Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

41
Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Stało się – po 6 latach życia w Mediolanie i jego najbliższych okolicach postanowiłam w końcu stworzyć plan trzydniowego pobytu w mieście. Nie dajcie sobie nigdy wmówić, że Mediolan to jedynie moda i poza kilkoma najważniejszymi zabytkami nie ma tutaj nic ciekawego. Przyznam szczerze, że miałam niemały problem z doborem atrakcji, ale wierzę, że wyłuskałam to co najcenniejsze – przynajmniej na pierwszy raz. Przy każdej kolejnej wizycie w stolicy Lombardii będziecie mogli odkrywać jej kolejne skarby.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Zaplanuj weekend w Mediolanie

Od czego zacząć przygotowanie do podróży?

1. DOJAZD:

Jeśli decydujecie się na jazdę samochodem, to sprawa jest całkiem prosta. Wystarczą porządna mapa lub nawigacja i pełny bak. Wybierając podróż samolotem, albo pociągiem musicie znaleźć najbardziej dogodne dla Was połączenia. W tym celu może skorzystać z wyszukiwarki Omio  https://pl.omio.com/podroz/mediolan.

2. REZERWACJE:

Planując wyprawę do Mediolanu, warto pomyśleć o wcześniejszych rezerwacjach.

?W ramach Milan City Pass możesz zarezerwować bilety „omiń kolejkę” na Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci, wejście do Zamku Sforza, wejście do teatru La Scala, wycieczkę po Mediolanie z anglojęzycznym przewodnikiem, który pokaże Ci najważniejsze atrakcje miasta, transfer autobusowy w jedną stronę z dowolnego lotniska (Bergamo, Malpensa lub Linate), 20% zniżki na rozmaite atrakcje, w tym autobus Hop-on-Hop-off, zwiedzanie stadionu San Siro, bilety do Galerii sztuki Brera, winnicy Leonardo i opcjonalnie 24, 48 lub 72 godzinny bilet transportu miejskiego.

Cenacolo Vinciano – większość turystów chcących zwiedzić Mediolan ma w planach zobaczenie “Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci. Rezerwacja biletów jest obowiązkowa. Przedsprzedaż zazwyczaj zaczyna się trzy miesiące wcześniej, a zwlekanie do ostatniej chwili jest bardzo ryzykowne. Cały bilet kosztuje 10 € + 2 € z tytułu rezerwacji, ulgowy wynosi 2 € + 2 € (obywatele UE, Islandii, Lichtenstainu, Norwegii i Szwajcarii między 18 a 25 rokiem życia), młodzież poniżej 18 roku życia, a także nauczyciele akademiccy i studenci niektórych kierunków pochodzący z krajów UE wchodzą za darmo, ale obowiązuje ich rezerwacja 2 €. Bilety kupicie na stronie internetowej www.vivaticket.it lub dzwoniąc pod numer telefonu +39 02 92800360. N.B. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, wypadającą między październikiem a marcem, wejście do Wieczernika jest darmowe. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, tak samo, jak przy zakupie regularnego biletu.

Bilety do La Scali – drugą wielką atrakcją Mediolanu jest Teatr La Scala. Planując niezapomniany weekend warto jest pomyśleć o możliwości wybrania się na balet lub operę, albo o wysłuchaniu jednego z koncertów. Teatr oferuje rozmaite promocje, dzięki którym możliwe jest nabycie wejściówek nawet za pół ceny lub w skorzystanie z programu Under30. Oficjalna internetowa kasa biletowa: www.teatroallascala.org/it/biglietteria/.

3. NOCLEG:

Kilka atrakcyjnych propozycji noclegu znajdziecie na moim blogu tutaj. Hoteli lub mieszkań do wynajęcia najlepiej jest szukać przez popularne wyszukiwarki.

4. JEDZENIE

Wszystkie rekomendowane przeze mnie lokale widnieją w Menu głównym, w zakładce “Włochy praktycznie” —> “Bary, restauracje, lodziarnie”. Znajdziesz je również pod tym linkiem.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Niezapomniany weekend w Mediolanie

PIĄTEK:

Pierwszy, najprawdopodobniej niepełny dzień pobytu w Mediolanie proponuję poświęcić na zobaczenie najbardziej znanych zabytków i miejsc zlokalizowanych w ścisłym centrum.

STAZIONE CENTRALE – istnieje bardzo duża szansa, że dworzec będzie pierwszym obiektem jaki ujrzycie zaraz po przyjeździe do miasta. Charakterystyczny budynek oddano do użytku w 1931 roku. Zastąpił on starą stację, która znajdowała się na pobliskim Piazza della Repubblica. Jest o drugi po Roma Termini węzeł kolejowy we Włoszech i jeden z największych w Europie. Dworzec nie ma określonego stylu architektonicznego, ale wielkie przestrzenie nawiązują do monumentalnej architektury rzymskiej, która była ważnym punktem odniesienia dla ideologii faszystowskiej.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

PIAZZA DUOMO I DUOMO DI MILANO – katedra jest niemal symbolem miasta. Gotycko-barokowa fasada robi ogromne wrażenie, w środku jednak rozczarowuje. Do budowy świątyni użyto marmuru z Condagli w Piemoncie. Przy transporcie kamienia do miasta nieoceniony okazał się system kanałów, o którym przeczytacie niżej. Jeśli traficie na ładną pogodę, warto wejść na dach i przespacerować się między iglicami. Rozpościera się stąd panorama na miasto, a przy odrobinie szczęścia również na Alpy. Bilet wstępu kosztuje 9 €/4,5 € (schody) i 13 €/7 € (winda). Za zobaczenie skarbca zapłacicie 2 €. Zejście do krypty, w której znajdują się relikwie św. Karola Boromeusza to koszt 4 €. Możliwość zwiedzenia wszystkich obiektów powiązanych z Duomo (katedra, dach, muzeum, ruiny paleochrześcijańskiego kościoła, kościół San Gottardo) to koszt 15 €/8 €. Wejście do Duomo odpowiednio 3 €/2 €. Aktualny cennik można skonsultować tutaj.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

GALLERIA VITTORIO EMANUELE – pasaż wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku, a więc w czasie kiedy Mediolan zaczął zyskiwać status przemysłowej stolicy Włoch. Projekt inspirowany był architekturą innych ważnych miast europejskich, takich jak Londyn, czy Paryż. Dwa główne wejścia ujęto w łuki triumfalne. Na mozaikach umieszczonych pod centralną kopułą widnieją personifikacje Afryki, Ameryki, Azji i Europy. W galerii znajdują się 24 posągi zasłużonych Włochów, są wśród nich Dante, da Vinci, Michelangelo, Cavour i Galileusz. Posadzka jest efektem prac konserwacyjnych przeprowadzonych po wojnie. W jej centralnym punkcie widnieje herb rodu Savoia, po bokach znajdują się herby czterech włoskich miast: Florencji, Mediolanu, Rzymu i Turynu.Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Ciekawostka: Wokół byka, który jest herbem Turynu stoi zawsze pokaźna grupka turystów. Pełni entuzjazmu okręcają się oni na pięcie wokół zwierzęcia. Wierzą bowiem, że taki zabieg przyniesie im szczęście. W rzeczywistości sprawy mają się troszkę inaczej. Mieszkańcy Mediolanu i Turynu, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą. Z tego właśnie powodu mediolańczycy zaczęli deptać herb Turynu, a dokładniej niszczyć bycze klejnoty. Nieświadomi turyści podpatrzyli ten lokalny rytuał i stworzyli mit jakoby miał on zapewniać przychylność losu.Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

PIAZZA SCALA, TEATR LA SCALA I MUZEUM – na drugim krańcu pasażu Wiktora Emanuela rozpościera się Piazza Scala z teatrem. Tak, ten niepozorny budynek to jedna z najbardziej prestiżowych scen na świecie. Jeśli zarezerwowaliście bilety na spektakl, z pewnością czekają Was niezapomniane wrażenia. W przeciwnym razie możecie zajrzeć do muzeum, które poza ekspozycją prezentującą dawne kostiumy, instrumenty, plakaty i szkice reżyserskie, pozwala zobaczyć również majestatyczną widownię wraz ze sceną oraz bibliotekę szczycącą się największymi na świecie zbiorami volumenów poświęconych muzyce. Bilet normalny kosztuje 7 €, ulgowy 5 €.

Largo Ghiringhelli, 1Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

CA’ GRANDA I SAN BERNARDINO ALLE OSSA – z Piazza Duomo proponuję przespacerować się w stronę Università degli Studi di Milano. Skręćcie w kierunku Piazza Armando Diaz. Za placem, między Via Larga, a Corso di Porta Romana natkniecie się na najbardziej znany modernistyczny budynek w mieście – TORRE VELASCA. Wieżowiec ma kształt grzyba i nawiązuje do tradycji lombardzkiego budownictwa obronnego, głównie do średniowiecznych zamków.

Piazza Velasca, 5

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Uniwersytet (UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI MILANO) to jeden z pierwszych renesansowych budynków w Mediolanie. Francesco Sforza chciał aby w mieście powstał szpital (CA’ GRANDA), umożliwiający leczenie wszystkich chorych w jednym miejscu. Budowę rozpoczęto w połowie XV wieku. Prace nad pierwszą częścią konstrukcji ciągnęły się do 1499 roku, tj. do upadku dynastii Sforzów. Środkowa część kompleksu powstała na początku XVII wieku. Przez cały XVIII wiek trwała budowa ostatniego skrzydła szpitala, oddanego do użytku w 1805 roku. W 1939 szpital przeniesiono do nowej siedziby Niguarda, a od 1958 znajduje się tutaj uniwersytet. Warto zajrzeć na wewnętrzne dziedzińce.

Via Festa del Perdono, 7

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Niedaleko uniwersytetu znajduje się najbardziej makabryczne miejsce w Mediolanie – kościół SAN BERNARDINO ALLE OSSA. W średniowieczu znajdował się tutaj cmentarz, na którym chowano zmarłych pacjentów pobliskiego szpitala (Ospedale del Brolo). W XIII wieku nekropola okazała się zbyt mała aby pomieścić kolejne kości, dlatego zdecydowano się gromadzić je w cmentarnej kaplicy. W XV wieku na miejscu kaplicy wybudowano  kościół. W następstwie prac renowacyjnych z XVII oraz XVIII wieku, dodano ossuarium z prawdziwego zdarzenia zlokalizowane na prawo od przedsionka. Jego nisze wraz ze ścianami przekształcono w sugestywne obrazy wypełnione ludzkimi kośćmi oraz czaszkami.

Więcej na temat kościoła przeczytacie tutaj.

Via Verziere, 2 (wejście od strony Piazza Santo Stefano)

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

SANTA MARIA PRESSO SAN SATIRO

O ile Duomo di Milano nie jest warte wejścia do środka, o tyle kościół SANTA MARIA PRESSO SAN SATIRO powinien zobaczyć każdy. Budowa świątyni stanowiła prawdziwe wyzwanie, bowiem okoliczne kamienice oraz rozplanowanie ulic w sposób wyraźny ograniczały pole manewru. Prace powierzono młodemu, ale znanemu artyście pochodzącemu z Urbino, czyli Donato Bramantemu. Projekt, wbrew zdrowemu rozsądkowi, powielał odrodzeniowe kanony trójnawowej świątyni z transeptem, którego wymiary odpowiadały powierzchni nawy środkowej. Całości dopełniała centralna kopuła oraz kolebkowe sklepienia. Prawdziwy geniusz artysty objawił się jednak w wykonaniu apsydy usytuowanej za ołtarzem. Mając do dyspozycji jedynie 97 cm głębokości namalował on imponującą niszę, w czym pomogły mu istniejące już wtedy studia poświęcone perspektywie.

Więcej na temat kościoła przeczytacie tutaj.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

VIA DANTE I PICCOLO TEATRO

VIA DANTE to jedna z reprezentacyjnych ulic Mediolanu. Łączy Castello Sforzesco z Piazza Cordusio. Charakteryzują ją eleganckie kamienice z XIX wieku oraz rozmaite sklepy.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Przy Via Dante znajduje się historyczna siedziba PICCOLO TEATRO DI MILANO, a więc pierwszego stałego teatru we Włoszech. Obecnie instytucja ma trzy siedziby: Sala Grassi (siedziba historyczna przy via Rovello), Teatro Strehler (główna siedziba zlokalizowana przy largo Greppi) i Teatro Studio Melato (przestrzeń eksperymentalna i szkoła teatralna przy via Rivoli). W czasie II Wojny Światowej w budynku urzędowała faszystowska jednostka wojskowa “Legione Autonoma Mobile Ettore Muti”. Najprościej mówiąc było to włoskie gestapo, podlegające bezpośrednio Niemcom.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

VIA DEI MERCANTI I PALAZZO DELLA RAGIONE

Pałac od początku XIII wieku pełnił rolę  “broletta”, czyli odpowiednika ratusza. Taki rodzaj budynku jest bardzo charakterystyczny dla Lombardii, ale znajduje się również w Orcie San Giulio i Novarze (Piemont), a poza tym w Piacenzy, Rimini i w Perugii. Portykowy parter był zawsze otwarty dla szerokiej publiczności, po to aby każdy obywatel mógł być świadkiem wymierzania sprawiedliwości, na piętrze natomiast zbierała się rada miejska. Dzisiaj w Palazzo della Ragione odbywają się rozmaite wystawy.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Na jednym z kapiteli Palzazzo della Ragione dostrzec można relief przedstawiający pewne legendarne zwierzę. Upamiętniono je także na wewnętrznym dziedzińcu Palazzo Marino (Piazza Scala). Zgodnie z jednym z przekazów osadę Mediolan założył celt imieniem Bellovesco, który przez Alpy dostał się na Nizinę Padańską. Bogini we śnie pokazała mu miejsce, w którym Bellovesco zobaczył charakterystyczną maciorę z bardzo długą sierścią na przedzie (tzw. SCROFA SEMILANUTA). Wtedy wódz celtycki postanowił zbudować osadę. Nazwał ją Mediolanum (gra słów między semilanuta a Medio-lanum), a maciora stała się jednym z symboli miasta.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

CASTELLO SFORZESCO I PARCO SEMPIONE: Acquario Civico, Ponte delle Sirenette, Arco della Pace i Torre Branca

CASTELLO SFORZESCO został wzniesiony w XIV wieku przez rodzinę Viscontich. W kolejnych wiekach był wielokrotnie rozbudowany. Za panowania Sforzów zyskał sobie sławę jednego z najznamienitszych renesansowych dworów we Włoszech. Bywali tutaj m. in. Donato Bramante i Leonardo da Vinci. Wejście na teren zamku jest bezpłatne, żeby zobaczyć muzea należy kupić bilet: 5,00 € cały i 3,00 € ulgowy. Wstęp jest darmowy w każdy wtorek po godzinie 14:00, od środy do niedzieli po 16:30 i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca aż do 4.12.2016.Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Na tyłach zamku znajduje się rozległy i najbardziej znany park w Mediolanie – PARCO SEMPIONE. Jest to doskonałe miejsce do chwili wytchnienia po długim zwiedzaniu. Park powstał po zamknięciu Światowej Wystawy EXPO, odbywającej się w Mediolanie w 1906. Hale ekspozycyjne znajdowały się m.in. w tym miejscu. Symbolem wystawy stał się plakat przedstawiający otwarcie tunelu górskiego w okolicach Przełęczy Sempione. Nowy pasaż umożliwił uruchomienie połączeń kolejowych między Mediolanem i Paryżem, a jako że zainaugurowano go 1906 roku, to parkowi nadano nazwę alpejskiego przesmyku.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Dzisiaj jedyną pozostałością z tamtych odległych czasów jest budynek akwarium – ACQUARIO CIVICO DI MILANO – cudowny przykład mediolańskiego stylu liberty.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

W parku można podziwiać również PONTE DELLE SIRENETTE – pierwszy metalowy most skonstruowany we Włoszech w 1842 roku. Pierwotnie znajdował się nad kanałem przy Via San Damiano, a po jego osuszeniu konstrukcję przeniesiono do miejskiego ogrodu.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Poza tym w parku znajduje się ARCO DELLA PACE – neoklasyczny łuk wzniesiony dla upamiętnienia porozumień zawartych podczas Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku i TORRE BRANCA – żelazna wieża, będąca punktem widokowym. Wjazd windą na taras kosztuje 4 €.

APERITIVO PRZY CORSO SEMPIONE aperitif jest niemal symbolem miasta, jest on również prawdziwym stylem życia. Wzdłuż Corso Sempione znajdziecie modne lokale, które między 18 a 21 oferują drinka i bufet pełen jedzenia za 10 €. Naprawdę można się najeść, a przy okazji miło spędzić czas. Szczególnie polecam Living, Deseo, Bhangra Bar i Jazz Caffè. Okolica jest popularna również w późniejszych godzinach, dlatego jeśli macie ochotę na porządną zabawę, to dobrze trafiliście. Wśród ciekawszych lokali na pewno warto wymienić Il Gattopardo.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

RISOTTO ALLA MILANESE, CZYLI CZAS NA KOLACJĘ – pierwszy dzień spędzony w Mediolanie najlepiej jest zakończyć kolacją w restauracji słynącej z lokalnej kuchni. Do najbardziej znanych, ale nie najtańszych zalicza się historyczna Antica Trattoria della Pesa. Na niższy rachunek i znakomite jedzenie możecie liczyć w Al Garghet lub Trattoria degli Orti. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że warto pomyśleć o rezerwacji stolika.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

SOBOTA:

Drugi dzień w Mediolanie zapowiada się niezwykle kulturalnie. Spędzicie go głównie w artystycznej dzielnicy Brera i w nowoczesnej Isola.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

 

MUSEO POLDI PEZZOLI – jest to najciekawsze muzeum w mieście, którego zbiory są efektem kolekcjonerskiej pasji Gian Giacoma Poldi Pezzoli i jego matki Rosy Trivulzio. Powstało w 1881 roku, w pałacu należącym do fundatorów, a gromadzi zbiory z zakresu malarstwa i rzeźbiarstwa oraz broń, szkło, zegary, porcelanę, zabytkowe meble, biżuterię i gobeliny. Zobaczycie tutaj płótna Perugina, Piera della Francesca, Sandra Botticelli, Antoniego Pollaiolo, Giovanniego Bellini, Michelangela Buonarroti, Filippa Lippi, Andrei Mantegna, Francesca Hayez, Giovanniego Battista Tiepolo, Canaletta i Lucasa Cranacha Starszego. Wśród eksponatów znajduje się niewielka porcelanowa figurka przedstawiająca króla Augusta III Sasa. Pałac stoi kilka kroków od La Scali. Pełny bilet kosztuje 10 €, za ulgowy zapłacicie 7 €.

Via Manzoni, 12

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

QUADRILATERO DELLA MODA – dzielnica Mediolanu, w której znajdują się najekskluzywniejsze butiki i showroomy w mieście. Jej zewnętrzne krańce wyznaczają ulice MontenapoleoneAlessandro Manzoni, della Spiga i Corso Venezia. Jeśli chcecie znaleźć się w samym sercu jednej ze światowych stolic mody, nie możecie pominąć tych okolic.

