Jak przeliterować Włochowi swoje nazwisko i każde inne obco brzmiące słówko

0
Jak przeliterować Włochowi swoje nazwisko i każde inne obco brzmiące słówko

Podążając za stereotypami, wszyscy wiemy, że Włosi nie specjalnie znają języki. Mają alergię na obce słówka, a kiedy widzą litery niewystępujące w ich alfabecie, zazwyczaj dostają paraliżu szczęki. Wierzcie mi – życie w Italii z polsko brzmiącym nazwiskiem to droga przez mękę.

Na szczęście istnieje coś takiego jak “alfabeto telefonico” (alfabet telefoniczny), dzięki któremu w prosty sposób można wszystko przeliterować. Włoski alfabet posiada 21 liter (dla porównania polski liczy ich aż 32). Każdej z nich przyporządkowano jedno włoskie miasto. Wyjątek stanowią litery H i Z, ponieważ w całej Italii nie ma miast zaczynających się na te spółgłoski. Hotel to hotel, a Zara to chorwacki Zadar, mający historyczne powiązania z Włochami. Litery J, K, W, X, Y uchodzą za obce i z tego powodu rządzą się własnymi prawami. Żeby przeliterować słówko zawierające którąś z nich, używamy wyrażeń “jolly“, czyli dżoker, “kursaal“, czyli kasyno albo inna większa sala znajdująca się w hotelach lub wakacyjnych kurortach, a także Washington, York i “ics“.

Dzisiaj większość rzeczy załatwiamy przez internet, co ułatwia wiele spraw. Mimo wszystko zdarza się czasem, że trzeba porozumieć się werbalnie. W takich przypadkach literowanie może stać się bardzo pomocne. Niżej znajdziecie tabelkę z oficjalnym “alfabeto telefonico“. Oczywiście nie trzeba się go uczyć na pamięć. W kryzysowych sytuacjach wystarczy literować słówka, podając nazwy jakichkolwiek miast, które są Włochom znane. Nie ryzykowałabym zatem ani Lądka-Zdroju, ani Bytomia.

Jak dla przykładu przeliterować Włochowi nazwisko Kowalski?

K di kursaal, o di Otranto, w di Washington, a di Ancona, l di Livorno, s di Siena, k di kursaal, i di Imola.

A presto!

 

 

LITEROWANIE PO WŁOSKU:

A ANCONA  wymawiaj Ankona
B BOLOGNA wymawiaj Bolonia
C COMO wymawiaj Komo
D DOMODOSSOLA wymawiaj Domodossola
E EMPOLI wymawiaj Empoli
F FIRENZE wymawiaj Firence
G GENOVA wymawiaj Dżenowa
H HOTELwymawiaj hotel
I IMOLA wymawiaj Imola
J JOLLY wymawiaj dżolly
K KURSAAL wymawiaj kursaal
L LIVORNO wymawiaj Liworno
M MILANO wymawiaj Milano
N NAPOLI wymawiaj Napoli
O OTRANTO wymawiaj Otranto
P PALERMO wymawiaj Palermo
Q QUARTO wymawiaj Kuarto
R ROMA wymawiaj Roma
S SAVONA wymawiaj Sawona
T TORINO wymawiaj Torino
U UDINE wymawiaj Udine
V VENEZIA wymawiaj Wenecja
W WASHINGTON wymawiaj po angielsku
X ICS wymawiaj iks
Y YORK wymawiaj Jork
Z ZARA Dzara

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here