Peperonata czyli duszone warzywa to danie, a właściwie dodatek do dania głównego popularny w całych Włoszech. Zależnie od regionu, może różnić się drobnymi detalami, jednak baza pozostaje zawsze ta sama – papryka i pomidory. Dobrze smakuje podana na ciepło i na zimno. Świetna propozycja na wczesną jesień, nie tylko ze względu na paprykowy sezon (no dobra, może u nas w Polsce przypada on miesiąc wcześniej), ale także z uwagi na kolorystykę potrawy. Ja peperonatę przygotowuję bez skórki, ponieważ jest ona dzięki temu dużo łaskawsza dla żołądka.
PEPERONATA (3 – 4 porcje):
- 4 papryki (najlepiej we wszystkich trzech kolorach)
- 200 g pomidorów
- 1 ząbek czosnku
- 1 niewielka cebula
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz
- ewentualnie: kapary lub czarne oliwki lub listki świeżej bazylii
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 220°C. W międzyczasie myjemy i suszymy papryki, a blachę wykładamy papierem do pieczenia. Całe warzywa wkładamy do pieca na ok. 25-30 minut, tj. do momentu w którym skórka zacznie się marszczyć i odstawać od reszty. Wyjmujemy i studzimy.
Pomidory parzymy, a następnie ściągamy skórkę, wyciągamy miąższ, w końcu kroimy w kostkę.
Obieramy paprykę, czyścimy ją z pestek i tniemy w paski o grubości mniej więcej dwóch centymetrów. Cebulę i rozgnieciony przy pomocy noża czosnek szklimy na oliwie, dorzucamy paprykę i podsmażamy na małym ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Dodajemy pomidory, mieszamy, przykrywamy patelnię i dusimy warzywa przez kwadrans. Po zdjęciu z ognia wyjmujemy czosnek, solimy i pieprzymy. W okolicach Rzymu do gotowej peperonaty dodaje się kapary, Sycylijczycy podkreślają smak za pomocą czarnych oliwek. Ja ostatnio wypróbowałam wariant z bazylią. Rzecz gustu i własnych eksperymentów.
Peperonata z założenia podawana jest razem z daniem głównym na bazie mięsa. Jednak tak samo dobrze smakuje z kromką świeżego chleba.
Wskazówka: pomidory możecie zastąpić puszką pomodori pelati.
Sugerowane wina:
Wina czerwone o zdecydowanym smaku i aromacie, będące w stanie dotrzymać kroku słodkawemu smakowi papryki oraz kwaskowatemu smakowi pomidorów.
Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli-Grave DOC, Cabernet Sauvignon.
***
Jak zawsze serdecznie zapraszam na blogowego Facebooka oraz na Instagrama@podsloncemitaliiblog. Zamieszczam tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch.