Squero San Trovaso – miejsce, gdzie konstruuje się gondole

0
Squero San Trovaso - miejsce, gdzie konstruuje się gondole

Kiedyś Wenecja pękała w szwach od wytwórni łodzi, na nich bowiem opierała się niemal cała komunikacja. Dowodzą tego wszechobecne “Calle del Squero” (weneckie ulice). Dzisiaj takich miejsc zachowało się jedynie sześć. Dwa znajdują się na wyspie Giudecca, jeden w okolicach Castello, trzy w dzielnicy Dorsoduro, w tym Squero San Trovaso.

Squero” to warsztat gdzie wykonywane są gondole i inne małe łodzie, a także miejsce ich konserwacji i naprawy. Jego historia jest tak stara, jak sama Wenecja, która 25 marca 2019 roku skończyła 1598 lat. Nazwa wywodzi się być może od słówka “squara“. W lokalnym dialekcie oznacza ono ekierkę, czyli narzędzie niezbędne przy pracy cieśli okrętowego.

Każda gondola wykonywana jest ręcznie przez wyspecjalizowanego rzemieślnika, który swojego fachu uczy się przez okres 36 miesięcy, zdając finalny egzamin. Sztukę od pokoleń przekazują ojciec synowi. Do produkcji jednej gondoli potrzeba aż ośmiu gatunków drewna i wielu miesięcy pracy. Nie istnieją żadne projekty, dlatego  gondole różnią się między sobą detalami. Jednostka jest długa na 11 m i szeroka na 1,4 m. Prawa połowa jest o 24 cm węższa od lewej, co umożliwia operowanie tylko jednym wiosłem dostosowanym do wzrostu gondoliera. Cena łodzi oscyluje w przedziale od 30 do 50 tysięcy € (dane z 2018 roku). Gondolę może kupić każdy, jednak gondolierem ma prawo zostać jedynie rodowity wenecjanin.

Najbardziej znaną wytwórnią gondoli jest dzisiaj Squero San Trovaso, nazwany tak na cześć stojącego obok kościoła. Warsztat wygląda identycznie jak każde inne “squero“. Patrząc na niego, można wyobrazić sobie dawną Wenecję. Przed “squero” znajduje się plac pochylony w stronę kanału, z dwóch stron otaczają go drewniane zabudowania. Mieszczą się tam pracownia i dom rodzinny cieśli.

Squero San Trovaso można zwiedzać. Szczegóły znajdziecie w linku: www.squerosantrovaso.com. Kiedy będziecie w okolicy, koniecznie wstąpcie do Cantinone Già Schiavi na cicchetti i ombra de vin.

Squero San Trovaso – Dorsoduro 1097 – Wenecja


Przy zwiedzaniu miasta może Ci być pomocna Riwiera Wenecka – Wenecja – City Day Pass. Obejmuje ona bilety z pominięciem kolejki do wspaniałego Pałacu Dożów, miejsce parkingowe w Wenecji, możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki rejsowi Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na wszystko, co chcesz zobaczyć w mieście. Swoją podróż rozplanujesz samodzielnie, ponieważ karta zawiera bilety otwarte.


A presto!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

Squero San Trovaso

Squero San Trovaso

Squero San Trovaso

Squero San Trovaso

Squero San Trovaso

Squero San Trovaso

Squero San Trovaso

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj