Kobiecość po włosku z Mediolanem w tle

1
Kobiecość po włosku z Mediolanem w tle

CZYM JEST KOBIECOŚĆ?

Możesz założyć najpiękniejszą sukienkę, zrobić efektowny makijaż i nadal czuć się niekomfortowo. Najprawdopodobniej wcale się nie ubrałaś, tylko przebrałaś w kostium, który nie ma nic wspólnego z Twoją osobowością. Nie istnieje żadna właściwa odpowiedź na pytanie, czym jest prawdziwa kobiecość. Różnimy się między sobą i właśnie to jest piękne. Nieważne czy jesteś tradycyjną matką, zmysłową uwodzicielką, romantyczką, ambitnym naukowcem, pracoholiczką, artystką, hippiską, chłopczycą – w każdym wydaniu pozostajesz wyjątkowa i masz prawo błyszczeć. Najważniejsze, żebyś czuła się dobrze we własnej skórze, bo właśnie wtedy odkryjesz swoją kobiecość.

Wydaje się, że Włoszki poznały tę prawdę bardzo dawno temu. I chociaż nie brakuje wyjątków, to w zdecydowanej większości tutejsze kobiety są przekonane o własnej wartości i bez specjalnego wysiłku potrafią wydobyć z siebie urok i w pozytywnym znaczeniu słowa zostać przez wszystkich zauważone. Oczywiście podobnie jak niejednorodny jest cały kraj, tak samo wielobarwne są jego mieszkanki. Odmienny sposób bycia ma Sycylijka, mieszkanka Neapolu, Toskanka, czy Wenecjanka. Ja największe doświadczenie mam z Mediolanem i jego okolicami, dlatego opowiem o stylu tutejszych kobiet.

W tym miejscu zapraszam Cię serdecznie do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

KOBIECOŚĆ PO WŁOSKU (z Mediolanem w tle):

 • STYL

Wbrew pozorom w Mediolanie liczy się styl, nie moda, która szybko przemija.

 • PROSTOTA

Garderobę mediolanek najlepiej określają słówka casual i basic. Kobiety chodzą w mokasynach, w balerinkach i w sznurowanych butach w męskim stylu. Na co dzień nie noszą szpilek. Oczywiście kupują ubrania od wielkich projektantów, ale jeśli mają one zbyt widoczne logo, po prostu je odrywają. W szafie mają kolekcję białych koszul. Posiadają też kilka marynarek, których damską wersję zawdzięczają geniuszowi Giorgio Armaniego. Zakładają je do dżinsów i spięte paskiem do długich spódnic, raczej nie do sukienek. Makijaż robią zawsze skromny, a na czerwoną szminkę pozwalają sobie jedynie wieczorem.

 • JAKOŚĆ

W szafie mediolanek królują kaszmir, jedwab, len i włókna naturalne. Nie chodzi o to, żeby garderoba pękała w szwach. Wystarczy kilka dobrze skrojonych ubrań, które posłużą latami i które dowolnie można ze sobą zestawiać.

 • STATEMENT PIECE

Kluczowym elementem każdej stylizacji jest tzw. statement piece, czyli element stylizacji, mający na celu skupienie całej uwagi.

 • AKCESORIA

Ważną rolę odgrywają akcesoria: biżuteria, buty, torebki i okulary przeciwsłoneczne. Tutejsze kobiety wybierają klasykę sygnowaną nazwiskami uznanych projektantów, a także  oryginalne dodatki znalezione w awangardowych butikach i na pchlich targach. Każda z nich ma w swojej kolekcji ozdoby przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

 • LESS IS MORE

W myśl zasady mniej znaczy więcej, mediolanki przed wyjściem z domu po raz ostatni przeglądają się w lustrze i zdejmują jeden, ich zdaniem zbędny element stylizacji.

 • KONTROLOWANY PORZĄDEK

W domach mieszkanki Mediolanu utrzymują kontrolowany porządek. Oczywiście żaden element wyposażenia nie jest przypadkowy i każda ma do dyspozycji obecną częściej lub rzadziej pomoc domową. Mimo wszystko apartamenty nigdy nie są urządzone bez polotu. W części reprezentacyjnej ustawiają oryginalne pamiątki z podróży, w salonie trzymają wartościowe książki, katalogi z interesujących wystaw i ostatnie numery prenumerowanych czasopism, wśród których jest zawsze obecny tygodnik “Internazionale” (odpowiednik polskiego “Forum”). Kiedy podejmują gości, stołu nie nakrywają pretensjonalnym obrusem i z ogromną przyjemnością bawią się zastawą. Mieszają rodzinny serwis z tym co znalazły na pchlim targu przy Navigli i w Zara Home. Ich mieszkanie jest odbiciem indywidualnego stylu.

 • NATURA – ROŚLINY W DOMU

W Mediolanie wszyscy interesują się ogrodnictwem i chętnie na ten temat rozmawiają. Na każdym, nawet mikroskopijnym balkonie zawsze znajdzie się kącik z ziołami.

 • LOKALNY PATRIOTYZM

Mediolanki żyją życiem dzielnicy, w której mieszkają. Kupują w lokalnych sklepach i na miejscowym tagu. Wspierają rodzime inicjatywy i spotykają się z koleżankami w zaprzyjaźnionym barze. Każde z tych miejsc idealnie współgra z ich osobowością i stanowi naturalne środowisko, gdzie czują się jak ryba w wodzie.

 • ZDROWIE TO PODSTAWA

Wszystkie mediolanki dbają o zdrowie. Nie wyciskają z siebie siódmych potów i nie mają przesadnej obsesji na punkcie sylwetki, chociaż oczywiście z przyjemnością uprawiają sporty. Kupują produkty sezonowe i ekologiczne, a po pierwsze cieszą się życiem.

 • NIECH ŻYJE KULTURA!

Mediolanki dobrze wiedzą, że kobieta nieobcująca z kulturą jest nudna i bez wyrazu. Właśnie dlatego chętnie z nią flirtują. Pomijając czas pandemii, regularnie bywają na wystawach, mają wykupiony karnet do La Scali i do kina Anteo, uwielbiają towarzyszący Milano Design Week Fuorisalone i umawiają się na wspólny aperitif w inspirujących miejscach, np. w muzeum.

MOJA KOBIECOŚĆ:

A jak wygląda moja recepta na kobiecość? Przez wiele lat nie czułam się dobrze we własnej skórze. Dobijając do czterdziestki, wiem, że jestem wystarczającą wersją samej siebie. Nie muszę nikomu niczego udowadniać. Za najważniejsze uważam dbanie o zdrowie, dobre samopoczucie i uśmiech, a także regularne obcowanie z kulturą. Reszta przychodzi sama.

A presto!

Ania

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here