Karnawałowa rozpusta w XVIII. Wenecji

0
maska wenecka
W XVIII wieku wenecki karnawał rozpoczynał się zaraz po świętach, czyli 27 grudnia. Doża ogłaszał początek zabawy i wszyscy, za wyjątkiem mundurowych oraz prostytutek zakładali tradycyjne maski. Swego czasu odlewano je w gipsie, dzisiaj używa się miazgi papierowej. Miasto zapełniało się przebranymi postaciami, tańczącymi w rytm menuetów lub Furlany (rodzaj tańca pochodzącego z pobliskiego regionu Friuli). Wśród nich zamożni i biedota obcowali ze sobą na równych prawach. Wszak każdy chował się pod białą, tudzież czarną maską, pozbawioną jakiegokolwiek wyrazu. Dodatkowo, ze względu na swoją formę i sposób wykonania modyfikowały one ludzkie głosy. Wenecjanie zakryci długimi płaszczami, szalami narzuconymi na głowę i ramiona byli nie do rozpoznania. Tajemnicze postacie nieustannie mijały się w wąskich uliczkach, a do dobrego tonu należało zatrzymać się i powitać dostojnym: “Ukłony Szanownej Masce”, albo “Uniżony sługa Szanownej Maski”.

Wieczorami zamożniejsze pary przechadzały się po ciemnych zakamarkach miasta w asyście człowieka wynajętego do niesienia latarni i oświetlania drogi. Zakochani oddawali się przyjemnościom w romantycznych gondolach. Casanova wspomina o zakonnicach, które ponoć wykorzystywały karnawał dla zaspokojenia swoich grzesznych potrzeb. Warto wyobrazić sobie tę niemal bajkową scenerię, wśród której ludzie szukali przygód, gdzie w szemranych zaułkach pod osłoną zimowej mgły starli się spełnić erotyczne marzenia.

Jedna z ciekawszych, historycznych masek przedstawia kota o raczej męskich rysach. W połączeniu z damską suknią przebranie to odzwierciedlało zgrzyty jakie powodowała w “Najjaśniejszej” (zwyczajowa nazwa Wenecji) liczna społeczność homoseksualistów. Mimo, że nie byli oni dobrze widziani ani przez dożę, ani przez biskupa, to jednak nigdy nie doświadczyli prześladowań.


Przy zwiedzaniu miasta może Ci być pomocna Riwiera Wenecka – Wenecja – City Day Pass. Obejmuje ona bilety z pominięciem kolejki do wspaniałego Pałacu Dożów, miejsce parkingowe w Wenecji, możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki rejsowi Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na wszystko, co chcesz zobaczyć w mieście. Swoją podróż rozplanujesz samodzielnie, ponieważ karta zawiera bilety otwarte.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here