10 ciekawostek na temat Desenzano, o których raczej nie słyszałeś

2
10 ciekawostek na temat Desenzano, o których raczej nie słyszałeś

Desenzano del Garda leży przy południowym wybrzeżu jeziora Garda. Jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju, a nawet świata. Niedaleko przebiega autostrada A4, w mieście jest stacja kolejowa, w pobliżu znajdują się porty lotnicze w Bergamo i w Weronie. Turyści chętnie tutaj przyjeżdżają, żeby cieszyć się długą promenadą, pięknymi kamienicami i klimatycznymi plażami i oczywiście rejsami po jeziorze. Co więcej, okolicę można odwiedzić o każdej porze roku, co udowodniają zdjęcia zrobione w listopadzie i w lutym. Zebrałam kilka ciekawostek na temat Desenzano. Zanim jednak napiszę więcej, zapraszam do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

10 CIEKAWOSTEK NA TEMAT DESENZANO, O KTÓRYCH NAJPRAWDOPODOBNIEJ NIE SŁYSZAŁEŚ:

  1. Desenzano del Garda jest największym z wszystkich miasteczek leżących nad jeziorem Garda. Właściwie jako jedyne ma charakter miasta.
  2. Przypuszcza się, że nazwa Desenzano pochodzi od imienia domniemanego właściciela rzymskiej willi z IV wieku, czyli Decentiusa.
  3. W Muzeum Archeologicznym przechowywany jest najstarszy na świecie, drewniany pług, datowany na epokę Brązu.
  4. W pierwszych wiekach naszej ery w okolicy chętnie rezydowali zamożni Rzymianie. Dzięki Via Postumia i Via Aemilia łatwo było dostać się do Wiecznego Miasta. Sprzyjający był również śródziemnomorski mikroklimat.
  5. W Desenzano del Garda znajdują się ruiny rzymskiej willi z dobrze zachowanymi mozaikami.
  6. Sporą niespodzianką są kamienice przypominające wenecką architekturę. W XVI wieku budował je pochodzący z Bresci architekt Giulio Todeschini. Najbardziej okazały Palazzo Todeschini stoi w Porto Antico. Dawniej pełnił funkcję spichlerza.
  7. Średniowieczny zamek z murami i basztami zwieńczonymi blankami znajduje się w centrum miasta. Rozpościera się z niego jeden z najpiękniejszych widoków na całe jezioro Garda.
  8. Barokowa katedra przechowuje płótno “Ostatnia Wieczerza” namalowane przez Giambattistę Tiepolo.
  9. W Desenzano del Garda urodziła się Aniela Merici, włoska święta i założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek.
  10. Na południe od Desenzano del Garda leży Solferino. W 1859 rozegrała się tu wielka i tragiczna w skutkach bitwa, która doprowadziła do powstania Czerwonego Krzyża. Inicjatorem ruchu był szwajcarski filantrop i finansista Henri Dunant.

Alla prossima!

Ania

10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś 10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś 10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś 10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś

10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś

10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś

10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś

10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś 10 ciekawostek na temat Desenzano del Garda, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj