Como – największe atrakcje [PRZEWODNIK]

1
Como - największe atrakcje [PRZEWODNIK]

Como: informacje ogólne

Być może wiecie, że uznaję wyższość Lecco nad Como, niemniej jednak liczne atrakcje w mieście są faktem. Trochę dlatego, że mieszkam niedaleko i siłą rzeczy często tam bywam, a trochę dlatego, że to jeden z popularniejszych kierunków w północnych Włoszech. Como było ważnym ośrodkiem już w czasach starożytnych. Po podbiciu Galii Przedalpejskiej (225 r. p.n.e. – 196 r. p.n.e.), Rzymianie założyli tutaj castrum, czyli warowny obóz budowany według ściśle określonego planu. Strategiczne położenie sprzyjało wymianom handlowym prowadzonym z ludami zamieszkującymi ówczesną Europę, a Como aż do schyłku średniowiecza z sukcesem rywalizowało z Mediolanem. Co ciekawe, najstarsza część miasta zachowała symetryczny plan, typowy dla rzymskiej architektury, natomiast kamienice z wewnętrznymi dziedzińcami są pochodnymi antycznych domus. W Como urodził się Pliniusz Starszy. Za życia Pliniusza Młodszego szlachetnie urodzeni Rzymianie zaczęli budować w okolicy wille letniskowe. Tradycja ta zresztą istnieje do dzisiaj.

Como - największe atrakcje

Współczesne Como jest miastem chaotycznym. Na ulicach panuje spory ruch. Ciężko znaleźć miejsce parkingowe, dlatego najlepiej dojechać tutaj pociągiem albo dopłynąć promem. Kiedy pada, często woda wylewa z jeziora. Niestety do tej pory nikt nie rozwiązał problemu. Lokalna gospodarka opiera się na przemyśle i na produkcji jedwabiu. Mieszkańcy mają wśród Włochów niepochlebną opinię faszystów. Najlepszym momentem na odwiedzenie Como jest wiosna, lato (poza sierpniem) i wczesna jesień, a także grudzień, kiedy w mieście odbywa się przepiękny jarmark świąteczny.

Como: atrakcje

Piazza Cavour

Kiedyś na miejscu placu znajdował się port handlowy. W XIX wieku został zasypany i zastąpiony przez plac, który z założenia miał być miejscem spotkań i zabawy. Skwer nie wzbudził entuzjazmu wśród mieszkańców Como, a jego funkcja ograniczała się do goszczenia parad wojskowych. W 1872 roku na placu postawiono ozdobną fontannę, której również nie polubiono. Kilka lat później woda podmyła jej fundamenty, a dotknięte przez kryzys miasto nie miało środków na renowację. Ostatecznie fontannę zdemontowano i sprzedano Williamowi Rockefellerowi. Ten zabrał ją do Nowego Jorku, gdzie stoi w Zoo Astor Court.

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Tempio Voltiano

Z Piazza Cavour łatwo dostrzec klasycystyczny budynek Tempio Voltiano. Zbudowano go 1927 roku, żeby uczcić setną rocznicę śmierci wynalazcy żarówki Alessandro Volty. W środku znajduje się wystawa narzędzi i dokumentów należących do wielkiego fizyka.

Como - największe atrakcje

Via Plinio, Piazza Duomo, Duomo, Broletto

Z Piazza Cavour Via Plinio prowadzi w stronę katedry i broletto. Właśnie tutaj znajduje się starożytne centrum religijne i administracyjne miasta. Budowa Duomo trwała blisko 350 lat. Fasada jest gotycka, ale posiada wiele elementów charakterystycznych dla sztuki renesansu. Urzekają piękne rzeźby, wśród których znajdują się wyobrażenia Pliniusza Starszego i Pliniusza Młodszego. Imponującą kopułę zrealizował Filippo Juvara.

Do katedry przylega broletto, czyli typowy dla Lombardii odpowiednik ratusza. Budowa Duomo sprawiła, że w XV wieku pozbawiono go schodów. Na piętrze zbierała się rada miejska, natomiast portykowy parter był miejscem publicznego wymierzania kar.

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Ex Casa del Fascio

Budynek uznawany za symbol współczesnej architektury, wzniesiono w latach 1932-1936. Zaprojektował go Giuseppe Terragni, architekt reprezentujący nurt włoskiego modernizmu.

Como - największe atrakcje

Piazza San Fedele

W sercu zabytkowej części Como znajduje się uroczy średniowieczny plac, który kiedyś gościł targ zbożowy. Stoi tutaj romański kościół San Fedele i dwie szesnastowieczne kamienice. Jedna z nich to biblioteka, druga jest własnością prywatną.

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Porta Torre

Stare miasto w Como otaczał kiedyś mur. Niektóre fragmenty istnieją do dzisiaj. Najciekawsza z miejskich bram to Porta Torre. Jej budowę zlecił sam Fryderyk I Barbarossa.

Como - największe atrakcje

Mercato Comunale

Wiecie, że lubię gotować, smakować i lubię lokalne produkty, a także produkty dobrej jakości. We włoskich miastach i miasteczkach, poza cotygodniowymi targami, istnieją również atrakcje w postaci “mercati comunali”, czyli prościej mówiąc targi odbywające się 6 dni w tygodniu. Jeśli interesuje Was ta tematyka, warto zajrzeć na Via Mentana 5.

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Villa Olmo

Inspiracją dla nazwania willi było rosnące w jej pobliżu drzewo.”Olmo” po polsku znaczy wiąz. Rezydencję wybudowano w XVIII wieku dla Innocentego Odelaschi, w kolejnym stuleciu przebudowano ją, a w latach 20. ubiegłego wieku pałac przeszedł na własność miasta. Aktualnie gości m.in. wystawy, kongresy i inne wydarzenia o charakterze międzynarodowym.

W okolicy Willi Olmo znajduje się szlak “La passeggiata di Villa Olmo”. Rozciąga się on między Piazzale Somaini a Viale Puecher. Pozwala podziwiać inne barokowe i klasycystyczne rezydencje, stojące między Como a Cernobbio (patrz niżej).

Como - największe atrakcje

Lungo Lario Trieste

Promenada biegnie wzdłuż jeziora. Poza urokliwym spacerem i podziwianiem panoramy można tutaj popatrzeć na niewielkie pomosty, wzdłuż których dryfują łodzie prywatne i te przeznaczone na wynajem.

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

The Life Electric – rzeźba Daniela Libeskinda

Rzeźbę zadedykowaną Alessandro Volcie ustawiono w Como w 2015 roku. Znajduje się pośrodku wyimaginowanej linii, łączącej Tempio Voltiano i latarnię morską w Brunate.

Como - największe atrakcje

Funicolare i Brunate

Malutkie Brunate góruje nad Como. Stąd rozpościera się piękny widok na jezioro, na miasto i na jego atrakcje. W XIX i XX wieku Brunate było bardzo modnym miejscem letniskowym, co tłumaczy obecność eleganckiej architektury. Do miasteczka można dostać się w kilka minut kolejką linową, która odjeżdża z Piazza De Gasperi albo dojechać samochodem, pokonując bardzo wąską i krętą drogę. Więcej na temat Brunate pisałam TUTAJ.

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Como - największe atrakcje

Cernobbio

Miasteczko leży zaraz za Como. Jeśli lubicie chodzić, warto się tam przespacerować (4,8 km). Większość trasy biegnie wzdłuż jeziora, dlatego cudne widoki dostaniecie w pakiecie.

Como - największe atrakcje

Como do zjedzenia

Serwis Trip Advisor proponuje całą masę knajp w Como. Te, które polecam poniżej, wyróżnia doskonały stosunek jakości do ceny. Zapraszam na dobre lokalne jedzenie za uczciwe pieniądze (nie zapominajcie, że jesteśmy w Lombardii nad jeziorem Como!).

La Cava dei Sapori – Ristorante e Pizzeria

Restauracja znajduje się w centrum miasta, ale poza jego zabytkową częścią. Oferuje gościom dania typowe dla miejscowej kuchni (ryby słodkowodne, risotta i polentę), a także specjały wywodzące się z tradycji śródziemnomorskiej.

Via Guido da Como 2

nieczynne w poniedziałek, w sobotę otwarte jedynie wieczorem

Pizzeria Donnarumma Peach Pit

Miejsce nie ma nic wspólnego z kultowym serialem dla nastolatków, popularnym w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W Peach Pit nad jeziorem Como zjesz najlepszą pizzę neapolitańską w całym mieście. Ponieważ lokal opiera się w dużej mierze na formule “na wynos”, posiada niewiele stolików.

Via A. Diaz 41

w iedzielę otwarte tylko w porze kolacji

Osteria del Pain

Jeżeli masz ochotę na lombardzkie smaki, Osteria del Pain będzie najlepszym wyborem. W karcie królują risotta, polenta, casoncelli bergamaschi, bresaola della Valtellina i ser taleggio.

Piazza Amendola Giovanni 4

nieczynne w poniedziałek

A presto,

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zainteresowały Cię atrakcje Como, albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

1 KOMENTARZ

  1. .Wieki całe na wyciągnięcie ręki . Szczęśliwi ludzie którzy mogą obcować z tym pięknem na co dzień. .. Maria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj