Karnawałowa rozpusta w XVIII. Wenecji

maska wenecka
W XVIII wieku wenecki karnawał rozpoczynał się zaraz po świętach, czyli 27 grudnia. Doża ogłaszał początek zabawy i wszyscy, za wyjątkiem mundurowych oraz prostytutek zakładali tradycyjne maski. Swego czasu odlewano je w gipsie, dzisiaj używa się miazgi papierowej. Miasto zapełniało się przebranymi postaciami, tańczącymi w rytm menuetów lub Furlany (rodzaj tańca pochodzącego z pobliskiego regionu Friuli). Wśród nich zamożni i biedota obcowali ze sobą na równych prawach. Wszak każdy chował się pod białą, tudzież czarną maską, pozbawioną jakiegokolwiek wyrazu. Dodatkowo, ze względu na swoją formę i sposób wykonania modyfikowały one ludzkie głosy. Wenecjanie zakryci długimi płaszczami, szalami narzuconymi na głowę i ramiona byli nie do rozpoznania. Tajemnicze postacie nieustannie mijały się w wąskich uliczkach, a do dobrego tonu należało zatrzymać się i powitać dostojnym: “Ukłony Szanownej Masce”, albo “Uniżony sługa Szanownej Maski”.

Wieczorami zamożniejsze pary przechadzały się po ciemnych zakamarkach miasta w asyście człowieka wynajętego do niesienia latarni i oświetlania drogi. Zakochani oddawali się przyjemnościom w romantycznych gondolach. Casanova wspomina o zakonnicach, które ponoć wykorzystywały karnawał dla zaspokojenia swoich grzesznych potrzeb. Warto wyobrazić sobie tę niemal bajkową scenerię, wśród której ludzie szukali przygód, gdzie w szemranych zaułkach pod osłoną zimowej mgły starli się spełnić erotyczne marzenia.

Jedna z ciekawszych, historycznych masek przedstawia kota o raczej męskich rysach. W połączeniu z damską suknią przebranie to odzwierciedlało zgrzyty jakie powodowała w “Najjaśniejszej” (zwyczajowa nazwa Wenecji) liczna społeczność homoseksualistów. Mimo, że nie byli oni dobrze widziani ani przez dożę, ani przez biskupa, to jednak nigdy nie doświadczyli prześladowań.


📌 Przy zwiedzaniu miasta może Ci być pomocna Riwiera Wenecka – Wenecja – City Day Pass. Obejmuje ona bilety z pominięciem kolejki do wspaniałego Pałacu Dożów, miejsce parkingowe w Wenecji, możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki rejsowi Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na wszystko, co chcesz zobaczyć w mieście. Swoją podróż rozplanujesz samodzielnie, ponieważ karta zawiera bilety otwarte.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2012-2019 podsloncemitalii.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody podsloncemitalii.pl zabronione