Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki

1
Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki

IL PROMONTORIO DEL CONERO – PÓŁWYSEP CONERO

Półwysep Conero w 1987 roku stał się parkiem. Ustanowiono wtedy Parco Regionale del Monte Conero. To piękny zakątek pokryty w całości makią śródziemnomorską i zwrócony w stronę turkusowych wód Adriatyku. Wzdłuż wybrzeża znajdują się urocze miasteczka, m.in. Numana i Sirolo. Wewnątrz lądu natomiast rozciągają się winnice, gdzie można spróbować i kupić cenione wino Rosso Conero i inne lokalne produkty jak np. oliwę z oliwek, miód, czy strączki.

Swoją nazwę Monte Conero zaczerpnęła od poziomkowca. Jego krzew starożytni Grecy określali terminem komaròs, natomiast w języku włoskim funkcjonuje jako corbezzolo lub ciliegio marino. Roślina jest charakterystyczna dla obszarów pokrytych makią śródziemnomorską. Z owoców produkuje się miód i różowe wino.

RIVIERA DEL CONERO: PLAŻE I FARAGLIONI

Jak bajkowym miejscem jest Półwysep Conero, można się przekonać, dopływając do niego od strony Adriatyku. Wiedzieli o tym już starożytni Grecy pochodzący z Syrakuz, którzy w IV wieku założyli w Ankonie kolonię. Turkusowe morze odgradza od lądu jedyne w swoim rodzaju wybrzeże z białymi niczym nieskażonymi plażami. Trudnodostępne, niewielkie zatoki przeplatają się z większymi i łatwiej dostępnymi kąpieliskami wyposażonymi we wszystkie niezbędne sprzęty i usługi. Rozrywkowa riviera romagnola oddalona jest o jedyne 100 km w kierunku północnym, a wydaje się jakbyśmy byli w zupełnie innym świecie. Najpiękniejsze plaże to:

  • Portonovo: spaiggia di Mezzavalle, spiaggia di Portonovo, spiaggia “La Vela”
  • Sirolo: spiagga delle “Due Sorelle”, spiaggia “dei Sassi Neri”, spiaggia di “San Michele”, spiaggia “Urbani”
  • Numana: spiaggia di Numana Alta “La Spiaggiola”, spiaggia di Numana Bassa e Marcelli

LA STRADA DEL VINO: ROSSO CONERO DOC

Poza obcowaniem z piękną naturą, kulturą i sztuką i podziwianiem klimatycznych miasteczek w tej części Marche można skosztować lokalnej kuchni i dobrego, czerwonego wina. Obok turystyki, uprawa winorośli stanowi kluczowy filar gospodarki. Parco del Conero można opisać jako park-winnicę. Mikroklimat, którego istotnym czynnikiem jest bryza morska razem z wapiennym terenem, pozwalają na produkcję ze szczepu Montepulciano jedynego w swoim rodzaju Rosso Conero.

Czerwone wino Rosso Conero posiada certyfikat DOC. Wyróżnia je dostojny, owocowy smak. Za najbardziej cenioną odmainę uchodzi Rosso Conero Riserva DOCG, którego wyrób jest dozwolony tylko i wyłącznie z winogron rosnących na wzgórzu Conero.

JEŚLI INTERESUJĄ CIĘ WINNICE, POPATRZ TUTAJ.

IL PARCO DEL CONERO: TEKKING, ROWERY I JAZDA KONNA

Na terenie parku znajduje się 18 szlaków. Wszystkie z nich nadają się do trekkingu, wzdłuż niektórych biegną ścieżki rowerowe i są one dostosowane do jazdy konnej. Pobocza porastają pinie, wiecznie zielone dęby, żarnowce, pola lawendowe, dzikie fenkuły i krzewy euforbii.

IL MOSCIOLO DI PORTONOVO: LOKALNA ODMIANA MULI I OMUŁKÓW

Na Półwyspie Conero mule i omułki  nazywają się moscioli. Przede wszystkim chodzi jednak o dzikie omułki, które żyją i rozmnażają się przyczepione do podwodnych skał wybrzeża. Największe skupisko występuje na scoglio del Trave (Portonovo). Skała w dużej mierze wystaje z morza i stanowi naturalne skupisko, gdzie egzystują moscioli. Są chronione przez włoskie prezydium Slow Food. Mieszkańcy i rybacy jedzą je na surowo, zaraz po odłowieniu. Można ich spróbować w lokalnych restauracjach. Co istotne, moscioli łowi się tylko latem.

Alla prossima!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki

Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki

Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki

Półwysep Conero | Bajkowe plaże, czerwone wino i piękne szlaki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj