Weneccy tetrarchowie

0
Weneccy tetrarchowie

Wenecka Bazylika św. Marka odzwierciedla dzieje miasta i jego bogactwo kulturowe. Kościół, który powstał między XI a XIII wiekiem ma niewiele wspólnego ze stylem romańskim i gotyckim. Formy i elementy zdobnicze nawiązują przede wszystkim do sztuki bizantyńskiej i w dużo mniejszym stopniu do zachodnioeuropejskiej. Jak na pewno wiecie Najjaśniejsza Republika Wenecka była prawdziwą potęgą morską, bramą do Orientu. Ogromna flota, oprócz handlu, brała czynny udział w wyprawach krzyżowych i łupieżczych. Jedną z pamiątek przywiezionych z tych ostatnich są wmurowani w narożniku skarbca bazyliki weneccy tetrarchowie, czyli grupa rzymskich imperatorów.

Porfir to skala o czerwonym kolorze, który w starożytności wydobywano jedynie w Egipcie. Był on ekstremalnie drogi, a tym samym zarezerwowany przede wszystkim dla cesarzy i dla bogów. W porfirze wykuwano posągi, sarkofagi i elementy architektoniczne, używano go także do produkcji luksusowych przedmiotów. Pałace Dioklecjana i Konstantyna pokryte były niemal w całości porfirem. W salach przyjęć kamieniem tym zaznaczono koła, gdzie ambasadorowie padali na kolana przed cesarzem. Porfirowa komnata w Wielkim Pałacu w Konstantynopolu, od podłogi aż po sufit wyłożona była porfirem, a następcy tronu “rodzili się w purpurze”.

Rzeźba datowana jest na IV wiek i pochodzi z Azji Mniejszej. Pierwotnie stanowiła najprawdopodobniej podstawę pałacowych kolumn, z których wycięto ją podczas złupienia Konstantynopola w trakcie IV wyprawy krzyżowej z 1204 roku i sprowadzono do Wenecji. Brakującą jednej z figur stopę odnaleźli archeolodzy pracujący w ubiegłym wieku w Halikarnasie. Obecnie znajduje się ona w stambulskim muzeum. Rzeźba przedstawia najprawdopodobniej tetrarchów, którzy rządzili Imperium Rzymskim na przełomie III i IV wieku. Są to zatem wizerunki cesarza Dioklecjana i jego współregentów: Maksymiana, Konstancjusza Chlorusa i Galeriusza, złączonych braterskim uściskiem. Lokalna legenda głosi jednak, że byli to Maurowie, którzy chcieli skraść skarb z Bazyliki św. Marka. W wyniku cudu sprawionego przez patrona bazyliki przemienili się oni w kamień, który ustawiono w narożniku świątyni jako przestrogę dla innych rabusiów.

Grupę tetrarchów znajdziecie po prawej stronie Bazyliki św. Marka, patrząc od strony fasady.

Ania

Do zobaczenia na Facebooku i na Instagramie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj