wioską. Do dzisiaj ogromne bogactwo kłóci się z niepozornym charakterem okolicy. Portofino istniało już w czasach rzymskich. Pisał o nim Pliniusz, nazywając je Portus Delphini. Najwyraźniej tutejsza woda była wówczas pełna delfinów. Trudno dostępną mieścinę przez wieki zamieszkiwali prości rybacy. Właśnie oni wybudowali skupione wokół przestronnego placyku kolorowe domy, za którymi wznoszą się wzgórza porośnięte dębowo-piniowym lasem i schowane w jego cieniu dziewiętnasto i dwudziestowieczne wille. W ubiegłym wieku Portofino zaczęło przemieniać się w luksusowy ośrodek turystyczny. Dzisiaj znajdują się tutaj butiki największych projektantów i ekskluzywne restauracje. Do ostatnich zalicza się “La Terrazza”, miejsce gdzie w latach 50. i 60. bywali Edward VIII z Wallis Simson, gwiazdy Hollywood oraz intelektualiści. Elizabeth Taylor szczególnie upodobała sobie spaghetti z sosem z trzech rodzajów pomidorów, zresztą makaron nazwano jej imieniem (zobacz przepis na spaghetti Elizabeth Taylor). Plac w Portofino – piazzetta di Portofino – jako jedyna przestrzeń otwarta we Włoszech została zaliczona w poczet historycznych włoskich lokali – Locali storici d’Italia. Stało się tak, ponieważ przypomina salon przyciągający od dziesięcioleci arystokratów, literatów, artystów, aktorów, reżyserów i bogaczy.

Portofino leży na południowym krańcu monte di Portofino, na terenie Regionalnego Parku Naturalnego Portofino (Parco naturale regionale di Portofino), obok Santa Margherita Ligure, Camogli, Rapallo, Recco i Genui. Wody Morza Liguryjskiego (Golfo Paradiso) stanowią rezerwat przyrody – Area naturale marina protetta Portofino. O okolicznych atrakcjach przeczytacie tutaj. O pewnym czerwonym dywanie i szlaku łączącym Rapallo z Portofino opowiem niebawem.

Parking w Portofino: 5 € za godzinę

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.

Ania

Portofino 1

Portofino 2

Portofino 3

Portofino 4

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here