Włoskie wakacje: pamiątki z podróży

2
ceramika z Umbrii

Jak najdłużej zachować wspomnienie włoskich wakacji? Poza zdjęciami, przywykliśmy kupować rozmaite pamiątki przeznaczone dla najbliższych lub dla nas samych. Zdarza się jednak, że chęć sprawienia komuś przyjemności z jakiegoś powodu zamienia się w przykry obowiązek. Zaczynamy bić się z myślami i zastanawiać nad prezentem, a w głowie mamy czarną dziurę. Co zatem można przywieźć z Italii?.

1. Produkty spożywcze. Koniecznie postaw na lokalną tradycję. Co innego bowiem warto jest kupić w Wenecji Euganejskiej (Veneto), a co innego na Sycylii. Szczegółową listę regionalnych produktów znajdziesz na blogu tutaj:

Za pewniaki możesz uznać sery – Włochy szczycą się dużo większym ich wyborem, aniżeli Francja, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, doskonałe wina, warto kupić dobrej jakości ryż do risotto, albo np. polentę.

DSC_6186

2. Pozostając w temacie kulinariów, szczerze polecam rozejrzeć się za palarnią kawy (torrefazione). Wyczujesz ją z daleka, bowiem w okolicy będzie się roznosił piękny aromat. Dostaniesz tam najlepsze mieszanki sprzedawane w granulkach lub mielone na życzenie.

IMG-20160719-WA0004

3. Włoska książka kucharska jest całkiem dobrym patentem na rozpoczęcie przygody z najzdrowszą i ponoć najlepszą dietą na świecie.

IMG-20160719-WA0005

4. Erboristerie, czyli zielarnie oferują szeroką gamę naturalnych i pachnących kosmetyków, które są zawsze trafionym upominkiem.

DSC_6257

5. Każdy dom, a w szczególności każdą kuchnię i jadalnię ożywi malowana porcelana, którą dostaniesz w rozmaitych zakątkach Italii.

DSC_6094

6. Skórzane buty, torebki i akcesoria. Włochy są w pewnym sensie synonimem tychże wyrobów. Warto jest zatem odłożyć kilka groszy, aby w zamian zakupić prawdziwe “made in Italy”.

7. Jeśli Twój włoski lub włoski obdarowywanej osoby jest już wystarczająco zaawansowany, żebyście mogli czytać, bez wątpienia trafionym prezentem będzie książka. Jaka? To rzecz gustu i indywidualnych zainteresowań.

IMG-20160719-WA0002

8. Lokalne rękodzieło. Będąc w Wenecji warto jest kupić szkło z Murano lub koronki z Burano, w Como szukaj jedwabiu. Z Apulii możesz przywieźć wyroby z drewna oliwkowego, natomiast w Sienie znajdziesz kryształy.

Lista typowych dla włoskich regionów produktów:

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.

Ania

białe tło


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here