Villa Necchi Campiglio – modernistyczna rezydencja w centrum Mediolanu

0
Villa Necchi Campiglio - modernistyczna rezydencja w centrum Mediolanu

Jest w Mediolanie takie miejsce, które udowadnia, że nie trzeba w mieście się urodzić, żeby być jak mediolańczyk. Państwo Necchi Campiglio pochodzili z Pawii. Byli potwornie bogaci. Majątku dorobili się, produkując żeliwne wyroby i kultowe maszyny do szycia Necchi. Obracali się wśród najznakomitszych osobistości swoich czasów.

O tym, gdzie wybudują mediolańską rezydencję (jedną z wielu znajdujących się we Włoszech), zdecydował spacer. Pewnej nocy wracali z La Scali, a ich uwagę przykuły spowite mgłą łąki i pola. Na początku ubiegłego wieku Mediolan był znacznie mniejszy. Wschodnie rogatki przebiegały na linii Corso Venezia, a obok płynął jeden z kanałów. Nowoczesna willa została zatem postawiona w miejscu dziewiczym, idealnie nadającym się do połączenia miasta z klimatem rustykalnym. Zanim napiszę więcej, zapraszam do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Posiadłość zaprojektował najwybitniejszy architekt tamtych czasów, Pietro Portaluppi. Miał do dyspozycji nielimitowany budżet, dzięki któremu na przestrzeni lat 1932-1935 stworzył modernistyczne cudo. Miejska willa dysponowała drugim w całym mieście basenem i pierwszym prywatnym. Wyposażono go w urządzenia filtrujące i podgrzewające wodę. Znalazło się również miejsce na kort tenisowy. W budynku stosowano najnowocześniejsze rozwiązania. Zainstalowano windę dla ludzi i mniejszą łączącą kuchnię z jadalnią i innymi pomieszczeniami gospodarczymi. Ze służbą można było się kontaktować przy pomocy specjalnych domofonów.

Modernistyczny design okazał się zbyt szalony dla przyzwyczajonych do osiemnastowiecznych wnętrz państwa Necchi Campiglio. W 1938 roku zdecydowali się zmienić wygląd niektórych pomieszczeń, aranżując je na bardziej zabytkowe. Prace powierzono architektowi Tommaso Buzziemu.

W rezydencji mieszkały siostry Nedda i Gigina Necchi, a także małżonek tej drugiej Angelo Campiglio. W swoich progach regularnie gościli m.in. księżniczkę Marię Gabrielę Sabaudzką, córkę ostatniego króla Włoch i Enrico d’Assia (Henryka Heskiego) scenografa La Scali.

Na czas trwania wojny Necchi Campiglio schronili się w innej willi w prowincji Varese. Mediolańską rezydencję przejęły faszystowskie władze. Kiedy upadła Republika Salò w posiadłości rezydowali alianci, a po nich konsul Holandii. Po tych zawirowaniach willa wróciła do pierwotnych właścicieli. Wraz ze śmiercią Giginy w 2001 roku przeszła na własność włoskiej instytucji FAI opiekującej się zabytkami. Necchi Campiglio nie mieli dzieci. Mimo wszystko cenne obrazy wiszące na ścianach rezydencji przejęli ich dalsi krewni. Dzisiaj oglądamy inne, cenne kolekcje należące do FAI. Są wśród nich de Chirico, Modigliani, czy Picasso.

Jedyna w swoim rodzaju, nowoczesna willa to prawdziwa gratka dla każdego, kto chociaż trochę interesuje się designem. To również świetna okazja do odkrycia kolejnego z wielu sekretów miasta.

Alla prossima!

 

 

Villa Necchi Campiglio
Via Mozart 14, Mediolan
info: www.fondoambiente.it/luoghi/villa-necchi-campiglio

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here