Tramezzini pochodzą z Turynu

0
tramezzini

 

Tramezzini są bez wątpienia jedną z popularniejszych włoskich przekąsek konsumowanych przede wszystkim w porze obiadowej. Mają formę niewielkiego trójkąta nadziewanego głównie wędlinami, serami, warzywami lub tuńczykiem, a ich pierwowzorem był ponoć brytyjski “tea sandwich”. Autorem nazwy jest sam Gabriele d’Annunzio, który w całkiem zgrabny sposób zastąpił angielskie słówko. Powszechnie znane na świecie jest tramezzino veneziano (“el tramesin”) smakowane w duecie z Prosecco lub spritzem, jednak początków wcale nie należy szukać w Wenecji, tylko w Turynie.

Firma należąca do rodziny Mulassano powstała w drugiej połowie XIX wieku w Turynie. Prowadzili oni winiarnię oraz destylarnię (Distilleria Sacco). W 1907 przenieśli dobrze prosperujący lokal na piazza Castello, a w latach następnych przekształcili go w elegancką kawiarnię. W międzyczasie młoda dziewczyna imieniem Angela została wysłana do Stanów Zjednoczonych w celu zamążpójścia. Poślubiła człowieka, który wspólnie z rodziną zajmował się prowadzeniem restauracji oraz nocnych lokali. Natychmiast dała się uwieść szalonej rzeczywistości Ameryki, jednak tęsknota za Turynem przeważyła. Ostatecznie Angela i Onorino Nebbiolo w 1925 powrócili do Włoch. W tym samym czasie Mulassano powzięli decyzję o sprzedaży Caffè Mulassano. Nebbiolo zainwestowali praktycznie wszystkie oszczędności, a jako nowi właściciele postanowili zaoferować nietuzinkowe produkty.

Wewnątrz niewielkiego lokalu utrzymanego w stylu liberty znajduje się pewna tabliczka z inskrypcją: “Nel 1926, la signora Angela Demichelis Nebiolo, inventò il tramezzino” (“W roku 1926 Pani Angela Demichelis Nebbiolo wymyśliła tramezzino”). Państwo Nebbiolo poznali za oceanem m.in. chleb tostowy, Angela wpadła na pomysł przygotowywanie z niego niewielkich rozmiarów kanapeczek, serwowanych na zimno. Początkowo podawano je wspólnie z aperitivem, widząc jednak wielkie powodzenie tramezzini, dosyć szybko zaproponowano je także w porze lunchu.

Dzisiaj Caffè Mulassano ma nowych właścicieli, ten sam onieśmielający wystrój, a w ofercie ponad trzydzieści różnych wersji tramezzini. Do najoryginalniejszych należą te z langustą, z truflami i z bagna cauda. Ceny malutkich kanapek są astronomiczne, jednak zaliczają się one do gatunku przyjemności, których raz w życiu po prostu trzeba zaznać.

Piazza Castello 15, Turyn

www.caffemulassano.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj