Lago di Mezzola. Tam plażuj z dzieckiem, jeśli jesteś nad Como!

0
Lago di Mezzola. Tam plażuj z dzieckiem, jeśli jesteś nad Como!

O publicznych plażach nad jeziorem Como pisałam w TYM MIEJSCU. Jest ono jednym z najpiękniejszych w całych Alpach i najgłębszym we Włoszech. Niestety bywa niebezpieczne. Zdarzają się wiry powodujące tragiczne w skutkach wypadki. Właśnie dlatego uważam, że niekoniecznie powinno się korzystać wspólnie z dziećmi z plaż nad Como. Chyba że nie będą się kąpać. Nie oznacza to wcale, że podczas rodzinnego wypoczynku w tamtych okolicach należy odmówić sobie przyjemności wejścia do wody. Wystarczy jezioro Como zamienić na położone na północ od niego malutkie lago di Mezzola.

W minionych latach wokół jeziora di Mezzola krążyły pewne kontrowersje. Uważało się, że woda zawiera zbyt dużo szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Zeszłoroczne badania polegające na pobraniu w kilku miejscach próbek i dokładnym ich przebadaniu wykazały, że jest dokładnie odwrotnie. Jezioro doskonale nadaje się do kąpieli.

Lago di Mezzola leży na północ od lago di Como, na obszarze dwóch prowincji: Como i Sondrio. Między jeziorami biegnie rzeka Mera i rozpościera się Rezerwat Natury Pian di Spagna – ostatni odcinek Valtelliny. Obydwa akweny otaczają Alpy. Blisko stąd do Chiavenny, słynącej z tarasowej uprawy winorośli, wodospadów Acquafrafgia, którymi zachwycał się Leonardo da Vinci i charakterystycznych crotto, gdzie koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni.

Lago di Mezzola nie jest duże. Jego powierzchnia wynosi 5,9 m². W miejscowości Novate Mezzola mieści się spora plaża publiczna, ale także druga – wyposażona w leżaki i parasole. Dno pokrywają żwirek z piaskiem, a woda długo w głąb nie jest wysoka, co z pewnością stanowi atut w przypadku plażowania wspólnie z dziećmi. Na miejscu znajduje się bar, boisko do gry w siatkówkę i wygodny parking. Można dojechać pociągiem Trenord kursującym na trasie Chiavenna – Colico. Ze względu na wiejące w okolicy wiatry nad jeziorem można spotkać kajakarzy, a obecność ciekawych okazów ptaków przyciąga tzw. ptasiarzy, którzy w przeciwieństwie do ornitologów są zwykle amatorami i nie prowadzą badań naukowych.

Pozostałe teksty mojego autorstwa poświęcone najmłodszym podróżnikom odwiedzającym Włochy znajdują się TUTAJ.

Na koniec zapraszam Cię do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Ania

lago di Mezzola

lago di Mezzola lago di Mezzola lago di Mezzola

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here