Jak się ubrać do La Scali?

8
Jak się ubrać do La Scali?

La Scali przedstawiać nie muszę. To ważny punkt na mapie Mediolanu, który niejednokrotnie bywa odwiedzany przez turystów. W repertuarze balet, opera oraz liczne koncerty. Na scenie, jak również w składzie orkiestry prawdziwe sławy. Już sama myśl o wyjściu do tego teatru wywołuje na ciele gęsią skórkę, a kiedy dochodzi do wyboru kreacji niejeden z nas wpada w prawdziwą panikę. Dzisiaj zatem  proponuję drobną powtórkę z savoir vivre, post bowiem będzie o tym jak się ubrać na wieczór w La Scali.

Osobiście w La Scali byłam dwa razy i jak do tej pory jedynie na koncertach. Pierwszy z nich należał do całej serii w sezonie 2010/2011, drugi natomiast stanowił wielki powrót Claudio Abbado zorganizowany z okazji obchodów 150 lat istnienia państwa włoskiego, mających miejsce w roku 2012. Dość wspomnieć, że bilety na owo wydarzenie kupowało się na półtora roku wstecz. Być może niektórych z nas to zdziwi, ale garderoba dobrana na tego typu wyjścia powinna być po prostu schludna i niezobowiązująca. Skromna sukienka w stonowanych kolorach lub tzw. komplet biurowy plus para balerinek tudzież szpilek w zupełności rozwiążą kłopot. Panowie natomiast powinni przywdziać spodnie z marynarką oraz krawat, pod żadnym pozorem nie próbując wciskać się w galowe garnitury.

Zastanawia Was pewnie czemu o tym piszę. Otóż ja sama przed pierwszym wyjściem do La Scali zostałam delikatnie przez przyjaciół poinstruowana co do zasad ubioru. Jak bardzo była to cenna rada, przekonałam się siedząc na widowni. Obok stosownie ubranych pań, można było zobaczyć osoby odziane w balowe suknie, w kloszowe spódnice, dużo bardziej odpowiednie na dyskotekę, a od różnorodności kolorów chwilami bolała głowa. Naturalnie również niektórym panom zdarzały się wpadki. Przykro stwierdzić, ale wszystkie te osoby zaliczały się do grona turystów, którzy w ramach pobytu w Mediolanie postanowili zawitać również do jednego z najsławniewjszych na świecie teatrów.

O randze problemu świadczy specjalna zakładka znajdująca się na oficjalnej stronie La Scali oraz drobny poradnik drukowany na tylnej stronie biletów. Są tam jasno określone nie tylko zasady ubioru, ale także zachowania. Balowe suknie znajdują zastosowanie tylko w przypadku premier oraz wystawnych spektakli baletowo-operowych. Mimo wszystko zawsze należy pamiętać o spokojnych barwach, nie kłócących się z wystrojem teatru, o zakrytych ramionach w przypadku pań oraz niezbyt obfitej ilości perfum.

Życzę każdemu z Was, żebyście któregoś dnia zaleźli się na widowni La Scali.

Teatro alla Scala
Teatro alla Scala
Teatro alla Scala

8 KOMENTARZE

  1. W La Scali nie byłam i bardzo tego żałuje, ale to właśnie w La Scali odbył się debiut reżyserski Michała Znanieckiego zaprzyjaźnionego z naszą rodziną, (ja przyjaźniłam się z Jego Śp Matką- Wanda Koczeską, która była aktorką, i którą obsadził w koncercie z okazji roku chopinowskiego. Zresztą Michał debiutował w La Scali 20 lat temu w wieku 24 lat, teraz jest znakomitym reżyserem operowym w Salach całego świata. Pozdrawiam
    j

  2. Nie polecam też kreacji w jakiej ja trafiłam do La Scali. Przemoczonej. 😉 Ciężko się skupić kiedy kapie z bluzki i chlupie w butach 😉

  3. Mysmy byli na przedstawieniu o 11. 00″ Mozart per i bambini” (adaptacja Uprowadzenia z seraju), skadinad piekna promocja sztuki- dzieci bilet po 1 €, dorosli od 12 do 64€, w zwiazku z tym nie bylo problemu ze strojem. Codzienny elegancki – sukienka / koszula i porzadne jeansy. Magiczne miejsce .

    • No tak, o 11 rano obowiązuje całkowicie luźny dress code. Z La Scalą największy problem jest chyba w przypadku popołudniowych koncertów – wielu turystów przychodzi na nie w wieczorowych strojach.

      Dzięki za ten komentarz! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here