Zakupy w Mediolanie – zapamiętaj te adresy

ORTO BOTANICO I PINACOTECA DI BRERA

ORTO BOTANICO – niewielki ogród botaniczny usytuowany jest przy Pinakotece Brera, a dokładniej na tyłach obserwatorium astronomicznego. Powstał w czasach kiedy okoliczne tereny należały do zakonu Jezuitów, powiększono go natomiast w XVIII wieku na życzenie cesarzowej Marii Teresy. Zgromadzono tutaj ponad 300 gatunków roślin. Sekretne miejsce przyciąga nie tylko studentów pobliskiej Accademia di Brera, ale także mediolańczyków spragnionych odrobiny zieleni oraz świeższego powietrza. Dlaczego zatem nie odsapnąć w ogrodzie od trudów zwiedzania?

Via Brera, 28Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

PINACOTECA DI BRERA – galeria malarstwa starożytnego i współczesnego otwarta dla publiczności w 1803 roku. Specjalizuje się w sztuce lombardzkiej i tej  pochodzącej z Wenecji Euganejskiej. W swoich zbiorach posiada płótna Donata Bramante, Andrei Mantegna, Giovanniego Bellini, Piera della Francesca, Luki Signorelli, Rafaela, Vincenza Foppa, Tintoretta, Caravaggia, Canaletta i Francesca Hayez. Cały bilet wstępu kosztuje 10 € i 7 € ulgowy. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście do galerii jest darmowe.

Via Brera, 28

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

BAR JAMAICA – będąc w dzielnicy Brera, koniecznie wstąpcie do tego kultowego lokalu o ponad stuletniej tradycji. Z miejscem od zawsze związani byli intelektualiści i artyści. Kuchnia pozostaje otwarta od 9:30 aż  2:00 w nocy. Możecie wybierać między tostami, kanapkami, sałatkami, cotoletta alla milanese, a nawet focaccia di Recco. Bar Jamaica jest jednym z ostatnich miejsc w Mediolanie, serwującym aperitif w dawnym stylu.

Via Brera, 32Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

NAVIGLIO MARTESANA – jeden z dwóch kanałów nad projektem których pracował sam Leonardo da Vinci. Niegdyś łączył miasto z rzeką Addą. Jego pozostałości można dzisiaj oglądać wzdłuż Via San Marco.

Więcej na temat mediolańskiej sieci kanałów tutaj.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

EATALY Smeraldo – włoski concept store promujący śródziemnomorską enogastronomię. W Eataly można zjeść, bo istnieją tutaj bary i restauracje o różnorodnych profilach, istnieją też cukiernie, a na miejscu wypiekany jest chleb i produkuje się sery oraz makaron. Można się dużo o sztuce gotowania i picia nauczyć, zarówno podczas warsztatów dostępnych dla każdego, jak i obserwując krok po kroku proces produkcji jedzenia. Naturalnie można kupić wszystko co dotyczy kulinariów.

Piazza XXV Aprile, 10

Więcej na temat mediolańskiej sieci kanałów tutaj.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

BOSCO VERTICALE – czyli Pionowy Las. Dwa apartamentowce znajdują się w dzielnicy Isola. Jak powiedział autor projektu – Stefano Boeri – są one odpowiedzią na drapacze chmur wznoszone ze szkła i stali m.in. w Dubaju. Są również odskocznią od zanieczyszczonego przez transport i przemysł mediolańskiego powietrza. Budowlę porasta 730 drzew, 16 tysięcy roślin. Nie umiem sobie nawet wyobrazić ile wynosi czynsz w takim mieszkaniu, ale wiem na pewno, że na żywo Bosco Verticale robi niesamowite wrażenie.

Więcej na temat dzielnicy przeczytacie tutaj.

Via De Castillia i Via Confalonieri

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

CIMITERO MONUMENTALE – cmentarz ów to niezwykle sugestywne “Muzeum Pod Otwartym Niebem”. Obfituje w przepiękne rzeźby, niektóre z nich są dziełami wielkich artystów. Jest świadectwem dawnej myśli oświeceniowej, dzieli się bowiem na trzy sektory dedykowane ludziom o odmiennych przekonaniach religijnych. Część centralną przeznaczono dla katolików, tę po prawej stronie dedykowano Żydom, natomiast partię lewostronną zarezerwowano dla laików. Kiedyś zostać pochowanym w tym miejscu świadczyło o pozycji społecznej i statusie majątkowym nieboszczyków i w pewnym stopniu jeszcze dzisiaj jest podobnie.

Więcej na temat cmentarza tutaj.

Piazzale Cimitero Monumentale

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

WIECZÓR W LA SCALI – niezależnie od tego czy wybierzecie się na koncert, czy też na balet lub operę, po przybyciu do teatru warto zajrzeć do baru na kieliszek Prosecco. Koniecznie kupcie program i rozkoszujcie się wieczorem. O tym jak się ubrać na takie wyjście przeczytacie tutaj.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

KOLACJA WE FRANCUSKIM KLIMACIE – ukoronowaniem tego piękne dnia może być wyprawa do bistro Crêperia Caffè Vecchia Brera urządzonego w paryskim stylu retrò. Lokal znajduje się niedaleko La Scali, w dzielnicy Brera i jest miejscem, w którym chętnie bywają artyści oraz publiczność teatru. W karcie figuruje ogromny wybór francuskich naleśników podawanych na słono i na słodko, a także makarony, risotta, secondi piatti i desery. Poza tym crêperia oferuje bardzo bogaty wybór piw pochodzących z rozmaitych zakątków świata.

Via dell’Orso, 20 – Mediolan

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

NIEDZIELA:

W niedzielę rano czeka Was spacer po okolicach mediolańskich kanałów, zobaczycie dwa z czterech najstarszych kościołów w mieście, zjecie obiad na tarasie z widokiem na Duomo, a na sam koniec wybierzecie się do Wieczernika.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

COLONNE DI SAN LORENZO I BASILICA DI SAN LORENZO

BASILICA SAN LORENZO MAGGIORE – razem z Sant’Ambrogio, San Nazzaro Maggiore i San Simpliciano zalicza się do czterech najstarszych bazylik mediolańskich. Jej fasada była wielokrotnie przebudowywana, obecna powstała w XIX wieku. Kopuła pochodzi z XVI wieku. Wnętrze świątyni zachowało oryginalny plan krzyża greckiego, typowy dla kościołów wschodnich. Warto zajrzeć do kaplicy Sant’Aquilino (bilet kosztuje 1-2 €), w której znajduje się bizantyńska mozaika i fragmenty malowideł z V w. n.e.

Corso di Porta Ticinese, 39

Przed bazyliką stoi portyk nazywany potocznie COLONNE DI SAN LORENZO. Jest on jedną z nielicznych pozostałości po czasach kiedy Mediolan pełnił rolę stolicy Imperium Rzymskiego. 16 marmurowych kolumn o korynckich kapitelach datuje się na II i III w. n.e. Są to fragmenty pogańskich budowli, ustawionych w nowym kontekście w momencie budowy bazyliki.

Corso di Porta Ticinese, 39

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

WALL OF DOLLS (Muro delle Bambole) to instalacja z lalkami przypiętymi do jednego z mediolańskich murów. Mają one przypominać i zmuszać do dyskusji nad ogromnym problemem współczesnych Włoch jakim jest przemoc wobec kobiet (femminicidio). Każda z nas może przynieść własną lalkę, może też zostawić wiadomość. Niektóre z przyczepionych karteczek niosą dramatyczne przesłania. Ich autorki pozostają anonimowe, tak samo jak anonimowa jest dla nas większość ofiar. Nie wszystkim pomysł ów przypadł do gustu. Niektóre feministki krytykują wybór lalek, bo jak twierdzą uprzedmiotawiają one rolę kobiety.

Więcej na temat instalacji tutaj.

Via Edmondo de Amicis, 2

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

DARSENA I NAVIGLI – przez Mediolan nie przepływa żadna rzeka, w mieście są natomiast pozostałości dużego systemu kanałów. Owszem daleko im do tych weneckich i przede wszystkim, w znacznej ilości nie płynie już woda, mają jednak one swój klimat, a na pewno stanowią ciekawostkę na turystycznej mapie miasta. Navigli miały za cel zapewnić komunikację między jeziorami Como i Maggiore, rzeką Ticino, Padem i w końcu z Morzem Adriatyckim. Dzisiaj można podziwiać NAVIGLIO GRANDE oraz DARSENĘ, czyli wewnętrzną część portu. Od kwietnia do września po kanale kursuje statek. Bilet kosztuje 14 €, z pokładu widać m.in. kompleks SAN CRISTOFORO i dawne pralnie.

Więcej informacji na temat Naviglio Grande i Darseny tutaj.

okolice Piazza XV Settembre

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

BASILICA SANT’AMBROGIO i COLONNA DEL DIAVOLO

BASILICA SANT’AMBROGIO to jeden z najstarszych, a za razem najważniejszy kościół w mieście. Jego historia sięga czasów św. Ambrożego – biskupa i patrona Mediolanu. Pod koniec III w. n.e. miasto stało się jedną z czterech stolic Cesarstwa Rzymskiego. Konstantyn Wielki jako pierwszy władca przeszedł na chrześcijaństwo, chrzest przyjął dopiero na łożu śmierci. Wcześniej zakończył politykę prześladowania innowierców, natomiast w 313 roku, wspólnie z rządzącym wschodnią częścią imperium Licyniuszem, ratyfikował edykt mediolański, gwarantujący wolność wyznania. W świątyni przechowywane są relikwie św. Ambrożego.

Więcej na temat św. Ambrożego tutaj.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Po lewej stronie bazyliki znajduje się COLONNA DEL DIAVOLO (kolumna diabła). Nosi ona ślady dwóch charakterystycznych zagłębień. Legenda mówi jakoby sam diabeł próbował nakłonić biskupa Ambrożego do odstąpienia od swojej duchowej misji. Ambroży pokusie nie uległ, a w złości pchnął szatana w stronę kolumny, tak że ów wbił się rogami w monument. Stąd wspomniane wcześniej dziury. Następnego dnia udało się sile nieczystej uwolnić. Uciekł przez jeden z otworów, formując tym samym drogę do piekła. Ponoć zbliżywszy się do kolumny można poczuć smród wydobywający się z podziemnych otchłani, a w dzień poprzedzający Wielkanoc możliwym staję się dostrzeżenie wozu z duszami skazanymi na wieczne potępienie. W roli woźnicy występuje bohater legendy – szatan.

Piazza Sant’Ambrogio, 15

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Niedzielny OBIAD proponuję zjeść na dachu najsławniejszej galerii handlowej Mediolanu, czyli LA RINASCENTE. Wystarczy wjechać windą na 6 piętro, następnie poszukać ruchomych schodów i wspiąć się jeszcze wyżej. Na ostatnim piętrze możecie wybrać restaurację, która najbardziej Was zainspiruje. Pamiętajcie koniecznie, żeby poprosić o stolik na tarasie.

Via Santa Redegonda, 1, róg Piazza Duomo – Mediolan (ostatnie piętro domu handlowego „La Rinascente”)

CENACOLO VINCIANO I SANTA MARIA DELLE GRAZIE

Na sam koniec wizyty w Mediolanie czeka na Was atrakcja w postaci fresku “Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. W CENACOLO VINCIANO należy stawić się pół godziny przed planowaną wizytą w celu odbioru zakupionych wcześniej biletów. W oczekiwaniu na Waszą kolej, możecie zwiedzić renesansowy kościół SANTA MARIA DELLE GRAZIE.

O tym czy i dlaczego warto wybrać się do Wieczernika przeczytacie tutaj. Jeśli chcecie natomiast dowiedzieć się co jedzą Chrystus i apostołowie wyobrażeni na fresku zerknijcie tutaj.

Piazza Santa Maria delle Grazie, 2

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Nawiasem mówiąc, po przeciwnej stronie ulicy znajduje się mało znana i bardzo urocza Winnica Leonarda da Vinci. Pisałam o niej tutaj.

Mediolan dla dzieci, czyli jak zwiedzać miasto w towarzystwie maluchów

MEDIOLAN PRAKTYCZNIE:

? Po mieście wygodnie jest poruszać się metrem (obecnie istnieją cztery linie: czerwona, zielona, żółta i lila) lub innymi środkami transportu. Bilet jednorazowy kosztuje 1,50 €, a dobowy 4,50 €. Za 13,80 € można kupić karnet upoważniający do 10 przejazdów. Każdy bilet jest ważny przez 90 minut od momentu skasowania.

? Alternatywą dla środków transportu publicznego są rowery, które można wynająć i oddać w bardzo wielu punktach miasta.

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie

Większość muzeów pozostaje zamknięta w poniedziałek. W pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca wstęp do większości muzeów zarządzanych przez Ministerstwo Kultury (MiBACT) jest bezpłatny.

Włoskie restauracje są zasadniczo otwarte w godzinach obiadu (12,30 – 14:00) i kolacji (od 19:00). Aperitif (happy hours) podaje się między 18:00, a 21:00.

A presto!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

41 KOMENTARZE

 1. Świetnie dobrany baedeker, oryginalne miejsca, ciekawe i w większości nieznany nawet dla “bywalców”
  Mediolanu. Wszystko tu jest: i sztuka, i architektura i zabytki nawet archeologiczne. Można sie napatrzeć,
  nazwiedzać, a wszystko skonstruowane logicznie,inteligentnie, wygodnie i wyczerpująco i niebanalnie!
  Gratulacje i dzięki.

  • Dzielnica Brera – ciekawe sklepy zarówno tańsze jak i droższe, poza tym Corso di Porta Ticinese – lekko alternatywnie i Via Torino lub Corso Buenos Aires – poza sieciówkami, znajdziesz też włoskie marki.

 2. Wybieramy się do Mediolanu z dziećmi 10 i 14 lat), podpowiedz nam proszę jakie są koszty przejazdu metrem, czy po skasowaniu biletu jednorazowego można przesiąść się na inną linię czy należy kasować kolejny?

  • Bilet jednorazowy kosztuje 1,50 € i jest ważny przez 90 minut od momentu skasowania. W tym czasie możecie dowolnie zmieniać środki transportu (metro, autobus, tramwaj lub trolejbus), ale uwaga – po przekroczeniu bramki metra nie można na tym samym bilecie wejść do niego ponownie. Oznacza to, że na tym samym bilecie możecie zmieniać linie metra tylko i wyłącznie pozostając pod ziemią. Bilet dobowy kosztuje 4,50 € i jest ważny przez 24 h od momentu skasowania, bilet dwudniowy kosztuje 8,25 €. Jest jeszcze np. karnet na 10 przejazdów po 90 minut każdy – 13,80 €. Zasady te same, co w przypadku biletu jednorazowego. Bilety obowiązujące w strefach podmiejskich kosztują odpowiednio więcej. Kupicie je w każdym tabaku (rodzaj kiosku oznaczonego literą “T”), a na stacjach metra są również automaty:)

 3. Nie wiem dlaczego niektórzy uważają, że Mediolan to nudne miasto, w którym nie ma nic ciekawego. Twój post pokazuje, że jest całkiem inaczej 🙂 Spędziłem w nim bardzo intensywny weekend, a i tak jeszcze wszystkiego nie zobaczyłem :).

 4. Wybieram się do Mediolanu w listopadzie i szukam dobrze zaopatrzonego sklepu z kawą i akcesoriami. Najchętniej bym odwiedził sklep Bialetti oraz Illy jeśli są na miejscu. Czy ktoś może zna takie miejsca?

 5. Fajny artykuł! Dzięki. Szkoda tylko, że na stronie jest zablokowana możliwość kopiowania treści. Przez zrobienie sobie notatek na komputerze oraz szybkie sprawdzanie podanych przez Ciebie miejscówek w necie jest bardzo utrudnione. Zwłaszcza kiedy trzeba przepisywać obno brzmiące włoskie nazwy. Domyślam się, że to głownie po to, aby utrudnić kradzież własności intelektualnej. Może jednak warto by było wrzucać w artykuły jakieś odnośniki z adresami do mapy googla oraz nazwy obiektów z linkami do wyszukiwarki.
  Mimo to, w ten weekend sprawdzę na pewno kilka opisanych miejsc 😉 Pozdrawiam!

  • Hej Marta! Dzięki za komentarz. Niestety w ostatnich miesiącach kilka osób skopiowało na swoje blogi fragmenty moich tekstów – m.in. pochodzące z tego artykułu. W konsekwencji założyłam blokadę, ale na próbę. Zobaczymy jak się sprawdzi. Jeśli chcesz, zostaw mi swojego maila lub napisz na podsloncemitalii@gmail.com. Chętnie wyślę Ci wszystkie nazwy opisanych miejsc.

 6. Bardzo fajny i pomocny wpis. Wybieramy się z koleżankami na jedną dobę do Mediolanu. Chcemy trochę zobaczyć,trochę pobyć i poczuć klimat Włoch. Co polecasz na tak krótki wypad?

 7. Planuje wieczór panieński dla mojej przyjaciółki. Wypad świadkowej i panny młodej 🙂 super wpis, bardzo przydatny 🙂

  • Cześć Natalia! Artykuł powstał jakiś czas temu. Muszę go uaktualnić. Niestety nowy rząd zmienił zasady i to nie jest już każda pierwsza niedziela miesiąca, a tylko te wypadające od października do marca. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, tak samo jak przy zakupie regularnego biletu. Można to zrobić przez telefon (+39 0292800360) i chyba również online (https://www.vivaticket.it/ita/event/cenacolo-vinciano/26482 ). Na razie sprzedaż na wrzesień i kolejne miesiące nie została uruchomiona.

 8. Ja również wybieram się do Mediolanu w pierwszy weekend października . Dzięki wielkie za wskazówki, odnotowałam sobie wiele przydatnych informacji 🙂 pozdrawiam

  • Jedziemy za tydzień,pani Aniu, mam pytanie czy osoby niepełnosprawne oraz ich opiekun mają darmowe wejścia do obiektów zabytkowych i muzeum?

   • Raczej tak – przed chwilą sprawdziłam Duomo i Wieczernik, gdzie osoba niepełnosprawna wchodzi z opiekunem za darmo. Niestety Włochy są ciągle słabo przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, podobnie dla matek z wózkami. Niestety tylko niektóre stacje metra są wyposażone w windy.

 9. Świetne. Jadę za tydzień po raz pierwszy do Mediolanu. Przeczytam jeszcze ze trzy razy i zrobię notatki. Przyjeżdżam w czwartek po południu, a jest to trzeci czwartek miesiąca, a zatem 🙂 wieczór przy muzyce w Brerze ( w Brera ? ) na początek. Jak ja się cieszę na ten Mediolan !! Dziękuję za przewodnik ( ja też myślałam, że Mediolan to tylko moda i Duomo. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj