Portofino – rybacka wioska pełna luksusu

0
Portofino - rybacka wioska pełna luksusu

Jesteśmy w jednej z bardziej znanych wśród Polaków liguryjskich miejscowości. Nie wiem, czy stało się tak za sprawą gwiazd i celebrytów, którzy od lat chętnie ją odwiedzają, czy raczej na famę miasteczka wpłynęła piosenka “Miłość w Portofino” – rodzima wersja “Love in Portofino” autorstwa Freda Buscaglione? A może przyczyną rozgłosu były kręcone tutaj sceny do legendarnej soap opery “Moda na sukces”?

Mikroskopijne miasteczko – synonim wykwintności i luksusu, w którego niewielkim porcie cumują najbardziej ekskluzywne jachty i gdzie w sezonie odbywają się wystawne koktajle i przyjęcia, było kiedyś skromną rybacką wioską. Do dzisiaj ogromne bogactwo kłóci się z niepozornym charakterem okolicy. Portofino istniało już w czasach rzymskich. Pisał o nim Pliniusz, nazywając je Portus Delphini. Najwyraźniej tutejsza woda była wówczas pełna delfinów. Trudno dostępne miasteczko przez wieki zamieszkiwali prości rybacy. Właśnie oni wybudowali skupione wokół przestronnego placyku kolorowe domy, za którymi wznoszą się wzgórza porośnięte dębowo-piniowym lasem i schowane w jego cieniu dziewiętnasto i dwudziestowieczne wille. W ubiegłym wieku Portofino zaczęło przemieniać się w luksusowy ośrodek turystyczny. Dzisiaj znajdują się tutaj butiki największych projektantów i ekskluzywne restauracje. Do ostatnich zalicza się “La Terrazza”, miejsce, gdzie w latach 50. i 60. bywali Edward VIII z Wallis Simson, gwiazdy Hollywood oraz intelektualiści. Elizabeth Taylor szczególnie upodobała sobie spaghetti z sosem z trzech rodzajów pomidorów, zresztą makaron nazwano jej imieniem (zobacz przepis na spaghetti Elizabeth Taylor). Główny plac- piazzetta di Portofino – jako jedyna przestrzeń otwarta we Włoszech została zaliczona w poczet historycznych włoskich lokali – Locali storici d’Italia. Stało się tak, ponieważ przypomina salon przyciągający od dziesięcioleci arystokratów, literatów, artystów, aktorów, reżyserów i bogaczy.

Miasteczko leży na południowym krańcu monte di Portofino, na terenie Parco naturale regionale di Portofino, obok Santa Margherita Ligure, Camogli, Rapallo, Recco i Genui. Wody Morza Liguryjskiego (Golfo Paradiso) stanowią rezerwat przyrody – Area naturale marina protetta Portofino. O okolicznych atrakcjach przeczytacie tutaj. O pewnym bajkowym szlaku znajdującym się w okolicy pisałam w tym miejscu.

Parking: 5 € za godzinę

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na Facebooku oraz na Instagramie.

Ania

Portofino - rybacka wioska pełna luksusu

Portofino - rybacka wioska pełna luksusu

Portofino - rybacka wioska pełna luksusu

Portofino - rybacka wioska pełna luksusu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj