Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

0
Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

Lago Maggiore jest drugim co do wielkości i głębokości jeziorem we Włoszech. W jego północnej części, za Verbanią, leży Cannero Riviera. Niewielka miejscowość wciśnięta między jezioro i Alpy słynie z łagodnego, niemal śródziemnomorskiego klimatu. Dzieje się tak za sprawą małej zatoczki, która chroni miasteczko przed przenikliwymi wiatrami oraz dzięki naturalnej barierze jaką stanowią góry. Podobne warunki sprzyjają ciepłolubnej roślinności, a więc cytrusom, palmom i drzewom oliwnym. Wiosną wszędzie w Cannero kwitną kamelie, zaś w mieście znajduje się siedziba “Società Italiana della Camelia”.

Cannero Riviera charakteryzuje średniowieczna architektura zabytkowego centrum, bogate domy, zadbana promenada biegnąca wzdłuż jeziora, z której rozpościerają się przepiękne widoki na wodę i na leżące po przeciwnej stronie Luino, a także ruiny dwóch zamków położnych na malutkich wyspach. Są to pozostałości twierdzy Vitaliana wzniesionej między 1519 a 1521 rokiem przez Ludwika Boromeusza. Miały chronić północną część jeziora Maggiore  przed ewentualną inwazją ze strony Szwajcarii, na rzecz której Księstwo Mediolanu utraciło wcześniej Kanton Ticino. Ze względów bezpieczeństwa nie są one udostępnione publiczności.

Turystyka w okolicach Cannero postawiona jest na prawdziwie wysokim poziomie. W okolicy można uprawiać rozmaite sporty. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nadbrzeże nieprzerwanie od 2005 roku szczyci się tytułem Błękitnej Flagi (wł. Bandiera Blu). Bardzo popularne jest żeglarstwo, kajaki, windsurfing, pływanie i rybołówstwo. W górach, na terenie Parco Nazionale della Valgrande, największego we Włoszech i w Alpach terytorium pozbawionego ludzkich skupisk uprawia się kolarstwo, nordic walking, i wycieczki górskie.

W Cannero Riviera przez cały rok organizowane są rozmaite manifestacje i sagry. Najbliższa, dedykowana kameliom, zaplanowana jest na 1 i 2 kwietnia (Camelie in Mostra 20117). W marcu miałam okazję wziąć udział w święcie cytrusów (Gli Agrumi di Cannero Riviera 2017). W drugą niedzielę lipca odbywa się niesamowita Luminaria sul Lago  wieczorna procesja  z ponad 5000 lampionami umieszczonymi na jeziorze, poświęcona patronce miasteczka Madonnie del Carmine, a w drugą niedzielę października organizowana jest Festa d’Autunno podczas której można skosztować i kupić cytrusy, wyroby z cytrusów, miód, dynie, sery i wędliny.

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku i na Instagramie.

Ania

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

 

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera Jezioro Maggiore: Cannero Riviera Jezioro Maggiore: Cannero Riviera Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

 

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

Jezioro Maggiore: Cannero Riviera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj