Limone sul Garda: najbardziej wysunięte na północ miejsce uprawy cytrusów

1
Limone sul Garda

Limone sul Garda jest najbardziej wysuniętym na północ lombardzkim miasteczkiem położonym nad jeziorem Garda. Zaraz za nim zaczyna się region Trydent – Górna Adyga. Słynie z uprawy cytrusów, w szczególności cytryn, jednak jego nazwa wcale nie pochodzi od słówka cytryna (wł. limone), a od łacińskiego “limen” (granica). Limone sul Garda było bowiem najdalszym miejscem, gdzie uprawiało się cytrusy. Żeby chronić je przed zimnymi wiatrami, zaczęto w XVIII wieku stawiać charakterystyczne szklarnie – limonaie -zbudowane z drewna i kamienia. Ich obecność odróżnia lombardzką część jeziora od przeciwległego wybrzeża, należącego do Wenecji Euganejskiej. Limonaie zachwyciły Goethego, który w 1786 roku odwiedził tamte strony i opisał je w swoim dziele “Podróż włoska”.

Aż do roku 1932 miasteczko pozostawało właściwie odizolowane od reszty świata. Do miasteczka dotrzeć można było jedynie statkiem lub przez góry, od strony południowej. Lokalna gospodarka opierała się na rybołówstwie i na uprawach, ze szczególnym naciskiem na cytryny, które eksportowano do wszystkich europejskich krajów. Aby przybliżyć te odległe czasy odrestaurowano jedną ze szklarni – Limonaia del Castel. W ubiegłym wieku, w skutek budowy drogi biegnącej od Cremony przez Brescię do Trento, Limone sul Garda stało się  wreszcie łatwo dostępne, a jego mieszkańcy zrezygnowali z uprawy cytrusów na rzecz turystyki. Owszem, lokalne sklepy kuszą limoncello i innymi cytrynowymi produktami, należy jednak wiedzieć, że pochodzą one z położonego w Kampanii Wybrzeża Amalfitańskiego.

W Limone sul Garda możecie podziwiać śródziemnomorską roślinność na tle skalistych Alp. Miasteczko pełne jest przepięknych zaułków, portyków, arkad, uroczych okiennic, schodów i ukwieconych balkonów. Warto oddalić się od głównej ulicy i przespacerować po czarujących zakątkach. Poza cytrusami, Limone słynie z produkcji doskonałej oliwy z oliwek oraz z długowieczności jego mieszkańców, na co wpłynęło odizolowanie od reszty świata.

JAK DOJECHAĆ?

Do Limone sul Garda najprościej jest dostać się promem. Unikniecie korków, które tworzą się często na wąskiej drodze prowadzącej do miasteczka, ale przede wszystkim będziecie mieli okazję do podziwiania pięknego krajobrazu i niepowtarzalnych limonai. Bilety: bilet dzienny upoważniający do poruszania się po całym jeziorze 34,3 € ; bilet dzienny upoważniający do poruszania się po północnej części jeziora 20,5 €.

Jeśli zdecydujecie się na samochód, motor lub skuter, wiedzcie, że Limone sul Garda dysponuje wieloma płatnymi miejscami parkingowymi. Opłaty wynoszą 2,5 € za pierwszą godzinę i 1,5 € za każdą kolejną.

ATRAKCJE:

LUNGOLAGO

Zadbana promenada to idealne miejsce na spacer z widokiem i na krótszą lub dłuższą przerwę w jednym z barów, lodziarni, albo restauracji.

LA LIMONAIA DEL CASTEL

Bardzo charakterystyczna szklarnia wykonana w XVII wieku z kamienia i drewna. Odrestaurowana w 2004 roku, została udostępniona zwiedzającym. W środku można podziwiać cytrusy.

Bilet wstępu: 2 €

(więcej na temat limonai przeczytasz na blogu TUTAJ)

KOŚCIÓŁ SAN ROCCO

Nie jest to najważniejszy kościół w Limone sul Garda, ale zdecydowanie najpiękniej położony. Rozpościerają się stąd przepiękne widoki. Do położonego na górze San Rocco traficie bez problemu podążając za drogowskazami.

SUONI E SAPORI ANTICHI NELL’OLIVETO – LIPIEC

W jeden z lipcowych wieczorów Limone sul Garda organizuje wydarzenie podczas którego można skosztować lokalnych produktów, tradycyjnych dań oraz regionalnych win, a wszystko to przy dźwiękach muzyki klasycznej, jazzu i folku.

Bilet wstępu: 20 €

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie@podsloncemitaliiblog.

Ania

 

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda

1 KOMENTARZ

  1. Limone uzależnia. Byłem 3 razy, ostatnio w 2019. Jest tyle do zobaczenia nad Gardą i w najbliższej okolicy, że dopiero za trzecim razem udało się zrobić krótki wypad do Verony, a Rovereto to jeszcze nie zwiedzałem. No bo: Monte Baldo, Malcesine, Tremosine, Pieve, Riva, Lago di Ledro, Lago di Tenno, passeggiaty, przecudowne widoki z okolicznych wzniesień, przejażdżki motorówkami (tymi na zdjęciach) i molto, molto …
    WZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj