6 pomysłów na jesienną wycieczkę po Lombardii

0
6 pomysłów na jesienną wycieczkę po Lombardii

Lombardia to region rozciągający się między Alpami a Niziną Padańską. Zróżnicowany krajobraz i bogaty wybór destynacji powinny zadowolić każdego turystę. Od amatorów trekkingu, przez spragnionych kultury, po tych poszukujących lokalnych smaków i dobrego wina – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przed Wami sześć propozycji na jesienną wycieczkę po Lombardii.

1. MANTUA I OKOLICE

Historia, sztuka i wyśmienita kuchnia

Cytując fragment przewodnika „Omnia Mantova” napisanego przez Stefano Scansani, „Mantua jest do podziwiania,  jest smakowita, pachnąca, przyjemna, idealna do spacerowania, czytelna. Mantua jest niewielka.” Błękitne niebo należy do rzadkości, zaś niekwestionowaną królową pozostaje mgła. Z Mantuą łączy się rodzina Gonzagów, którzy uczynili z niej prawdziwą perłę renesansowej Europy. Jesienna wizyta w mieście to doskonała okazja do spróbowania tradycyjnych tortelli alla zucca, czyli pierożków nadziewanych dynią, sięgających czasów panowania Gonzagów. Okolicę cechuje przepiękny krajobraz z charakterystyczną architekturą i żyznymi polami, typowymi dla Niziny Padańskiej. W samym ich środku leży Sabbioneta – idealne miasto renesansowe.

*więcej na temat Mantui tutaj

Mantua

Mantua

tortelli alla zucca

2. WILLA MELZI I BELLAGIO

Elegancki park, klasycyzujące rzeźby i surowy krajobraz jeziora Como

Spacer po malowniczych ogrodach willi Melzi, zaprojektowanych w stylu angielskim i orientalnym, wizyta w oranżerii, klasycyzujące rzeźby i kaplica rodowa Melzich oraz Secchich, a także przepiękny widok na surowe wybrzeże jeziora Como nacieszą każde oko. Swego czasu inspirację znajdywali w Bellagio poeci oraz muzycy klasyczni, dzisiaj okolica przyciąga głównie VIP’ów. Na obiad polecam Wam ryby słodkowodne: okonia (pesce persico) lub sieję (lavarello). Ogrody willi Melzi są otwarte do końca października.

*więcej na temat willi Melizi tutaj

Bellagio Bellagio

Bellagio

villa Melzi

3. SPACER PO VAL DI MELLO

Alpy, granitowe bloki, wodospady i turkusowe jezioro

Ta alpejska dolina charakteryzuje się niesamowitym pejzażem. Granitowe bloki, stanowiące niemalże płaskie ramiona kotliny, mają polodowcowe pochodzenie. Przeciwstawia się im południowa strona niecki ogrzewana przez słoneczne promienie. Znajdują się w niej drugorzędne doliny, kotły lodowcowe, płaskowyże, wzniesienia, wodospady i niewielkie wioski. Szlak nie należy do trudnych i biegnie wzdłuż górskiego strumienia, a najlepszym ukoronowaniem spaceru będzie obiad zjedzony w jednym ze schronisk. Niech Waszej uwadze nie umkną lokalne wędliny, sery, polenta taragna pizzoccheri della Valtellina.

*więcej na temat Val di Mello tutaj i tutaj

Val di Mello

Val di Mello

pizzoccheri della Valtellina

4. CERTOSA DI PAVIA I OKOLICE PAWII

Zamki, klasztory, pola ryżowe i wino

Niemal płaskie terytorium przecinają dwie wielkie rzeki – Pad i Ticino. Dla tutejszego krajobrazu typowe są rozległe pola uprawne i gospodarstwa oraz średniowieczne i renesansowe zamki, miasteczka, a także architektura religijna. Przez prowincję biegnie fragment Via Francigena. Szczególnie polecam Waszej uwadze Certosa di Pavia – klasztor, który jest wybitnym przykładem ewolucji sztuki lombardzkiej od gotyku do renesansu i Vigevano – letnią rezydencję książąt Mediolanu z przepięknym renesansowym placem. W okolicach Oltrepò produkuje się wino o tej samej nazwie, natomiast w rejonie Lomellina uprawia się ryż.

*więcej na temat Certosa di Pavia tutaj, o Vigevano przeczytacie tutaj

Certosa di Pavia

Vigevano: miasteczko, gdzie urodziła się Bona Sforza

winogrona

5. TIRANO I BERNINA EXPRESS

Między Włochami a Szwajcarią

Bernina Express uchodzi za najpiękniejszy pociąg na świecie. To ponad stuletnie arcydzieło inżynierii i najwyżej kursująca kolej w Europie, która osiąga wysokość ponad 2 253 m n.p.m. Od 1972 roku figuruje na liście dziedzictwa UNESCO. Łączy włoskie Tirano ze szwajcarskim Sankt Moritz. Tirano jest niewielkim miasteczkiem położonym w dolinie rzeki Adda, w rolniczym regionie Valtellina. Znajduje się tutaj kilka ciekawych zabytków – m.in. Basilica Madonna di Tirano. Okolica słynie z mocnego, czerwonego wina Inferno, z uprawy jabłek i winorośli oraz z wyśmienitych serów.

*relację z naszej wycieczki można znaleźć tutaj

Bernina Express

Bernina Express

Bernina Express

6. BERGAMO I JEZIORO GARDA

Średniowieczna architektura, Przedalpie i największe włoskie jezioro

Bergamo składa się z dwóch części – Città Alta położonej na wzgórzu i Città Bassa znajdującej się u jego podnóża. Jest jednym z nielicznych włoskich miast, gdzie mury okalające jego zabytkową część zachowały się w całości. Możecie zatem spacerować do woli, podziwiając fortyfikacje i widoki rozpościerające się w stronę Città Bassa oraz w stronę willi stojących na zboczach wzgórza. Pośród wąskich uliczek średniowiecznego miasta wyróżnia się przestronny Piazza Vecchia z osiemnastowieczną fontanną i Palazzo della Ragione z Campanone, za którymi schowana jest Cappella Colleoni. Jezioro Garda oddalone jest od Bergamo o niecałą godzinę jazdy samochodem. Warto pokusić się o spacer po którymś z przepięknych miasteczek, a także spróbować wina Lugana.

więcej na temat Bergamo tutaj

mury weneckie w Bergamo

Campanone i Palazzo della Ragione w Bergamo

Desenzano del Garda

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog.

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj