Tramezzini pochodzą z Turynu [Caffè Mulassano]

0
Tramezzini pochodzą z Turynu [Caffè Mulassano]

Tramezzini są bez wątpienia jedną z popularniejszych włoskich przekąsek konsumowanych przede wszystkim w porze obiadowej. Mają formę niewielkiego trójkąta nadziewanego głównie wędlinami, serami, warzywami lub tuńczykiem, a ich pierwowzorem był ponoć brytyjski “tea sandwich“. Autorem nazwy został Gabriele d’Annunzio, który w całkiem zgrabny sposób przetłumaczył angielskie słówko. Powszechnie znane na świecie jest tramezzino veneziano (“el tramesin“) smakowane w duecie z Prosecco lub Spritzem, jednak początków wcale nie należy szukać w Wenecji, tylko w Turynie.

Firma należąca do rodziny Mulassano powstała w drugiej połowie XIX wieku w Turynie. Prowadzili oni winiarnię z destylarnią (Distilleria Sacco). W 1907 przenieśli dobrze prosperujący lokal na piazza Castello, a w latach następnych przekształcili go w elegancką kawiarnię. W międzyczasie pewna młoda dziewczyna o imieniu Angela została wysłana do Stanów Zjednoczonych w celu zamążpójścia. Poślubiła człowieka, który wspólnie z rodziną zajmował się prowadzeniem restauracji oraz nocnych lokali. Natychmiast dała się uwieść szalonej rzeczywistości Ameryki, jednak tęsknota za Turynem przeważyła. Ostatecznie Angela i Onorino Nebbiolo w 1925 powrócili do Włoch. W tym samym czasie Mulassano powzięli decyzję o sprzedaży Caffè Mulassano. Nebbiolo zainwestowali praktycznie wszystkie oszczędności, a jako nowi właściciele postanowili zaoferować innowacyjne produkty.

Wewnątrz niewielkiego lokalu utrzymanego w stylu liberty znajduje się tabliczka z napisem: “Nel 1926, la signora Angela Demichelis Nebiolo, inventò il tramezzino” (“W roku 1926 Pani Angela Demichelis Nebbiolo wymyśliła tramezzino”). Państwo Nebbiolo poznali za oceanem chleb tostowy. Angela wpadła na pomysł przygotowywania z niego niewielkich kanapeczek podawanych na zimno. Początkowo były dodatkiem do aperitivu. Dostrzegłszy ich wielkie powodzenie, dosyć szybko tramezzini zaproponowano również w porze lunchu.

Dzisiaj Caffè Mulassano ma nowych właścicieli, ten sam onieśmielający wystrój, a w ofercie ponad trzydzieści różnych wersji tramezzini. Do najoryginalniejszych smaków należą kanapki z langustą, z truflami i z bagna cauda. Ceny malutkich przegryzek są wysokie. Żeby się najeść, trzeba wydać fortunę. Niemniej jednak zaliczają się do gatunku przyjemności, których raz w życiu po prostu warto zaznać.

Piazza Castello 15, Turyn

www.caffemulassano.com

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj