Najpiękniejsze włoskie piosenki o miłości

2
Najpiękniejsze włoskie piosenki o miłości

W Italii powstało całe mnóstwo romantycznych utworów. Powszechnie wiadomo, że włoski to jeden z najbardziej ujmujących języków na świecie i nie było mi wcale łatwo wybrać jedynie kilka z nich, pomijając inne. Piosenki o miłości, które zebrałam w poniższym zestawieniu, kojarzą mi się z bardzo wyjątkowymi chwilami.

GINO PAOLI “IL CIELO IN UNA STANZA”

Il cielo in una stanza” napisał w 1960 roku Gino Paoli. Piosenkę po raz pierwszy zaśpiewała Mina. Ten przepiękny utwór wyjaśnia, że żeby czuć się dobrze i żeby całkowicie zatracić się w uczuciu wystarczy mieć u boku ukochaną osobę.

MINA “GRANDE, GRANDE, GRANDE”

Muzyczne arcydzieło i prawdziwe wyznanie miłości.

PATTY PRAVO “PENSIERO STUPENDO”

Pensiero Stupendo” jest jednym z bardziej znanych kawałków Patty Pravo. Pensiero stupendo (“Wspaniała myśl“) to nic innego jak fantazja o trójkącie, o kobiecie która kocha się ze swoim mężczyzną, a tak naprawdę chciałaby być tulona przez inną niewiastę.

PAOLO CONTE “VIA CON ME (IT’S WONDERFUL)”

Cudowny utwór, który jest inwokacją do miłości i jednocześnie zaproszeniem do zerwania z przeszłością. “Grubą kreskę” symbolizuje ucieczka w kierunku domniemanego szczęścia.

GIANNA NANNINI “MERAVIGLIOSA CREATURA”

Kilka zdań o miłości skierowanych do ukochanej osoby: po cichu i bez potrzeby otrzymania czegokolwiek w zamian. Piosenka opowiada o tęsknocie za macierzyństwem.

ELISA “EPPURE SENTIRE”

Eppure sentire” traktuje o wielkim uczuciu i o lęku przed kochaniem, który zawsze towarzyszy miłości.

ROBERTO VECCHIONI “LA BELLEZZA (GUSTAV I TADZIO)”

Przepiękny utwór inspirowany platonicznym uczuciem jakim obdarzył Gustaw młodego Tadzia, główni bohaterowie noweli Thomasa Manna „Śmierć w Wenecji”.

LORENZO JOVANOTTI CHERUBINI “A TE”

A te” to piosenka miłosna napisana przez Jovanottiego i zadedykowana jego żonie.

NEK “SE TELEFONANDO”

Nek śpiewający piosenkę Miny. Zachwycający cover, zaprezentowany w 2015 roku w Sanremo.

A na koniec coś dla wszystkich rodziców i utwór z serii piosenki o miłości do dziecka:

MAX GAZZÈ “ANNINA”

Wyznanie bezgranicznej miłości do dziecka, z przymrużeniem oka. Genialne!

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie.

Ania

2 KOMENTARZE

  1. Z wielką przyjemnością oglądam (i czytam) Twojego bloga, na który dotarłam całkiem przypadkowo 😉 Italię, a szczególnie Rzym, kocham miłością szaloną, jest dla mnie niezwykłym, magicznym, bardzo “moim” miejscem. W Twoim zbiorze cudnych włoskich piosenek o miłości zabrakło mi klasyki klasyk, czyli utwór “Caruso”, który śpiewa Lucio Dalla (w wykonaniu boskiego Pavarottiego to też cud!) https://www.youtube.com/watch?v=SjlXP7PNJJI
    No i jeszcze Dalida w utworze Luigi Tenco “Vedrai, vedrai” https://www.youtube.com/watch?v=UTBCODdAZoc

    • Dzięki Izabela, bardzo mi miło czytać Twoje słowa. “Caruso” to rzeczywiście piękna piosenka. Dobrze, że ją tutaj przytoczyłaś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj