Włochy. Aplikacje pozwalające nie marnować jedzenia i tanio je kupić

0
Włochy. Aplikacje pozwalające nie marnować jedzenia i tanio je kupić

Współczesna technologia może być naszym sprzymierzeńcem w walce z marnowaniem jedzenia. Powstaje sporo aplikacji pozwalających uratować produkty, które w przeciwnym razie wylądowałoby na śmietniku. Korzyści są ewidentne nie tylko dla środowiska, ale również dla konsumentów. Ci ostatni mogą zaoszczędzić pieniądze. U podstaw wszystkiego leży edukacja  obywateli w zakresie właściwego gospodarowania żywnością. W tym artykule zebrałam aplikacje, które każdemu z nas mogą ułatwić codzienne życie. Niektóre z nich będą nieocenione podczas podróży, szczególnie niskobudżetowych, ale nie tylko.

? Aplikacje pozwalające nie marnować jedzenia i tanio je kupić:

TOO GOOD TO GO 

Aplikacja stworzona przez Duńczyka bije wszelkie rekordy. Korzysta z niej ponad 10 milionów użytkowników. Too Good to Go pozwala kupić jedzenie z kończącą się datą ważności. Za śmieszne pieniądze można wejść w posiadanie magic box, pudełka wypełnionego niesprzedanymi smakołykami. Trzeba tylko lubić niespodzianki, bo nigdy nie wiadomo, co dokładnie znajdziemy w środku.

? Tak o aplikacji mówi moja siostra, która aktualnie przebywa na stypendium w Paryżu:

“Zamówienie kosztuje około 4 €. Zależy, skąd bierzesz. Ja zwykle biorę z różnych piekarni w rodzaju Paul’a no i wtedy zawsze dostajesz jakąś kanapkę-bagietkę, czasem quiche i słodycze typu mini croissanty, pain au chocolat, ciasto czekoladowe itd. W mniej sieciowych miejscach zazwyczaj dostajesz też jakiś chleb i słodycze, ale nie w rodzaju viennoiserie (czyli “kurosanty” itp.), tylko bardziej babeczki, puddingi. Czasem zamawiam też z azjatyckiej restauracji i wtedy za 3 € (dokładnie 2,99 €) kupujesz porcję lanczową z danego dnia – czyli nudle z kurczakiem, wołowiną, warzywami itd. – możesz sobie wybrać. A i jeszcze istnieje opcja skorzystania z Too Good to Go w supermarketach – też zwykle za 4 €. Wtedy dostaniesz jakieś sery camemberty, jogurty, mięso, owoce, warzywa itp”.

Do pobrania w Google Play i App Store.

RATATOUILLE

Ratatouille została stworzona z myślą o studentach, ale jej użytkownikiem może zostać każdy z nas. Aplikacja pozwala na oddanie lub otrzymanie zapasów przetrzymywanych w lodówce w przypadku wyjazdu, lub innego powodu opuszczenia miejsca zamieszkania.

Do pobrania tylko w App Store.

LAST MINUTE SOTTO CASA

Aplikacja Last Minute Sotto Casa pozwala handlowcom sprzedać po okazyjnych cenach nadwyżki jedzenia, natomiast konsumenci mogą skorzystać z atrakcyjnych ofert.

Do pobrania w Google Play i App Store.

MYFOODY

MyFOODY to portal i aplikacja, które umożliwiają znalezienie promocji w okolicznych supermarketach i zaoszczędzenie nawet 50% sumy w stosunku do pierwotnej ceny. Klientom proponuje się produkty o bliskiej utracie daty ważności, ale nadal dobre, albo produkty posiadające uszkodzone opakowanie.

Do pobrania w Google Play i App Store.

UBO (UNA BUONA OCCASIONE) 

Portal i aplikacja mają za zadanie edukować społeczeństwo w zakresie poprawnego konserwowania i przechowywania żywności. Wyrzucamy wiele produktów, ponieważ albo nieumiejętnie je przetrzymujemy, albo uznajemy za zepsute, podczas kiedy nadal są dobre. UBO dysponuje wytycznymi dotyczącymi przechowywania ponad 500 produktów spożywczych, a także danymi na temat ich wartości odżywczych. Podsuwa sposoby na wykorzystanie resztek. Poza tym znajdziemy tutaj informacje o sezonowych warzywach i owocach i pomoc przy przygotowaniu optymalnej listy zakupów.

Do pobrania w Google Play i App Store.

PUCCIFRIGO

PucciFrigo jest aplikacją działającą w systemie Android, która przypomina o bliskiej utracie daty ważności konkretnych produktów. Wystarczy zapisać nazwę i datę ważności, żeby na bieżąco być informowanym o terminie przydatności naszych zapasów. Przy świeżych produktach widnieje uśmiechnięta emotka, która z czasem przybiera coraz smutniejszy wyraz twarzy.

Do pobrania tylko w Play Store.

IN SCADENZA

In Scadenza działa podobnie di PucciFrigo. Po zapisaniu nazwy produktu i jego daty ważności Twój smartphone pomoże Ci trzymać rękę na pulsie i uniknąć marnowania jedzenia.

Do pobrania tylko w App Store.

NO WASTE: FOOD INVENTORY LIST

No Waste pomaga przygotować optymalną listę cotygodniowych zakupów, unikać nieprzemyślanych zakupów, planować posiłki, kontrolować termin ważności wszystkich produktów i zarządzać naszymi wydatkami.

Do pobrania tylko w App Store.

BRING! LISTA DELLA SPESA

Jak wiadomo jedną z najczęstrzych przyczyn wyrzucania jedzenia są nieprzemyślane, zbyt obfite zakupy. Dzięki tej aplikacji Bring! Lista della Spesa nie tylko przygotujesz listę zakupów, ale możesz również udostępnić ją domownikom lub współlokatorom, żeby każdy dodał coś od siebie.

Do pobrania w Google Play i App Store.

ECO DAL FRIGO

Echo z lodówki, bo tak brzmi tłumaczenie nazwy, umożliwia stworzenie smacznego przepisu przy wykorzystaniu składników zalegających w lodówce.

PLANT JAMMER: FIGHT FOOD WASTE

Szukasz sposobu na pozbycie się rekszek, a przy okazji lubisz kulinarne eksperymenty? Aplikacja Plant Jammer: Fight Food Waste została stworzona dla Ciebie. Pozwala łatwo wyodrębić produkty bliskie przeterminowania i ad hoc kreować nowe przepisy.

Do pobrania w Google Play i App Store.

BRING THE FOOD

Aplikacja Bring The Food ma charakter społeczny. Została stworzona w Trydencie po to, żeby umożliwić sklepom, supermarketom, stołówkom i restauracjom przekazanie nadwyżek jedzenia na rzecz organizacji charytatywnych, które opiekują się najbardziej potrzebującymi. Każdy może się zarejestrować jako potencjalny darczyńca lub odbiorca.

Do pobrania w Google Play i App Store.

Alla prossima!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here