JESI I JEGO TERYTORIUM
Położone w połowie drogi między Adriatykiem a Apeninami Jesi w pełni oddaje charakter regionu Marche. Poza urzekającymi krajobrazami obcujemy tutaj z sugestywnym dziedzictwem artystycznym i kulturalnym, z ciekawą architekturą i wielowiekową tradycją produkcji wina. Miasto bywa nazywane “Mediolanem Marchii” (polski odpowiednik terminu Marche), na co z jednej strony wpłynęły pracowite usposobienie mieszkańców i przemysłowy charakter lokalnej gospodarki z drugiej natomiast silne przywiązanie ludzi do kultury. Urodził się tutaj Fryderyk II Hohenstauf, król Sycylii, król Rzymian (Niemiec), książę Szwabii, Święty Cesarz Rzymski i król Jerozolimy, mecenas sztuki, jeden z najlepiej wykształconych ludzi epoki i założyciel Uniwersytetu w Neapolu noszącego obecnie jego imię (Università Federico II).
Odwiedzając Jesi, nie można nie usiąść w jakiejś lokalnej knajpce albo enotece po to, żeby spróbować typowych przysmaków i skosztować Verdicchio dei Castelli di Jesi (nie mylić z Verdicchio di Matelica). Terytorium pełne jest winnic, które produkują doskonałe wino. Ciężko opuścić miasto bez zakupu tradycyjnych smakołyków: wspomnianego wina, oliwy z oliwek, serów, wędlin, ciastek cavallucci marchigiani nadziewanych orzechowo-migdałowym kremem z dodatkiem sapy, czyli moszczu z winogron, a także lonzino di fico – innego deseru, kształtem przypominającego salami, składającego się z fig, orzechów włoskich, migdałów i anyżku. Podobnie jak w Umbrii, również w Marche można spotkać torta al formaggio.
CZYM WYRÓŻNIA SIĘ WINO VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI?
Jest to jedno z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych białych win w skali całych Włoch. Produkuje się je ze starożytnego szczepu Verdicchio (minimum 85%). Pozostałe 15% można zastąpić innym gatunkiem winogron. Ogromnym sukcesem okazała się zaprojektowana w latach 50. ubiegłego wieku butelka w kształcie amfory, która wyróżnia ten gatunek wina. Verdicchio dei Castelli di Jesi ma złoto-zielony kolor, pachnie kwiatami polnymi, cytrusami, brzoskwinią i jabłkiem. Zostawia w buzi gorzkawo-migdałowy smak.
W okolicach Jesi i Vallesina produkuje się również inne wina posiadające oznaczenia DOC. Są to Lacrima di Morro d’Alba, Rosso Piceno (obydwa czerwone) i Esino (czerwone i białe). Na wzgórzach Jesi od wieków powstaje 14% napój alkoholowy Vino di Visciola o słodkim i aromatycznym smaku. Wytwarza się go dzikiej odmiany czereśni fermentującej w lokalnym czerwonym winie.
Jeśli interesują Cię winnice na wzgórzach Jesi, zajrzyj TUTAJ.
TEATRO PERGOLOSI – ŚWIĄTYNIA WŁOSKIEJ MUZYKI KLASYCZNEJ
Zabytkiem, jakiego nie należy przeoczyć, jest wzniesiony w 1798 roku Teatro Pergolesi. Nosi imię Giovanniego Battisty Pergolosiego, urodzonego w Jesi włoskiego kompozytora, skrzypka i organisty zyjącego w epoce baroku. Wnętrze wyróżnia styl rokoko, a także imponująca kurtyna, wyobrażająca przybycie do miasta Fryderyka II Hohenstaufa. Teatr określa się mianem “Małej La Scali“, dla podkreślenia bardzo cenionego w świecie muzyki repertuaru. Swoją drogą jest to kolejne ogniwo łączące Jesi z Mediolanem.
INFORMACJE PRAKTYCZNE I TIPY
- l’Ufficio Turismo znajduje się przy Piazza della Repubblica, email: turismo@comune.jesi.an.it, strona internetowa: www.turismojesi.it
- aplikacje przydatne przy zwiedzaniu regionu znajdziesz TUTAJ (do pobrania w Google Play i App Store)
- na pizzę warto się wybrać do Pizzerii Settimo Cielo, a na lody do Baru Trieste
Alla prosiima!
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!