Jezioro Como – co warto tam zobaczyć?

2
Jezioro Como - co warto tam zobaczyć?

JEZIORO COMO: MIĘDZY NIEBEM, GÓRAMI A WODĄ

Jezioro Como to bez wątpienia jedno z bardziej malowniczo położonych jezior w całych Alpach. Od zawsze przyciągało ludzi sztuki i tych ceniących piękne otoczenie. W ostatnich latach przyciąga również VIP’ów. Zachodnie wybrzeże różni się od wschodniego – łagodnym, zielonym zboczom przeciwstawiają się skaliste fiordy. W Colico wpada do niego rzeka Adda po to tylko, aby wypłynąć w Lecco i kontynuować swój bieg przez Lombardię. Como stanowi swoistą granicę między centralną częścią Europy a światem śródziemnomorskim. Jest ono najgłębszym jeziorem we Włoszech, słynie z eleganckich willi i malowniczych zakamarków, z których można patrzeć na prawdziwy spektakl natury.

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

JAK DOJECHAĆ?

Poruszanie się samochodem wzdłuż jeziora bardzo łatwo może przemienić się w prawdziwą gehennę. Okoliczne drogi są wąskie i bardzo zatłoczone w sezonie. Alternatywą jest prom, który łączy wszystkie miasta i miasteczka. Dokładny rozkład i obowiązujące ceny znajdziecie tutaj.

Ciekawą ofertę przygotowała Trenord – lombardzkie koleje regionalne. Z każdego miejsca w Lombardii dojedziecie pociągiem do Varenny. Co więcej, bilet pozwala na nieskrępowane poruszanie się promem między Varenną, Menaggio, Bellagio, Cadenabbią, Willą Carlotta, Tremezzo i Lenno, a za wstęp do Willi Carlotta zapłacicie 9, a nie 10 €. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

jezioro Como część południowaPOŁUDNIOWA CZĘŚĆ JEZIORA: COMO CZY LECCO?

Na południowym krańcu jeziora znajdują się dwa miasta. Pierwsze z nich to dobrze wszystkim znane Como, drugie nazywa się Lecco. Jeśli macie niewiele czasu na zwiedzanie i musicie zdecydować, które z nich zobaczyć, wybierzcie LECCO. Wciśnięte między skaliste Alpy na tle których wybija się charakterystyczna dzwonnica robi niezapomniane wrażenie. Na pewno przyjemnie zapamiętacie spacer wzdłuż zadbanej promenady, widok na jezioro i na przeciwległe Malgrate. Nad Lecco góruje szczyt Resegone – spektakularna góra, której piękno docenili Sthendal i Manzoni. W Lecco rzeka Adda wypływa z jeziora i wraca do swojego koryta. W najbliższej okolicy miasta rozgrywa się akcja najważniejszej włoskiej powieści “Promessi Sposi“, której autorem jest Alessandro Manzoni. Chętni mogą wybrać się na wyprawę śladami bohaterów książki.

Na centralnym placu, po jego prawej stronie idąc od kościoła, znajdują się przytulone do siebie dwa bary. Pierwszy z nich stawia na nowoczesność, drugi ma raczej zabytkowy wystrój. W obydwu wypijecie doskonałą kawę. Osobiście uwielbiam w tych miejscach jeść śniadanie. Jeśli natomiast macie ochotę na obiad lub kolację z pięknym widokiem weźcie pod uwagę leżące po przeciwnej stronie jeziora MALGRATE. Przy promenadzie znajduje się kilka barów i restauracji. Pamiętajcie tylko, że w niedziele bez wcześniejszej rezerwacji możecie nie znaleźć wolnego stolika.

10 km za Lecco leży MANDELLO DEL LARIO gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowane są motory GUZZI. Przy fabryce znajduje się muzeum poświęcone jednośladom. Wstęp jest darmowy, ale uważajcie na godziny otwarcia. Muzeum jest czynne tylko w tygodniu od 15:00 do 16:00, a w lipcu od 14:30 do 16:00. Do Mandello del Lario dostaniecie się samochodem, promem i pociągiem.

Lecco

Lecco

Lecco

COMO to największe i najbardziej znane miasto położone nad jeziorem noszącym tę samą nazwę. Słynie z produkcji wysokiej jakości jedwabiu. Urodził się tutaj światowej sławy fizyk Alessandro Volta, wynalazca prototypu baterii. W Como warto przespacerować się po zabytkowym centrum, zobaczyć neoklasycystyczną Tempio Voltiano – świątynię, w której przechowywane są cenne pamiątki związane z osobą Alessandra Volty, warto zajrzeć do Duomo i do Broletto, przejść się wzdłuż jeziora w stronę willi Olmo (niestety jezioro w Como często wylewa), można również zobaczyć Muzeum Jedwabiu. Como jest miastem bardzo chaotycznym i ciężko jest się po nim poruszać samochodem.

Amatorów pieszych wycieczek może skusić godzinny spacer do CERNOBBIO (4,8 km). Cała trasa biegnie wzdłuż jeziora, dlatego piękne widoki są gwarantowane. Do Cernobbio dostaniecie się również autem, pociągiem i promem.

Como

Como

Como

Dużą atrakcją jest bez wątpienia wjazd kolejką linową prowadzącą z Como do niewielkiego miasteczka BRUNATE. Rozpościera się stąd bardzo piękna panorama na jezioro i na Como. Na szczycie znajdują się eleganckie wille, pełno tutaj barów i restauracji. Niektóre z nich dysponują tarasami widokowymi. Więcej na temat Brunate przeczytacie na blogu tutaj. Bilet tam i z powrotem: 5,50 €, dzieci do lat 12 i nie wyższe niż 1,30 m nie płacą.

Brunate

Brunate

willa Olmo - widok z Brunate

jezioro Como część środkowaŚRODKOWA CZĘŚĆ JEZIORA: BELLAGIO, VARENNA I ELEGANCKIE WILLE

BELLAGIO to najpopularniejsze miasteczko położone nad jeziorem Como. Przez cały sezon pełno w nim turystów, a języki angielski oraz niemiecki są bardziej powszechne od włoskiego. Swego czasu inspirację znajdywali tutaj ludzie sztuki, dzisiaj okolica przyciąga głównie VIP’ów, dlatego Bellagio słynie z ultra luksusowych hoteli. Największą i najpiękniejszą atrakcją są OGRODY WILLI MELZI gdzie znajdują się rozmaite drzewa oraz rośliny pochodzące z najbardziej odległych zakątków świata. Jest tam ogród angielski i ogród w stylu orientalnym, są klasycyzujące i staroegipskie rzeźby, kolorowe i pięknie pachnące kwiaty oraz przepiękne widoki. Więcej na temat willi przeczytacie na blogu tutaj.

Bellagio

villa Melzi d'Eril 1

villa Melzi d'Eril 2

ORRIDO DI NESSO

Więcej informacji szukaj TUTAJ.

Nesso. Miasteczko, w którym warto się zatrzymać w drodze z Como do Bellagio

Orrido di Nesso

W Tremezzo znajduje się czarująca WILLA CARLOTTA. Już w połowie XVIII wieku została ona uznana za jedną z ważniejszych i piękniejszych rezydencji, znajdujących się nad jeziorem Como. W neoklasycystycznej willi można obejrzeć kolekcję rzeźb Antonia Canovy i Bertela Thorvaldsena oraz płótna Francesca Hayeza, a także meble z epoki, arrasy i obraz pochodzący ze szkoły Perugina. Najciekawszą częścią willi jest ogromy ogród z kwiatami i drzewami pochodzącymi z całego świata. Są wśród nich azalie, kamelie, cytrusy, palmy, bambusy, paprocie i rośliny tropikalne. W specjalnie zaaranżowanych miejscach można zorganizować piknik, a przede wszystkim upajać się cudownymi widokami na jezioro, na góry i na leżące po przeciwnej stronie Bellagio. Więcej na temat willi przeczytacie na blogu tutaj.

villa Carlotta 2

villa Carlotta

VILLA DEL BALBIANELLO

Bajeczna WILLA DEL BALBIANELLO stoi na szczycie zalesionego cyplu Lavedo. Tarasowe położenie ogrodu sprawia, że przechadzając się, niemal na każdym kroku widzimy bardzo zróżnicowany krajobraz. Rezydencja wielokrotnie inspirowała filmowców. W rajskiej scenerii nakręcono niektóre sceny do filmu o przygodach agenta 007 “Casino Royale“, a także do drugiej części “Gwiezdnych Wojen”.

Osobny artykuł o willi znajdziesz tutaj.

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello

VARENNA leży na wschodnim wybrzeżu jeziora Como w prowincji Lecco. Krajobraz w tym miejscu jest dosyć surowy i przypomina polodowcowe fiordy. Alpejską szorstkość łagodzą przepiękne widoki rozpościerające się m.in. w stronę Bellagio. W południowej części miasta znajdują się wytworne wille. Do najelegantszych należą neoklasyczna willa dei Cipressi zaadoptowana na hotel, a także WILLA MONASTERO, czyli dawny klasztor cystersów, przekształcony w arystokratyczną posiadłość w XVI wieku, obecnie budynek stanowi własność państwa włoskiego. Największą atrakcją tej dawnej rybackiej wioski jest sugestywny spacer wzdłuż jeziora. W niektórych miejscach szlak przebiega prosto nad wodą. Więcej na temat Varenny przeczytasz na blogu tutaj.

Varenna

Varenna

Varenna

Nad Varenną góruje CASTELLO DI VEZIO. Twierdza była kiedyś połączona z miasteczkiem murami, które dochodziły aż do linii brzegowej. Dzisiaj w zamku urzęduje sokolnik, hodujący drapieżne ptaki, m.in. myszołowy, sowy i sokoły. Godne uwagi są przepiękny ogród i zapierająca dech w piersiach panorama rozpościerająca się z zamkowej wieży. Do zamku można dostać się podążając szlakiem prowadzącym z Varenny (ok. 40 min.) lub z Vezio (10 min.)

Bilet wstępu: 4 € normalny, ulgowy 3 € lub 2 € w przypadku dzieci od 6 do 12 roku życia.

Jeśli macie do dyspozycji samochód, koniecznie przejedźcie się drogą SP 65 w kierunku Esino Lario – zapierające dech w piersiach pejzaże gwarantowane. Za Perledo natkniecie się na punkt widokowy, z którego widać całą środkową część jeziora – miejsce, w którym lago di Lecco łączy się z Lago di Como, Castello di Vezio, Varennę, Bellagio i Tremezzo.

Castel Vezio

Castel Vezio

jezioro Como część północnaPÓŁNOCNA CZĘŚĆ JEZIORA: COLICO, KLASZTOR I FORTY

ORRIDO DI BELLANO. Naturalna przepaść, która powstała na skutek roztopienia się lodowca Adda przed 15 milionami lat. Przez wieki wody rzeki Pioverna rzeźbiły ogromne kotły i pieczary, które inspirowały niejednego artystę. Wyjątkowość miejsca polega na tym, że dzięki specjalnym pomostom można przespacerować się wzdłuż przepaści. Więcej na temat Orrido di Bellano przeczytasz na blogu tutaj.

Bilet wstępu: 4 € normalny, 3,5 € ulgowy (dzieci od 6 do 12 lat), dzieci do 5 lat wchodzą za darmo

jezioro Como

jezioro Como

jezioro Como

ABBAZIA DI SAN NICOLÒ DI PIONA. Klasztor ma bardzo stare korzenie. W 610 roku biskup Como ufundował w tym miejscu kaplicę poświęconą św. Justynie. Absyda znajdująca się za ołtarzem jest jej pozostałością. Między XI a XIII wiekiem wzniesiono romański kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, trochę później powstał piękny krużganek z freskami przedstawiającymi kalendarz i podobizny niektórych świętych. Pod koniec XVIII wieku klasztor trafił w ręce osób prywatnych, a w 1937 roku został podarowany zakonowi cystersów.

Do klasztoru można dopłynąć promem.

Abbazia San Nicolò di Piona 1

Abbazia San Nicolò di Piona 2

Abbazia San Nicolò di Piona 3

COLICO to niewielkie miasteczko położone na północnym krańcu jeziora. Właśnie tutaj rzeka Adda wpływa do jeziora, a w najbliższej okolicy znajdują się dwa ciekawe forty.

FORTE DI FUENTES powstał w 1603 roku na życzenie księcia Fuentes i gubernatora Mediolanu – Pedro Enriquez de Acevedo. Miał pełnić funkcję bastionu oddzielającego Państwo Mediolańskie od kantonu Gryzonia. Został zniszczony pod koniec XVIII wieku, ale strategiczne położenie fortu zostało ponownie wykorzystane podczas I Wojny Światowej.

Otwarte tylko w weekendy; bilet wstępu: 5 € normalny, 3 € ulgowy (dzieci od 6 do 17 lat), dzieci do 5 lat wchodzą za darmo

Forte di Fuentes 1

Forte di Fuentes 2

FORTE MONTECCHIO NORD to najlepiej zachowana w całej Europie forteca, sięgająca czasów I Wojny Światowej. Można tutaj zobaczyć cztery nietknięte armaty, oryginalne instalacje elektryczne i opancerzenia, można również podziwiać przepiękne widoki rozpościerające się na całą okolicę. Więcej informacji na temat twierdzy znajdziesz tutaj.

Otwarte od końca marca do początku listopada tylko w weekendy; wizyta trwa ok. 50 minut; bilet wstępu: 7 € normalny, 5 € ulgowy (dzieci od 6 do 17 lat), dzieci do 5 lat wchodzą za darmo

Forte Montecchio 1

Forte Montecchio 2

KUCHNIA

Tradycyjna kuchnia okolic jeziora Como bazuje na rybach. Okonie, sieje i pstrągi należą do najbardziej cenionych okazów, mniej popularne są węgorze, ukleje, szczupaki, czy karpie. Typowym daniem jest risotto con il pesce persico (risotto z okoniem), do innych klasyków zaliczyć można zuppa di pesce alla Tremezzina (zupa rybna), trote affumicate sott’olio (wędzone pstrągi w oleju), alborelle fritte (smażone ukleje) i lavarello al vino bianco (sieja w białym winie). Bardzo popularna jest polenta. Wszystkie te dania, ale i wariacje na ich temat serwują lokalne restauracje. Osobiście uwielbiam zatrzymać się gdzieś po drodze wzdłuż jeziora i delektować się delikatnym smakiem ryby.

sieja

Jak spędzić niezapomniany weekend w Mediolanie.

***

Jak zawsze czekam na was na Facebooku oraz na Instagramie. Znajdziecie tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch!

Ania

2 KOMENTARZE

  1. Z niektórymi miejscami jest tak, że przyjeżdżam tam tylko na 1 dzień, gdyż myślę, że tyle wystarczy, by zobaczyć najważniejsze rzeczy. Twój wpis udawania, że muszę tam koniecznie wrócić, gdyż pomimo że dużo zobaczyłem to wciąż dużo pozostało do zobaczenia 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj